پژوهشگاه صنعت نفت

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی:

كاهش قيمت نفت فرصت طلايي براي كشور است

همان‌طور كه ارجاع پرونده هسته‌اي به شوراي عالي امنيت و اعمال تحريم‌هاي ظالمانه در چند سال اخير در بسياري از زمينه‌ها موجب ايجاد فرصت براي كشور شد، در شرايط كنوني كاهش قيمت نفت فرصتي بهتر و طلايي براي بروز توانمند‌سازي داخلي است كه بسياري از كشورهاي صاحب انرژي از جمله عربستان از اين فرصت براي توسعه ملي خود بي‌بهره‌اند.

سید محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران ، امروز (چهارشنبه، ١٦ دیماه) در دومین همایش ملی تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی با اشاره به اينكه مشكلات اقتصادي و معيشتي كشور در رانت نفت، ريشه دارد، گفت:‌ اقتصاد كشورهايي كه داراي منابع طبيعي هستند همواره پشت سر كشورهايي هستند كه از اين منابع برخوردار نيستند.

وي در ادامه تصريح كرد: ‌در يك قرن گذشته دولت‌ها تامين منابع خود را كاملا به درآمد‌هاي حاصل از نفت گره مي‌زدند و اين ريشه تمام مشكلات اقتصادي و مديريتي كشور بوده است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران به آسيب‌هاي مديريتي مبتني بر منابع حاصل از فروش مواهب طبيعي اشاره كرد و افزود: بزرگ شدن حجم دولت،‌ هدايت فعالان اقتصادي به سمت فعاليت‌هاي مبتني بر رانت نفت از آسيب‌هاي اقتصاد وابسته به نفت است.

وي افزود:‌ عدم شكل‌گيري اقتصاد مبتني بر دانش، حذف مردم در عرصه اقتصاد از دستاوردهاي اقتصاد وابسته به نفت و خام فروشي محسوب مي‌شود.

حجت‌الاسلام ابوترابي فرد به آموزه‌هاي ديني در تهيه نقشه راه براي دولت‌ها اشاره كرد و افزود: طبق آيات قرآني توليد مبتني بر علم و دانش باشد در وهله اول قرار دارد.

وي در ادامه بر توليد در حوزه معين و مبتني بر علم تاكيد كرد و افزود: ركن دوم در مديريت كشور ذخيره توليدات و حداقل مصرف است.

وي در ادامه تصريح كرد: در گذشته كشور با 100 ميليارد دلار درآمد ارزي اداره مي شد و اكنون با 18 ميليارد دلار اين كار انجام مي شود.

سید محمدحسن ابوترابی‌فرد با بيان اين‌كه شرايط كنوني باعث تفاوت معنا داري در كشور نشده است گفت: اين فعاليت‌ها نشان از ظرفيت‌هاي ايران است و مي توان از آن براي يك انقلاب اقتصادي استفاده كرد.

اين مقام مسئول افزود: بايد طوري برنامه‌ريزي مديريتي كرد كه اگر در آينده قيمت نفت به بشكه‌اي 100 دلار نيز برسد بيش از 30 دلار آن وارد بودجه كشور نشود و 70 دلار آن به صندوق توسعه ملي واريز شود.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت