پژوهشگاه صنعت نفت

ده گروه كالا و تجهيزات ساخت داخل نفت؛

الگوي مناسبي براي ديگر صنايع  در راستاي اقتصاد مقاومتي است

 

 

 

ساخت ده گروه خانواده كالا و تجهيزات صنعت نفت در انتقال و توسعه فناوري با مزيت تجاري- رقابتي حركتي مثبت بوده و مي‌تواند الگوي مناسبي براي ديگر صنايع در راستاي اقتصاد مقاومتي باشد.

دكتر حميدرضا كاتوزيان، رييس پژوهشگاه صنعت نفت، روز شنبه 28 فروردين ماه در جلسه جمع بندي 7 پنل برگزار شده در همايش صنعت نفت دانش بنيان، تبلور اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي به عنوان رييس پنل 5 در خصوص اين هم‌انديشي تخصصي اظهار داشت: مباحثي مربوط به طراحي، ساخت و ارايه گواهي نامه كيفي مربوط به ده گروه از خانواده كالا و تجهيزات صنعت نفت و گاز به عنوان گامي به سمت اقتصاد مقاومتي دانش بنيان مطرح شد.

رييس پژوهشگاه صنعت نفت با بيان اين‌كه در كشور ما و بسياري از كشورها موضوع اقتصاد ملي و توسعه خودكفايي اين اقتصاد در سه دهه اخير مد نظر بوده است، گفت: مباحثي نظير توليد دانش فني و ساخت داخل بسيار حايز اهميت است و در بسياري از قراردادهايي كه با موسسات و طرف‌هاي خارجي به توافق مي‌رسد دو موضوع انتقال فناوري  و ساخت داخل مورد توجه و ارزيابي طرفين قرار مي‌گيرد.

وي با تاكيد بر اينكه اين دو موضوع در خيلي از موارد مغفول مانده است و بستر لازم و ظرفيت كافي در اقتصاد ملي براي تحقق آن‌ها به وجود نيامده است، افزود: خوشبختانه به همت وزارت نفت و معاونت فناوري و پژوهشي اين وزارت‌خانه موضوع ده گروه از خانواده تجهيزات نفتي مورد توجه قرار گرفت و براي ايجاد فناوري ساخت، طراحي و توليد اين تجهيزات و  نهايتا ارايه گواهي نامه كيفي براي اين تجهيزات تلاش‌هاي بسياري صورت پذيرفت.

اين مقام مسئول با اشاره به اين‌كه اين حركت، حركتي مثبت ارزيابي مي‌شود و مي‌تواند الگوي مناسبي براي ديگر صنايع باشد، تصريح كرد: در اين ارتباط مجموعه‌اي از بخش‌هاي توانمند كشور همانند انجمن نفت، پژوهشگاه صنعت نفت به همراه معاونت‌هاي ذيربط در وزارت‌خانه مشغول فعاليت هستند و اين تلاش‌ها منجر به استقرار يك سيستم بسيار مناسب شده است.

وي با بيان اينكه اين سيستم داراي دو بخش ارزيابي تجهيزات و سازندگان است، اظهار داشت:  در خصوص پمپ‌ها و مكانيال سيل به طور مشخص واحد نيمه صنعتي آن به اجرا درآمد كه نتايج حاصل از آن بسيار موفقيت آميز ارزيابي شد.

كاتوزيان ادامه داد: در اين رابطه تجهيزات و خطوط توليد سازندگان مورد ارزيابي قرار گرفتند و در همين راستا از تست‌هاي مختلفي نظير مكانيكي، شيميايي، برقي استفاده شد و اگر هر دو بخش با يكديگر تجميع شوند و آزمون‌هاي مورد نياز را بگذرانند، مي‌توانند گواهي نامه كيفي تجهيزات توليد شده را دريافت كنند كه در خصوص پمپ‌ها و مكانيال سيل اين اتفاق رخ داده است.

وي با اشاره به موفقيت دو مورد ذكر شده و برنامه‌هاي آتي اين طرح، گفت: در موارد ديگر نيز كار با قدرت پيگيري خواهد شد و اميدواريم با ايجاد شبكه آزمايشگاهي، تست‌ها و آزمون‌ها به طور موفق انجام و اين شبكه توسعه بيشتري يابد.

رييس پژوهشگاه ادامه داد: در اين راستا نيز نمايندگان ساير دستگاه‌هاي ذيربط از جمله معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، صندوق نوآوري و شكوفايي و وزارت نفت بر حمايت و ارايه خدمات مربوط به حوزه خود براي محصولات مشمول اين طرح تاكيد كردند.

كاتوزيان در خاتمه به موضوع تامين و نگهداري تجهيزات به عنوان يك اقدام موثر براي حفظ ارزش‌ها و سرمايه ملي كشور اشاره كرد و افزود: دغدغه مالي شركتها و كارخانه‌هاي سازنده تجهيزات در اين جلسه بسيار مورد بحث و بررسي قرار گرفت واميد است با حمايت از سازندگان اين گروه بتوانند نقش خود را به خوبي در كشور ايفا كنند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت