پژوهشگاه صنعت نفت

معاون فناوری و روابط بین الملل پژوهشگاه صنعت نفت:

صادرات فناورانه پژوهشگاه صنعت نفت توسعه می‌یابد

 

 

گامهاي اساسي براي رشد پژوهشگاه پيش بيني و در راهبردهاي مصوب به آن توجه و تاكيد شده است كه توسعه صادرات فناورانه نيز از دستاوردهاي آن خواهد بود.

مهندس امير عباس حسيني، معاون فناوري و روابط بين الملل پژوهشگاه صنعت نفت در حاشيه دوازدهمين نمايشگاه بين المللي انرژي كيش گفت: چنين نمايشگاه‌هايي گام نخست براي نشان دادن اين نكته است كه پژوهشگاه در تكميل راهبردهاي خود در دوران جديد سياسي و اقتصادي كشور به بازآفريني و بازنگري نقش خود توجه داشته و براين اساس براي خود نقش جدیدي تعريف كرده كه اين نقش همان تجاري سازي و توسعه صنعتي فناوري‌هايي هست كه نياز صنعت نفت ايران است و اين نقش آفريني ماموريتي است كه مصداق تحقق اقتصاد مقاومتي در اين عرصه است.

وي افزود:  در اين راه با هدف‌گذاري توسعه صادرات خدمات فناورانه خود با توجه به فضاي جديد، درصدد حضور هر چه پررنگ تر در بازارهاي مستعد منطقه مي‌باشد كه مصاديق آن در دو سال گذشته صادرات خدمات فناورانه در ساخت پالايشگاه‌ها و آموزش  نيروي انساني كشورهاي منطقه است.

حسيني ادامه داد: مهم‌ترين اين اقدامات، خروج از عرصه صرفا پژوهش براي پژوهش و ورود به پژوهش منتج به فناوري و سپس تبديل فناوري به محصول و خدمات است .

حسيني گام اصلي در اين مرحله را جلب و جذب سرمايه گذار دانست و افزود: با توجه به اين ديدگاه حضور پژوهشگاه بسيار راهبردي و موثر است.

جانشين رييس پژوهشگاه با بيان اين‌كه براي بار اول است كه اين مركز در چنين قالبي در نمايشگاه بين‌المللي حضور دارد افزود: بايد در راستاي دغدغه‌هاي صنعت نفت كه همواره بر آن تاكيد مي‌شود گام بر داریم  و در اين راه نه تنها متقاضي محور حركت كنيم بلكه مي‌بايست در راستاي حل مشكلات صنعت و ارايه خدمات فناورانه و محصولات مورد نياز، راهبردهاي پژوهشگاه را تنظيم كنيم.

حسيني با تاكيد بر اين كه اين تغيير رويه در پژوهشگاه رخ داده و متخصصين اين مجموعه در راستاي حل مشكلات صنعت فعاليت مي‌كنند، گفت: نيروي انساني پژوهشگاه در راستاي تجاري سازي محصولات و ارائه خدمات فناورانه منسجم و در جهت تحقق منويات وزير نفت فعاليت مي‌نمايد كه اين امور در اولويت صنعت نفت است.

حسيني افزود: در تمامي موارد سعي شده است كه پژوهش براي پژوهش، پژوهش بدون محصول و فاقد خروجي كمي را متوقف و به سمتي حركت كنيم كه پژوهشگاه به عنوان بازوي تحقيق و توسعه وزارت نفت در عرصه توسعه فناوري با تمركز به مراحل 4 تا 9 سطوح آمادگي فناوري(TRL) شناخته شود.

وي به ظرفيت و توان بالاي نيروي انساني اين مجموعه اشاره كرد و گفت: نيروي متخصص در پژوهشگاه اين قابليت را ايجاد كرده و ما وظيفه داريم در حلقه‌هاي توسعه فناوري از بخش‌هايي استفاده كنيم كه در دانشگاه‌ها كمتر به آن پرداخته مي‌شود و اصولا وظيفه راهبردي ما توسعه فناوري و يادگيري فناورانه است و در همكاري و مشاركت نزديك با دانشگاه ها به عنوان مراكز توسعه مرز دانش، اين زنجيره تكميل مي‌شود.

اين مقام مسول هدف اين مركز براي حضور در نمايشگاه را سرمايه گذاري در خصوص پروژه‌هاي پژوهشگاه دانست و افزود: در اين نمايشگاه پروژه‌هايي نظير كك آندي، محصولات نانو، كاتاليست‌ها و برخي فرآيندهاي اثبات شده و نياز به سرمايه گذاري جهت توسعه ارائه شده است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت