پژوهشگاه صنعت نفت

معاون پژوهش و فناوري وزیر نفت:

بهره‌گيري از فرصت‌هاي پسا تحريم به جهش در حوزه فناوري نيازمند است

 

 

در دوران پساتحریم شرايط به نحوي است که اگر فرصت‌ها را از دست دهیم ممکن است این فرصت‌ها به تهدید تبدیل شوند، از اين رو اگر بخواهیم از فرصت‌های بین‌المللي استفاده کنیم باید جهش فناورانه داشته و از استعدادهای بین‌المللی برای انتقال فناوري استفاده کنیم.

محمدرضا مقدم،‌ معاون پژوهش و فناوري وزیر نفت روز چهارشنبه، ١٦ دیماه، در دومین همایش ملی تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی با تاكيد بر لزوم جهش تصريح كرد: اگر بخواهیم رشد و پيشرفت قابل ملاحظه داشته باشیم باید فناوري روشن داشته و آگاهانه و عملیاتی به قضایا نگاه کنیم.

وی با اشاره به واگذاری مطالعه 52 مخزن و 12 فرآیند پایین دستی صنعت نفت به دانشگاه‌ها و پژوهشگاه صنعت نفت خاطر نشان کرد: ما اکنون باور داریم که پژوهش در صنعت نفت در مسیر اصلی قرار گرفته و وارد مسير پیشرفت شده و در این قضایا قدم بزرگی برداشته شده و صنعت نفت و دانشگاه آشتی کرده‌اند.

مقدم در ادامه تصريح كرد: صنعت نفت درصدد است که تجهیزات مورد نیاز خود را بومی سازی کند و در این راستا داخلی سازی 10 قلم کالای مورد نیاز صنعت نفت مدنظر قرار گرفته است.

مقدم تاکید کرد: باید اثبات کنیم که نیاز به قیم نداریم ضمن اینکه انتقال فناوري را محور اصلی خود قرار داده و همچنین از مرز دانش عبور کرده و کالا و تجهیزات قابل رقابت را تولید کنیم.

وي با اشاره به اينكه دو كليد واژه اصلي در سياست اقتصاد مقاومتي وجود دارد گفت: مقوله دانش بينان و دروزان و برون نگر دو موضوع اساسي در زمينه اقتصاد مقاومتي است.

وي با بيان اينكه دانش بنيان بودن فعاليت‌ها، رمز و راز بحث اقتصاد مقاومتي است افزود: زماني كه در خصوص دانش بنيان صحبت مي شود بحث تحريم‌ها مورد توجه قرار مي‌گيرد و در واقع تجزيه وتحليل دانش مورد حايز اهميت مي‌شود.

مقدم با تاكيد بر اينكه برخي از كشور‌ها از دانشي به نام چرايي استفاده مي‌كنند تصريح كرد: ريشه اين دانش در علم است و علم ابتدا به فناوري و سپس به نوآوري و محصول تبديل مي‌شود و اصولا دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي خواستگاه اين نوع علم هستند

معاون وزیر نفت، به نوع ديگر دانش كه دانش چگونگي كاربرد تجهيزات و استفاده از فرآيند‌ها است، اشاره و تصريح كرد: در اين‌گونه دانش‌ها واحدهاي صنعتي مختلفي ساخته و محصولات متفاوتي توليد مي شود.

كشور‌هاي حاشيه خليج فارس ظرفيت تحمل يك هفته تحريم را ندارند

مقدم در ادامه به رابطه صنعت و دانشگاه اشاره كرد و افزود: به دليل كمبود دانش نسبت به انواع دانش‌ها نمي توانيم رابطه صحيح بين اين دو را شناسايي كنيم ولي بايد بدانيم كه كار دانشگاه‌ها توسعه علم و پژوهشگاه‌ها توسعه فناوري است و همچنين شركت‌هاي پيمانكاري فعاليت‌هاي گسترده و البته متفاوتي در زمينه بالادست و پايين‌دست انجام مي‌دهند.

وی در ادامه با اشاره به این‌که در زمان تحریم ديگر كشور‌ها تلاش كردند که ما را از استعدادهای بین‌المللي محروم كنند، تصریح کرد: هیچ‌یک از کشورهای حاشيه خلیج‌فارس نمی‌تواند یک هفته تحریم‌های ظالمانه‌اي را که علیه ما اعمال شد را تحمل کند.

مقدم ادامه داد: ما در این مدت صنعت نفت را سرپا نگه داشته و استعدادهای درونی کشور را بارور و به نحوی عمل کردیم که کشور دچار اشکال در امور اجرایی نشود.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت