پژوهشگاه صنعت نفت

وزير نفت:

برجام ، اقتصاد مقاومتي را تسريع مي‌كند

 

 

 

بیژن زنگنه ، وزیر نفت روز شنبه 28 فروردین ماه در همایش صنعت نفت دانش بنیان، تبلور اجرای سیاست های اجرای اقتصاد مقاومتی که در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار می شود با اشاره به این که این همایش قرار بود در اواخر سال 94 اجرا شود اما به دلیل اشتغال زیاد مسئولین و همزمانی آن با برگزاری انتخابات مجلس و خبرگان رهبری به زمان فعلی موکول شد، گفت: نام گذاری سال 95 توسط مقام معظم رهبری با عنوان اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل فضای مناسب تری را برای نتایج بهتر این همایش فراهم کرد.

وی ادامه داد: صنعت نفت از ابتدای ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی عملیاتی کردن و اجرای آن را در دستور کار خود قرار داد و با جدیت آن را دنبال کرد و با توجه به بند دوم این ابلاغیه که دایر بر پیشتازی اقتصاد دانش بنیان و افزایش سهم تولید،صادرات و خدمات دانش بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش بنیان در منطقه است که حاکم بر فعاليت‌هاي صنعت نفت هم حاكم مي‌باشد.

زنگنه با بیان این که برخی افراد تصور می‌کنند اجرا و تحقق اقتصاد مقاومتی با عملی شدن برجام و برداشته شدن تحریم های تحمیلی کند می شود گفت: این موضوع درست نبوده و کاملا برعکس است و این سیاست ها در شرایط پس از تحریم بهتر و سریع تر قابلیت اجرا خواهد داشت و همواره عملکرد فعالیت های دانش بینان به معنی زندگی معقول برای رسیدن به موقعیت به صورت بهره ور و رقابتی است.

این مقام مسئول با بیان این که نقش فناوری دانش بنیان  در صادرات اصولا دست کم گرفته و پس از مدتی بازار به رقبا سپرده می شود گفت:  همواره صادرات و بازاریابی یک فعالیت فناورانه دانش بینان است و اگر بخواهیم به نحوی عمل کنیم که کالای تولیدی صادر کنیم و در دراز مدت در رقابت با رقبا باشیم باید به صورت دانش بنیان اقدام نماييم.

وی با بیان اینکه در 10 سال اخیر در حوزه نفت بشركت‌هاي بازرگاني فعال شدند که حتی یک بشکه نفت هم تولید نمی کنند افزود: ارقام مالي این شركت‌ها قابل قیاس با شرکت های نفتی نبوده و به صدها میلیارد دلار می  رسد و این شرکت ها با تعداد کمی نیروی انسانی که مبتنی بر عقل و سرمایه انسانی هستند، فعالیت می کنند.

زنگنه در ادامه پیمانکاران عمومی را نیز جزء فعالیت های دانش بنیان دانست و گفت: شرکت های کوچک دانش بنیان همانند یدک کش هایی هستند که می توانند کشتی های عظیم اقیانوس پیما را کشیده و به ساحل نجات برسانند .

وی با تاکید بر اینکه فعالیت های دانش بینان عمدتا باید بر سامانه ها و سیستم های  دانش بینان عمل کند و افزود:سیاست های ترسیم شده در صنعت نفت دانش بینان در دو حوزه مهم بالا دستی و پایین دستی متمرکز شده است.

زنگنه با بیان اینکه در حوزه بالادستی سه نکته اساسی در اقتصاد مبتني بر دانش بنیان وجود دارد گفت: کسب توانمندی فناورانه در افزایش بازیافت نفت از مخازن کار وسیعی در همكاري با بهترین دانشگاه ها و پژوهشگاه ها انجام شده و قراردادهای مناسبی در این راستا تنظیم که نتایج آن برای صنعت نفت و کل ساختار پژوهشی و دانشگاهی اثر گذار خواهد بود

زنگنه مورد دوم در بخش بالادستی را سازمان مناسب برای اجرای پروژه های عظیم بخش نفت دانست و افزود: در این راستا نمی توان موفق شد مگر اینکه از پیمانکاران عمومی استفاده شود و این امر از سال 76 پیگیری شده و در همین راستا شرکت پترو پارس به عنوان یک شرکت دانش بینان فعال شده و دارایی این شرکت مایملک فیزیکی آن نیست بلکه نیروهای انسانی، فرآیندها و روش هایی است که کار را شناسایی، پخش و اجرا می کنند و با کیفیت و قیمت مناسب تری و در زمان مقرر تحویل می دهند.

وی تقویت و حمایت از ظرفیت های داخلی برای ساخت سیستم ها و تجهیزات بسیار پر مصرف در صنعت نفت را سومین مورد در حوزه بالادست دانست و تصریح کرد: تجهیزات باقی مانده از فناوری های بسیار بالایی برخوردار هستند و هم اکنون که تحریم ها برداشته شده و زمینه همکاری با خارجی ها برای انتقال فناوری و ساخت داخلی بیشتر شده است می توان ایده تامین تجهیزات توسط شرکت‌ها را بدون داشتن کارخانه برای ساخت و مصرف کشور و منطقه پیش برد.

این مقام مسئول به مواردی که در حوزه دانش بنيان در بخش پایین دستی می بایست به آن اهمیت داده شود اشاره کرد، گفت: به دنبال امضای تفاهمنامه هایی به ارزش ٥٠٠ میلیارد تومان با ١٢ دانشگاه و مرکز تحقیقاتی کشور در حوزه های پایین دستی، همکاری مطالعاتی در زمینه تولید الفینها، اتیلن و پالایش نفت و گاز در دستور کار قرار گرفته است و بر آن هستیم تا با همکاری با مراکز معتبر، مرزهای دانش و فناوری را پیش ببریم و به دانش قابل استفاده برای همگان دست یابیم.

وی افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران قراردادی را با یک شرکت معتبر اروپایی برای ساخت واحدی به منظور تبدیل متانول به پروپیلن امضا می کند.

زنگنه به بهینه سازی مصرف انرژی در زمینه پایین دست اشاره كرد تصریح کرد: بهينه‌سازي مصرف و بكارگيري و حمايت از ابداعات و ابتكارات است كه مي‌تواند با استفاده از منابع حاصل از جلوگيري از اتلاف انرژي به توسعه صنعت و ايجاد اشتغال و بهينه سازي مصرف و ايجاد ثروت در كشور منجر ‌شود.

وی با بیان این که موضوع بهینه سازی مصرف انرژی در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دیده شده است، گفت: علاوه بر پروژه‌هایی مانند برق رسانی به چاه‌های کشاورزی، نوسازی ناوگان اتوبوس‌ها، کامیون‌ها و تاکسی‌ها، بهبود وضع موتورخانه ها که هم اکنون دنبال می شود، دهها میلیارد دلار پروژه دیگر نیز در زمینه اصلاح الگوی مصرف قابلیت اجرا دارد.

 

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت