پژوهشگاه صنعت نفت

دکتر عمادی، رییس پژوهشکده ازدیاد برداشت:

همکاری­های بین ­المللی، راهکار انتقال و توسعه فناوری

 

 

 

 

شركت‏هاي خارجي موظف شده­ اند كه در هر مركز تحقيقاتي و دانشگاهي، از حضور يك همكار شركتي يا دانشگاهي از داخل كشور استفاده كنند.

دکتر عمادی رييس پژوهشكده ازدیاد برداشت شرکت ملی نفت ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ارتباطات پژوهشگاه صنعت نفت با تاکید بر ضرورت حضور شرکت ها و مراکز تحقیقاتی داخل در فعالیت­های مراکز تحقیقاتی یا خارجی به شرایط مطلوب به مشارکت مراکز ایرانی اشاره کرد و گفت: شركت‏هاي خارجي موظف شده­اند كه در هر مركز تحقيقاتي و دانشگاهي، از حضور يك همكار شركتي يا دانشگاهي از داخل كشور استفاده كنند و در حال حاضر دانشگاه­ها، مراكز تحقيقاتي و صنعت داراي 10 مركز مشاركت‏كننده و فعال بوده كه در نوع خود يك تحول عظيم است.

وی ادامه داد: اصولاً‌ ورود به فناوري براي كشورهايي مثل ايران و همچنين كشورهايي كه داراي خصيصه اختلاف تراز هستند، از چندين طريق امكان دارد، كه يكي از راحت­ترين راه­هاي ممكن، همكاري یا مشاركت در اجراي پروژه­هاي مشترك و همكاري­هاي بين­المللي و منطقه­اي است و پژوهشگاه صنعت نفت با برگزاري همايش فرصت­هاي فناورانه، زمينه و شرايط لازم براي انتقال فناوري را فراهم كرده است.

عمادی با اشاره به تغییر در نوع قراردادهای نفتی و وضعیت قراردادهای جدید گفت: در گذشته قراردادهاي ما سنتي و در قالب بيع متقابل با بازه زماني 5 تا 7 ساله بود و محتواي اين قراردادها در بخش انتقال فناوري بسيار ناقص اجرا مي­شد و بيشتر در قالب­هاي آموزش­هاي كوتاه ‏مدت، فني و برخي مسائل ساده بود، ولي در شرايط جديد يكي از الزامات براي هر شركت خارجي، سرمايه‏گذاري در حوزه فناوري با مشاركت شركت­هاي ايراني، دانشگاه­ها و مراكز تحقيقاتي ايراني است.

ایشان در تکمیل توضیحات خود در رابطه با شرایط جدید قراردادهای نفتی گفت: قراردادهاي قبلي بر مبناي بيع متقابل و توسعه ميادين بود، اما قراردادهاي فعلي که مدل اوليه قراردادهاي نفتي هستند، با عنوانIPC بوده و داراي بازه زماني 20 تا 25 ساله مي­باشند.

وی تاکید کرد: قراردادهاي 10 ساله در حوزه پژوهش براي دسترسي به مقولات فناورانه، چالشي در ازدياد برداشت و ميادين و پديده‏اي جديد و قرارداد IPC به نوعي هم تقويت‏كننده و كمك‏كننده به نتايج تحقيقات در ميادين نيز مي­باشند و قراردادهاي جديد، نوعي تعامل بين كارهاي تحقيقاتي انجام شده در داخل و شركت­هاي بزرگ خارجي برقرار مي‏شود.

دکتر عمادی در خصوص ترغیب صنعت به پذیرش ریسک عملیاتی پروژه­ها در حوزه ازدیاد برداشت بیان کرد: در شرکت­های دولتی، انگیزه­ها بسیار ضعیف هستند و یک شرکت تابع وزارت نفت ممكن است به بهبود وضعيت موجود و حركت به سمت وضعيت مطلوب، حساسیتی نداشته باشد و به بهانه داشتن ریسک، از برخي سرمایه­گذاری‏ها که حوزه تحقیقات ارايه می­دهد، پرهیز ­کند؛ در صورتی­که این ریسک در ابعاد مختلف، با جایزه همراه است و وقتي كه سيستم به اجراي کار تحقیقاتی پاداش نمی‏دهد، شرکت به این نتیجه می­رسد که دليلی ندارد خود را دچار ریسکی کند که ممکن است خسارت به دنبال داشته باشد.

وی در ادامه گفت: به­طور کلی يك ضمانت ترکیبی برای درک کلان شرکت و رقابت‏پذیری چالش­های فنی وجود دارد و مدیریت می­پذیرد که اگر از این نوع گل حفاری استفاده کند، هم كاهش زمان و هم كاهش هزينه را در پي خواهد داشت و تصمیم می­گیرد برای رسيدن به سود، این ریسک را قبول کند؛ ولی وقتی در شرکت، سرعت و کاهش قیمت برای مدیریت مهم نباشد، هیچ وقت تغییرات فناوری به کار گرفته نمی‏شوند.

ایشان در خصوص تصمیم شایسته وزیر نفت در حوزه پژوهش و فناوری اظهار داشت: نیازهای واحدهای عملیاتی، به دانشگاه‏ها واگذار مي­شود تا پژوهش­هاي لازم  به­ صورت تخصصي، انجام پذیرد. ولی شرط اصلي موفقيت اين است که بخش عملیات نيز به معناي واقعي با اين تصميم همراه باشد. بنابراین تجاری­سازی شرکت­های نفتی مهم­ترین مسئله است و در پي آن، اين شركت‏ها تحقیقات کاربردی خواهند داشت كه بابت تحقیقات کاربردی صرف هرگونه هزينه­اي متصور است.

رییس پژوهشکده ازدیاد برداشت با تاکید بر رویکردهای جدید پژوهشگاه صنعت نفت در تعامل با بخش صنعت افزود: پژوهشگاه مجموعه­اي در متن صنعت است و داراي شناخت كامل نسبت به محيط بوده و با بدنه عملیاتی آن در ارتباط است و از اين رو نقش‏آفرینی بسیار متفاوتي دارد چرا که پژوهشگاه در حوزه تحقیقات، ایجاد استاندارد روش­ها و متدلوژی­های ورود خدمات و مواد شیمیایی، و همچنين گستره وسیع خدمات و استانداردهاي روش تست در کشور موفق عمل كرده است. 

وی ضمن تاکید بر موفقیت رییس پژوهشگاه صنعت نفت در تغییر ساختار و رویکرد آن در حرکت به سمت بازار صنعتی نفت، اظهار داشت: اگر این عملکرد بتواند کاهش ریسک و هزینه، بهبود کیفیت و عملاً افزایش سود صنعت را به‏دنبال داشته باشد، هر تغییری در این زمینه می­تواند مثبت باشد.

وی در پایان با تاکید بر اهمیت ارزیابی دقیق پروژه ها در مراحل مختلف به نقش پژوهشگاه صنعت نفت در این زمینه اشاره کرد و گفت: پژوهشگاه صنعت نفت می­تواند نقش موثری در تحقیقات، در زنجیره پژوهش تا تولید ثروت، به ویژه در شرایط پسا تحریم را داشته باشد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت