پژوهشگاه صنعت نفت

ابوترابی، چالش های اقتصاد مقاومتی را برشمرد:

اجماع، شایسته سالاری، نظم و انظباط مالی، پولی و مالیاتی

 

 

 

 

شکل­گیری اقتصاد پویا با حجم بزرگ و مبتنی بر تولید دانایی محور با یک سری از موانع و چالش ها روبه رو است.

حجت­الاسلام والمسلمین ابوترابی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش "صنعت نفت دانش بنیان، تبلور اجرای سیاست­های اقتصاد مقاومتی" گفت: نخستین مانعی که برای یک حرکت فراگیر در این عرصه و حوزه­های دیگر وجود دارد ضرورت رسیدن به یک نقشه قابل قبول برای مدیران کشور و اهمیت اجماع سازی است، که مدیران کشور باید به آن بپردازند و باید اراده کنیم که به بالاترین سطح اجماع برسیم.

وی گفت: چالش دیگر که فرآروی اقتصاد مقاومتی و هر گام اساسی دیگر در کشور است، فاصله با شایسته­ سالاری است که ما اراده بر شایسته سالاری در اندازه مورد نظر را نداریم، شایسته سالاری مرز نمی­شناسد و ما به هر میزان که برای ارتقای شایسته سالاری اقدام کنیم گامی به سمت اقتدار نظام برداشته­ایم.

ابوترابی در ادامه گفت: چالش دیگر در پیش روی اقتصاد مقاومتی فاصله ما با انضباط مالی است که تقریباً در کشور رنگ باخته است. در واقع بین منابع واقعی با مصارف واقعی هیچ انضباط مالی مناسب وجود ندارد و وجود انضباط مالی اقتضا می­کند مصارف از درآمدهای واقعی فاصله نگیرند و برای رسیدن به انضباط مالی راهی نداریم جز اینکه به سمت نظام بودجه­ریزی صحیح و مبتنی بر عملکرد حرکت کنیم.

وی اظهار داشت: هزینه­های جاری و متراکم روز به روز انباشته می شوند به کشور اجازه نمی دهد منابع به سمت اهداف کلیدی بلند مدت نظام هدایت شود.

وی اظهار داشت: مانع جدی دیگری که فرآروی اقتصاد مقاومتی است، نظام پولی و مالی کشور است و این نظام بازوی خلق اقتصاد مقاومتی نیست و نظام بانکی ما پشتوانه­ای برای حرکت نظام اقتصادی کشور نیست، یک بنگاه اقتصادی است برای رقابت با دیگر بنگاه­ها، به ویژه رقابت با بخش خصوصی.

وی گفت: امکان اصلاح نظام بانکی کشور وجود ندارد، مگر اینکه بانک مرکزی جمهوری اسلامی با استقلال واقعی، اقتدار علمی و حمایت کامل دولت نقشه راه خود را تنظیم کند و دولت، مجلس و دستگاه­های قضایی اراده کنند و از آن برای رسیدن به این هدف حمایت کنند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: ما نیازمند یک انقلاب و تحول در اصلاح نظام پولی و بانکی کشور هستیم و این جزء هدف­های اصلی است که دولت باید بر آن متمرکز شود و موانع آن را کنار بزند.

حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی در ادامه همایش "صنعت نفت دانش بنیان و تبلور اجرای سیاست­های اقتصاد مقاومتی" در خصوص چالش­های دیگر فرآروی اقتصاد مقاومتی گفت: چالش نظام مالیاتی کشور مانعی است برای خلق اقتصاد مقاومتی
چرا که بنگاه­های اقتصادی وجود دارند که به دلیل اینکه می­خواهند بر مدار قانون حرکت کنند قدرت رقابت با بنگاه­های اقتصادی که از عنصر فساد بهره می­گیرند و فرارهای مالیاتی را پشتوانه رشد اقتصادی خود قرار می دهند، را ندارند.

وی گفت: یک نظام مالیاتی صحیح با اعمال قانون، عدالت را در بنگاه­های اقتصادی فراهم می­کند و آیا می­شود یک بنگاه دار متعهد به قانون که تعهدات و بدهی­های مالیاتی خود را پرداخت می­کند، با یک بنگاه­داری که فرار مالیاتی را نقشه راه خودش قرار داده رقابت کند و به طور طبیعی اصلاح این نظام از ضرورت­ها و اولویت­هایی است برای برون رفت از چالش­هایی که با آنها روبه رو هستیم، به ما کمک می کند.  

وی در خاتمه ریشه خلق فساد در دو حوزه نظام بانکی و حوزه زمین کشور اشاره کرد و گفت: باید به این دو حوزه بصورت جدی پرداخت و اجازه شکل­گیری فسادهای بزرگ را نداد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت