پژوهشگاه صنعت نفت

دبير دومين همايش ملي تفكر بسيجي و اقتصاد مقاومتي با رويكرد پسا تحريم اعلام كرد:

اقتصاد مقاومتي دانش بنيان و مردم بنياد است

 

 

 اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است دانش بنیان و مردم بنیاد یعنی بر پایه علم، دانش، خرد، فناوری، اراده عمومی و عزم ملی مردم اين اقتصاد شكل مي­گيرد و این کار هم با بازتبلیغ و بازتوزیع کارهای تکراری قبلی و کارهای معمولی محقق نخواهد شد.

روح ا... قابضي دبير كميته علمي همايش ملي تفكر بسيجي و اقتصاد مقاومتي با رويكرد پسا تحريم كه روز چهارشنبه 16 دي ماه برگزار شد، گفت: با توجه به جایگاه ترسیم شده در سند چشم انداز توسعه بیست ساله، ایران کشوری خواهد بود پیشرفته، با رتبه اول علمی و فناوری در منطقه و طبیعی است برای دستیابی به این جایگاه رفیع که مورد تاکید رهبری معظم نظام است همه بخش­ها اعم از خصوصی، دولتی و آحاد ملت وظیفه سنگین خود را عهده­دار شوند.

وی اظهار داشت: صنعت نفت کشور و ساختار ناشی از آن نقش اول را در تحولات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور بازی می­کند، بنابراین طبیعی است که در مسیر ترسیم شده برای چشم­انداز بیست ساله، صنعت نفت نقش
پر رنگ­تری را اجرا كند و در این راستا وزارت نفت از اولین وزارت­خانه­هایی است که برنامه­های خود را در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی به مراجع ذیربط تقدیم کرده است.

وي بيان كرد: پژوهشگاه صنعت نفت بعنوان بازوی پژوهشی وزارت نفت و یکی از بزرگترین مراکز پژوهشی در کشور و خاورمیانه افتخار دارد که پیشرو در اجرای اقتصاد مقاومتی است چرا كه ذاتاً اقتصاد مقاومتی را در بطن فعالیت­های خود دنبال کرده و در برنامه راهبردی خود نیز متناسب با سیاست­های اقتصاد مقاومتی و سند چشم­انداز توسعه کشور برنامه­ریزی جدی دارد.

وی در خصوص فعاليت­هاي پایگاه علمی تخصصی شهید دکتر چمران بیان داشت: اين پايگاه با توجه به محتوای علمی و پژوهشی خود علاوه بر ماموریت­های عادی، فرهنگی که همه پایگاه­های بسیج دارند، فعالیت­های علمی و پژوهشی را نیز به طور جدی مد نظر دارد و به طور خاص در خصوص اقتصاد مقاومتی برگزاری سلسله همایش­های اقتصاد مقاومتی "سهام" در دستور کار آن است. بعد از این همایش عنوان "سهام" برند سلسله همايش مطرح خواهد بود و کمک می­کنیم که این امر تقویت و ارتقاء پیدا کند و در این راستا اولین همایش را در سال 92 برگزار کردیم و دومین همایش با رویکرد پسا تحریم در سال 94 به انجام رسیده است.

وی اظهار داشت: هدف از این همایش ایده­پردازی، تبیین مراحل نظری و ارائه الگوی علمی اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت می­باشد و در کمیته علمی همایش تلاش کردیم در حد بضاعت و توان و ارتباطاتی که داشتیم از مجموعه داخل صنعت نفت و مراکز علمی و پژوهشی، فنی، صنعتی و از شبکه گسترده دانشگاهی و پژوهشگاهی کشور بیشتر استفاده کنیم.

 

انتخاب 60 مقاله برتر توسط هيئت داوران

 

وي در ادامه گفت: در این راستا بیش از 50 نفر از اساتید و صاحب­نظران رشته­های مختلف ما را بسیجی­وار در این مسیر کمک کردند و مقالات این همایش را با وسواس لازم، سرعت و دقت داوری کردند که از مجموع مقالات دریافتی در حوزه های بالادستی، پایین دستی، انرژی و محیط زیست، منابع انسانی، فناوری و شرکت­های دانش بنیان بیش از 50 مقاله براي چاپ در ویژه نامه و 10 مقاله بصورت ارائه شفاهی برگزيده شدند.

قابضی گفت: افزایش صد درصدی مقالات دریافتی در این همایش نشان مي­دهد كه مطالبه مقام معظم رهبری همچنان دارای مطلوبیت و مورد رصد و پيگيري جدی مراکز دانشگاهی، پژوهشگاهی و آحاد مردم است.

وی با بیان این که در این همایش علاوه بر پيگيري کل مباحث علمی و نظری اقتصاد مقاومتی در شکل اجرا، به عنوان يك الگوي عملي مورد واكاوي قرار مي­گيرد، گفت: بار سنگین اجرایی این همایش توسط تعداد معدودی همکاران بسیجی و در کنار کارهای روزانه معمولی انجام گرفته است و هیچگونه پرداخت حق­الزحمه و امکانات خاصی ارائه نشده، بلکه صرفاً با روحیه بسیجی این کار بزرگ را به سرانجام رسانده­اند.

قابضي افزود: این همایش در استاندارد ملی برگزار شده و مي­تواند بعنوان یک الگو با سایر دستگاه­های اجرایی کشور مد نظر مسئولین و مقامات حاضر در این مجلس قرار گیرد.

دبير همايش در پايان اظهار داشت: امیدوارم این همایش و فرصت­های ایجاد شده برای تبادل نظر و هم­اندیشی صاحب­نظران، پژوهشگران، اندیشمندان و صنعت­گران فرصتی باشد برای رسیدن به راه­کاری براي ارتقاء وضعيت فعلی و اعتلای کشور.

خاطرنشان مي­شود: دومين دوره همايش ملي تفكر بسيجي و اقتصاد مقاومتي با رويكرد پسا تحريم با حضور 300 نفر از كارشناسان و متخصصان اين حوزه در روز چهارشنبه 16 دي ماه در مركز همايش­هاي بين­المللي پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت