پژوهشگاه صنعت نفت

علي اصغر زارعان، معاون سازمان انرژي اتمي ايران:

 10 دستگاه اولتراسانتریفیوژ 120 روزه تحويل صنعت نفت مي‌شود

 

 

علي اصغر زارعان، معاون سازمان انرژي اتمي ايران در حاشيه امضاء تفاهم نامه بين اين مجموعه و پژوهشگاه صنعت نفت كه روز سه شنبه 17 فروردين ماه انجام شد گفت: اين تفاهم نامه با هدف رفع نیازهای پژوهشی، تحقیقاتی و تجهیزاتی پژوهشگاه صنعت نفت امضاء شد.

زارعان با بيان اين‌كه امروز با توجه به اينكه در آستانه روز ملی فناوری هسته ای قرارداديم افزود:  تفاهم نامه ای بین پژوهشگاه صنعت نفت و سازمان انرژی اتمی و شرکت های وابسته به اين سازمان منعقد مي‌شود كه اين تفاهم نامه داراي 11 محور و یا اقدامات است.

اين مقام مسئول ادامه داد: بر اساس این تفاهم‌نامه که به قرارداد تبدیل خواهد شد، سازمان انرژی اتمی متعهد می شود در مرحله نخست ظرف مدت ١٢٠ روز کاری،١٠ دستگاه سانتریفیوژ اولترا را برای استفاده در بخش بالادستی صنعت نفت در اختیار پژوهشگاه صنعت نفت قرار دهد.

وي با اشاره به اينكه دانش هسته ای اين مجموعه در سایر صنایع  نيز با هدف تجاری سازی و رفع نیاز‌هاي کشور دنبال مي‌شود گفت: در سال گذشته نيز وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی درخواست ساخت ماشین توربولار  را از سازمان انرژزي اتمي براي توليد واكسن داشت .

زارعان با اشاره به اينكه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تعدادي از اين ماشين‌ها از آمریکا و کشورهای اروپایی وارد شده بودند افزود: اين كشورها به دلیل شرایط تحریم از ارایه و فروش آن خودداری کرده بودند و بنا به درخواست وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و موسسه پاستور، ماشین توربولار توسط اين سازمان طراحی و ساخته شد.

زارعان طراحی و ساخت دستگاه زونا و اولتراسانتریفیوژ را از دیگر توفیقات سازمان انرژی اتمی ذکر کرد و ادامه داد: دانش فنی ساخت این دستگاه‌ها به صورت انحصاری در اختیار کشورهای آمریکا و ژاپن است و بر اساس این توفیقات، ایران سومین کشور تولید کننده این دستگاه‌ها به شمار می‌رود.

زارعان با اشاره به همکاری این سازمان با صنعت نفت یادآور شد: بنا به درخواست و سفارش پژوهشگاه صنعت نفت، درصدد ساخت دستگاه اولتراسانتریفیوژ برای بخش‌های بالادستی صنعت نفت خواهیم بود.

وی با تاکید بر این که این دستگاه نمونه‌ای از سانتریفیوژ ارائه شده به وزارت بهداشت است، اظهار کرد: دستگاهی که برای وزارت بهداشت عرضه شد، با دمای پایینی مورد استفاده قرار گرفت؛ ولی آنچه که قرار است در پژوهشگاه صنعت نفت به بهره برداری برسد، نیاز به دمای بالاتری دارد که با اعمال تغییراتی در آن در مدت 120 روز کاری پس از امضای این تفاهم‌نامه ساخت آن به پايان مي‌رسد.

وي با اشاره به جزئیاتی از این تفاهم‌نامه افزود: بر اساس این تفاهم‌نامه در مرحله اول 10 دستگاه اولتراسانتریفیوژ تولید خواهد شد.

زارعان در خصوص دستگاه اولتراسانتریفیوژ و کاربردهای آن توضیح داد: سانتریفیوژ برای فرآیندهای جداسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و از این دستگاه در صنعت نفت برای جداسازی نفت و انجام عملیات حفاری مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت