پژوهشگاه صنعت نفت

معاون فناوري و روابط بين الملل پژوهشگاه:

رشد 85 درصدي ارزش قراردادهاي پژوهشگاه صنعت نفت / تمامي پروژه‌ها متقاضي محور و در فضاي رقابتي به دست آمده ­اند

 

 

تمامي پروژه‌هاي پژوهشگاه در دوسال گذشته متقاضي‏ محور بوده و در حال حاضر همه پژوهش‌هاي اين مركز به يك فناوري یا يك محصول يا خدمت منجر می‏شوند و هيچ پروژه فاقد متقاضي در پژوهشگاه وجود ندارد.

سيد امير عباس حسيني، معاون فناوري و روابط بين‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت ضمن بيان مطلب فوق افزود: متقاضي داشتن پروژه‌هاي پژوهشگاه يك الزام است نه سليقه و امروز این یک دستاورد تثبیت‏شده در پژوهشگاه است. اين پروژه‌ها در فضاي رقابتي به ­دست آمده‏اند. در فضاي انحصاري و بدون رقابت به پژوهشگاه پروژه داده نمي­شود؛ ما قابليت منحصربه‏ فردمان يا در رقابت پروژه می‏گیریم.

وي ادامه داد: تعداد بسيار محدود از پروژه ها،‌ حمایت داخلی دارند و پژوهشگاه متقاضی آنهاست كه كم‏تر از 5 درصد مجموع پروژه­های سازمان است و هم‏چنان 95 درصد پروژه‏ها متقاضي بيروني دارند. البته اين بخش داخلي هم الزاماتي دارد، معطوف بودن به آينده، بازار و كسب‏وكار فناورانه. در صورت نبود این الزامات، پروژه‏ها حمايت و اجرا نمي‌شوند.

وي در پاسخ به اين سوال كه آیا بخش پژوهش هم پيشنهادی به صنعت دارد یا مسیر تقاضا یک‏طرفه است گفت: در سال 1394 هيئت‌هاي مختلف كارشناسي پژوهشگاه در صنايع مختلف نفت و گاز حضور بيش‏تري داشتند و در واقع با دید و بازدیدها، ملاقات‏ها و برگزاری جلسات، زمینه‏های دوسویه بودن این تعامل محقق شده‏اند.

 حسيني تصريح كرد: پروژه‌های پیشنهادی ما به صنعت دو بخش دارند، يك بخش كه در تعامل با صنعت و رفت‏وآمدها به­دست مي‌آيد و بخش دوم ناشي از مطالعات بوده و در آينده‌پژوهي ما شكل مي‌گيرد. اين هم لزوما معطوف به بازار است اما ممكن است نياز امروز صنعت نباشد.

معاون فناوري و روابط بين‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به سال 94 اظهار داشت: به نظر من سالی خوب بود، اما عالي نبود. در این سال ركود سختی را پشت سر گذاشتيم و كاهش درآمدهاي نفتي تبعاتی در اقتصاد كشور داشت كه اثرات آن بر پژوهشگاه هم حاكم بودند.

وي ادامه داد: عليرغم  تنگناهاي موجود و تاثير منفي این رکود بر مقدار بودجه شركت‌هاي بزرگ و متقاضي، قراردادهاي منعقدشده در سال 94  نسبت به سال گذشته از لحاظ تعداد و ارزش به ترتيب 52 و 14 درصد افزايش داشته است و حجمی بسيار بزرگ از فعالیت‏های ما در این سال به اصلاح فرآیندها اختصاص داشت که یک بهبود مستمر محسوب می­شود.

حسيني در همين راستا افزود: پژوهشگاه از سال 92 تا سال 94 به ترتيب 31، 62 و 94 قراردادپروژه در دست داشته كه اين امر حاكي از رشد چشم­گير فعاليت هاي اين مركز توسعه خلق فناورانه است.

فعاليت پژوهشگاه بر انجام پروژه‌هاي بزرگ متمركز است

حسيني با تاكيد بر اين‌كه پروژه‌هايی بزرگ در پژوهشگاه تعريف شدند و از فعاليت در پروژه‌هاي كوچك پرهيز شد، گفت: از اين رو ما از ظرفيت نيروي انساني سازمان براي پروژه‌هاي بزرگ استفاده كردیم و به اين ترتيب در سال 94 كار بيش‏تري براي مجموعه نيروهاي متخصص پژوهشگاه داشتيم و به‏ويژه در فصل زمستان، فضاي جديد تعاملات بين‌المللي و آثار توافق 1+5 خود را نشان داد که البته محصول اين اتفاقات را بايد در سال 1395 دید.

اين مقام مسئول با بيان اين‌كه در حال حاضر قريب به 1800 ميليارد ريال قرارداد جاري در پژوهشگاه وجود دارد که در مقایسه با 970 ميليارد ريال سال 1392 رشد 85 درصدي داشته ‌است، تصريح كرد: البته قراردادها معمولا يك­ساله نيستند و مجموع نفر- ساعت كاركردي برنامه­اي و واقعي در پروژه­ها نسبت به سال 1392 بيش از 30 درصد رشد داشته، اما هم‏چنان ظرفيت‏هاي خالي وجود دارند.

 

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت