:: www.ripi.ir ::

میرسلیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام؛

تحول فرهنگ تحمیلی خودرو و قوای محرکه، نیازمند تدوین راهبرد است

 

 

گام برداشتن در جهت اقتضای اولویت ترابری عمومی و اولویت بکارگیری دانش بنیان سوخت سبز، بهبود بازده با کاهش مصرف سوخت بویژه سوخت­های سنگواره­ای و کاهش تولید دی­اکسیدکربن از اهم وظایف و مسئولیت­هایی است که ناگزیر بر عهده دانشمندان و فناوری قوای محرکه می­باشد.

مهندس مصطفی میرسلیم رییس نهمين همايش بین­المللی موتور‌هاي درون سوز و نفت و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در مراسم افتتاحیه این رخداد، ضمن بيان اين مطلب گفت: تقویت فرآیندهای بازیافت خصوصاً با توجه به ضرورت اسقاط خودروهای فرسوده و قوای محرکه فرسوده، بهبود کیفیت سوخت و توسعه سوخت­های جایگزین از جمله سوخت­های توده زیستی و بهبود فرآیندهای احتراق و اهتمام نسبت به پس پالایش را از دیگر برنامه­ها و سرلوحه­های کاری دانشمندان عرصه نفت و خودرو برشمرد.  

وی گفت: واقعیت این است که امروزه قوای محرکه جایگاه بسیار مهمی به لحاظ اقتصادی بویژه اشتغال پیدا کرده است و از نظر اجتماعی، تامین خدمات متنوع در زمینه­های نیروگاه­های دائمی، فرآورده­های زمینی و جاده­ای، راه آهن، دریایی، هوایی در تمدن نوین امروزه، بدون قوای محرکه امکان پذیر نیست.

میرسلیم گفت: متحول کردن این وضع اگر مطلوب و میسر باشد، غیر از تدوین راه­برد، مستلزم راهکارهایی است با ده سال ضرورت برنامه­ریزی، طراحی جدید و ممارست همگانی که معمولاً در برگیرنده پیچیدگی­های متعدد است.

میرسلیم در ادامه اظهار کرد: 150 سال پیش که بشر اولین خودروی دست ساز خود را ارائه کرد امیدهای زیادی در دل­ها جان گرفت. دوره شکل و شمائل محجور به سر آمد، سرعت خودروها به بیش از 70 کیلومتر در ساعت افزایش یافت.

وی ادامه داد: اما به تدریج آن مزایا جای خود را به معضلاتی داد که امروزه بسیاری حسرت آن روزگاران را می خورند، به گونه­ای فرهنگ خودرو و قوای محرکه بر همه ما تحمیل شده است.

وی در ادامه با اشاره به منابع سنگواره­ای و هیدروکربن­هایی که به تاراج رفته و مواد اولیه ارزشمندی که می­توانست به­جای سوخت به کالاهای با دوام تبدیل شود گفت: دود مسوم اين منابع در ریه­های ما سکنی گزیده و آلودگی­های متراکم فضولات حیوانی، جای خود را به آلودگی­های بیماری­زای عمومی در جو تحتانی و فوقانی داده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: به ارمغان آوردن انواع سرطان­ها، حساسیت­ها و آلودگی­ها، آلودگی­های صوتی، گرمایشی در صنعت چندین برابر شده و تفاخر به خودرو و بداخلاقی وابسته به آن اوج گرفته و ازدحام خودرو و راه­بندان­های درون شهری و برون شهری و کاهش سرعت متوسط جابه­جایی، خسارت­های جانی و مالی ناشی از تصادفات، احساس پوچی و ناامنی در این تمدن نوین را دامن زده است.

وی در پایان اظهار کرد: امید است این همایش علمی و پژوهشی و فعالیت­های جانبی وابسته به آن بتواند منشاء اثر مفیدی در شناسایی عمق مسائل مبتلابه و چاره جویی اساسی آنها شود.