پژوهشگاه صنعت نفت

معاون فناوري و روابط بين‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت:

شركت‌هاي دانش بنيان پژوهشگاه تازه متولد و نيازمند حمايت هستند

 

 

 

شركت‌هاي دانش‌بنيان پژوهشگاه تازه متولد بوده؛ از اين رو نيازمند حمايت همه جانبه مي باشند و الزام انکار ناپذير، حمايت از اين شرکت‌ها از سوي پژوهشگاه و اعضا هیات علمی، پژوهشگران و کارشناسان پرديس‌ها بوده كه بايد با هدف توسعه فناوري و تجاري سازي انجام شود.

مهندس امير عباس حسيني، معاون فناوري و روابط بين‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت با بيان اين‌كه سه شركت‌ دانش بنيان اين مجموعه مراحل اوليه‌ای که بنا به طبيعت خود نياز داشته‌اند را طي کرده‌‌اند، گفت: سه شركت به ثبت رسيده در زمينه شيمي و کاتاليست، نانو و مهندسي بوده و دو شركت ديگر در حوزه طراحي و مهندسي و تبديلات گازي در فرآيند ثبت و در شرف تاسيس قرار دارند.

وي در ادامه افزود: نکته بسيار مهم در مورد اين شرکت‌ها اين است که وظيفه آن‌ها تجاري‌سازي فناوري‌هايي است که در پژوهشگاه يا با كمك شرکاي اين مجموعه خلق مي‌شوند؛ از اين رو اين شركت‌ها وابستگي بسيار زيادي به پژوهشگاه دارند، بنابراين پژوهشگاه بايد ظرفيت‌هاي خود را بالا برده و فناوري را در مرحله اي به اين شرکت‌ها ارايه بدهد، که آماده تجاري شدن باشند.

حسيني با اشاره به عمر اين شرکت‌ها تصريح كرد: در حال حاضر متوسط عمر اين شرکت‌ها حدود 7 ماه و تازه متولد هستند. انتظار ما در اين مدت بيشتر به دقت در مطالعاتشان در فرآيند صنعتي و تجاري شدن دقيق معطوف بوده چرا که بازار فناوري، عرصه سرمايه گذاري است و نمي‌توان صرفاً يک کار پژوهشي انجام داد و از نتايج صنعتي، تجاري و اقتصادي آن فارغ بود.

معاون فناوري و روابط بين‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت با بيان اين‌كه در یکی از شرکت‌ها روند كار به خوبی پيش رفته و درحال اجراست، افزود: در مورد دو شرکت ديگر، در مرحله عقد قرارداد و مذاکره براي انتقال دانش هستيم و اين اتفاقات مستلزم زمان است و با توجه به اين‌كه مدت كوتاهي از عمر متوسط اين شرکت‌ها مي‌گذرد انتظار داريم که در پايان سال 94 و اوايل 95 شاهد ورود اين شرکت‌ها به عرصه تجاري سازي باشيم و با حضور اين شرکت‌ها در عرصه فعاليت‌هاي مربوط به توسعه فناوري‌هاي صنعت نفت، به‌تدريج شاهد دستيابي آنها به فرآيند کامل صنعتي سازي فناوري‌هاي در حال تجاري‌سازيشان باشيم.

خاطر نشان مي‌شود شركت‌هاي انشعابي و دانش بنيان پژوهشگاه در حوزه كاتاليست به نام تامين صنعت نفت سامان انرژي، در حوزه نانو فناوري به نام گسترش نانو فناوري زاگرس ايرانيان ( نفزا) و در حوزه مهندسي تحت عنوان نو انديش فناوري تروند به ثبت رسيده‌اند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت