پژوهشگاه صنعت نفت

دبیر علمی نهمين همايش بین­ المللی موتور‌هاي درون سوز و نفت؛

غفلت از فناوري­ هاي جديد موجب سال ­ها عقب افتادگي از پيشرفته­ ترين فناوري­ هاي قواي محركه مي­ شود.

 

 

در عصر حاضر وجود انواع قواي محركه، جزئي از زندگي انسان است و ضرورت آن انكارناپذير مي باشد. تحول و نوآوري در اين صنعت آن­چنان با سرعت به وقوع مي پيوندد كه لحظه ­اي غفلت از فناوري ­هاي جديد موجب سال­ ها عقب افتادگي از پيشرفته­ ترين فناوري­ هاي قواي محركه مي­ شود.

دکتر فتح ­اله امیدبیر علمی نهمین همایش بین­ المللی موتورهاي درونسوز و نفت در مراسم افتتاحیه این همایش گفت: انجمن علمي موتور ايران با همه توان، محوريت برگزاري همايش دوسالانه موتورهاي درونسوز و نفت را در ايران اسلامي عهده ­دار شده و همواره اين همايش بين­ المللي را در بهترين شرايط ممكن برگزار نموده و افزايش رشد تعداد مقالات به بيش از 160 مقاله ارائه شده كتبي و شفاهي در مقایسه با همايش‌هاي قبلي بيانگر علاقه­ مندي همكاران گران قدر در صنعت و دانشگاه است.

دکتر امی، دبیر علمی همایش با معرفی فناوری جدید در قوای محرکه اعلام کرد: موتورهاي درون­سوز دو­نيرو، دوگانه­ سوز، دوسوختي، دومرحله ­اي، دوار، تركيبي، با انرژي­ هاي تجديدپذير، استرلينگ، هواسوز، توربيني، پرخوران با سوخت‌هاي تركيبي و سازگار با محيط زيست، هيدروژني، قوه سوختي و ...، فناوري­ های جديد در قواي محركه می­ باشند، لذا ضرورت برگزاري همايش و نشست‌هاي علمي، چاپ مقالات در نشريات علمي پژوهشي و برگزاري كارگاه­ ها و سخنراني­ هاي علمي براي دستيابي به فناوري جديد، امري اجتناب ناپذير است.

دبیر علمی همایش گفت: تاريخ خلقت انسان نشان مي دهد كه بشر به لحاظ علاقه­ مندي و كنجكاوي براي گردش در زمين كه دو سوم آن را آب (دريا و اقيانوس) و يک سوم آن را خشكي فرا گرفته، به دنبال نيروي فوق بشري بوده كه بر سرعت و قدرت گام­ هاي خويش بيفزايد تا بتواند به نقاط دوردست در زمين و آسمان سفر كند و كتاب‌هاي آسماني نيز با تشويق بشر در ادوار تاريخ، مشوق اين كاوش علمي بوده­ اند.

وی با اشاره به آیات قرآن مجید در خصوص نیروی محرکه گفت: بسياري از آيات كريمه قرآن نيز بشر را به گردش در زمين به منظور كسب آگاهي و علم بيشتر دعوت (آيه 29 سوره نمل) و حتي انسان را دعوت به سفر به فضا نموده است، ولي فرموده ابزار اين سفر پيشرفت علمي بشر مي‌باشد (آيه 33 سوره الرحمن).

امی در ادامه گفت: جالب است در جاي ديگر انسان را به تعمق در چگونگي ايجاد قواي محركه در پرندگان براي آشنايي با سفرهاي هوايي دعوت مي ­نمايد (آيه 92 سوره ملک) و آيه ديگري در قرآن كه بعد از يادآوري بر وسائل نقليه آن زمان، خلقت وسائل نقليه سريع تر را در آينده پيش بيني مي نمايد (آيه سوره نحل).

 

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت