پژوهشگاه صنعت نفت

قائم مقام وزير نفت:

رشد همه جانبه و آينده روشن، پيش روي كشور است

 

 

در شرايط پسا تحريم امكان افزايش توليد منابع هيدروكربوري برای ايجاد ثروت­ هاي مولد و پايدارو شتاب بخشيدن به رشد همه جانبه كشور فراهم و آينده­اي بسيار روشن پيش روي ما ترسيم شده است.

سید کاظم وزيري هامانه، قائم مقام وزير نفت در مراسم افتتاحیه دوازدهمين نمايشگاه بين ­المللي انرژي كيش ضمن اعلام اين مطلب، افزود: در افزايش توليد منابع هيدروكربوري توجه به مولفه­ هاي مهمي از جمله آمايش سرزمين، تامين نياز داخلي نفت و گاز، فراورده­ ها و محصولات پتروشيمي و ملاحظات زيست محيطي در بهره گيري از ظرفيت ها و منابع هيدروكربوري ضروري است.

وي با اشاره به پتانسيل هاي ايران براي تبديل شدن به بازيگر كليدي در بازار انرژي جهان گفت: وجود ذخاير عظيم نفت و گاز در كشور علاوه بر تامين نيازهاي داخلي مي تواند زمينه ساز توسعه تعاملات بين المللي بوده و جايگاه كشورمان را در بازار پر رونق انرژي جهان تثبيت كند.

قائم مقام وزير نفت با اشاره به این که در شرايط پسا تحريم استفاده بهينه و هدفمند از توان بخش خصوصي فعال در عرصه نفت و گاز و تقويت ارتباط بخش­ هاي دولتي و خصوصي حركت در مسير موفقيت و رونق اقتصادي را تسهيل مي كند، افزود: ذخاير بزرگ انرژي و گنجينه ارزشمند نيروي انساني جوان، توانمند و مجرب نيروي محركه شتابان توسعه اقتصادي كشورخواهد بود.

وي با اشاره به تاكيد رهبر معظم انقلاب بر اهميت اقتصاد مقاومتي در توسعه همه جانبه كشور گفت: در دوران پسا تحريم ايران مي تواند با عمل بر محور اقتصاد مقاومتي و تقويت صنعت نفت مسير شتابان توسعه را طي كند و به همين دليل در سياست ها و راهبردهاي برنامه ششم توسعه، اقتصاد مقاومتي محور تدوين برنامه ها است.

وزير هامانه با تاكيد بر تغيير نگرش نسبت به درآمدهاي حاصل از نفت و گاز در سياست هاي ابلاغي برنامه ششم توسعه كشور گفت: اين درآمدها بايد از منابع تامين بودجه عمومي به منابع سرمايه اي و زاينده اقتصادي تبديل شود و براي دستيابي به اين اهداف، ايجاد زنجيره ارزش صنعت نفت و گاز و كاهش شدت انرژي ضروري است و بايست علاوه بر بهره برداري و توسعه ميادين نفت و گاز به ويژه ميادين مشترك به اجرايي شدن سياست هاي كلي اصل 44 توجه جدي داشت.

قائم مقام وزير نفت گفت: ارتقاء صنعت نفت به عنوان صنعتي سرآمد، در آمد زا با تكيه بر توانمندي هاي داخلي و همكاري هاي بين المللي از اهداف كلان وزارت نفت در برنامه ششم توسعه است.

وي با اشاره به این که وزارت نفت در راستاي تحقق اهداف چشم انداز نظام جمهوري اسلامي ايران تاكيد ويژه ­اي بر راهبرد اقتصاد مقاومتي داشته است، افزود: برنامه هاي توسعه اي صنعت نفت با محوريت اقتصاد مقومتي از ابتداي سال 93 در حوزه­ هاي مختلف بالادستي با تاكيد بر ميادين مشترك و پايين دستي شامل گاز رساني، ساخت پالايشگاه و پتروشيمي با جديت پيگيري مي شود. هامانه در راستاي اجراي اقتصاد مقاومتي، خروج غير تورمي از ركود و حمايت از ساخت داخل نیز گفت: 10 قلم اصلي كالاي پرمصرف داخلي انتخابشده و اقدامات سريع و موثري در جهت عملياتي كردن مراحل ساخت اين كالاها انجام شده است . وی در ادامه افزود: همچنين تدوين نقشه راه وزارت نفت از زمان ابلاغ سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي از اسفند 92 در وزارتخانه پيگيري و در نهايت برنامه اقتصاد مقاومتي صنعت نفت در پنجم خرداد 93 به تصويب شوراي اقتصاد رسيد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت