پژوهشگاه صنعت نفت

در پنل 6 همايش اقتصاد مقاومتي نفت؛

فرصت‌ها و چالش‌هاي بهينه‌سازي در مصرف انرژي بررسي شد

 

به گزارش واحد خبر ارتباطات پژوهشگاه صنعت نفت، پنل تخصصی " بهینه سازی در مصرف انرژی از طریق اصلاح فرآیندها و انتقال و توسعه فناوری های بهینه سازی" به ریاست دکتر محسن خجسته مهر قائم مقام معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت  و دبیری مهندس امید شاکری، رییس پژوهش و فناوری شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

بر اساس این گزارش مهندس شاکری بعنوان اولین سخنران" مدل توسعه و ارتقاء توان علمی و نوآوری و فناوری در طرح های بهینه سازی سوخت کشور" را مورد توجه قرارداد و در این ارتباط مباحثی نظیر عوامل ضروری برای فعالیت شرکت های خدمات انرژی، نظام نوآوری فناورانه انرژی ( جریان عرضه و تقاضا) ، نحوه توسعه و ارتقاء توان علمی، نوآوری و فناوری در تعامل با شرکت‌های خدمات انرژی در اجرای طرح های بهینه سازی انرژی ماده 12 و نقش شرکت های خدمات انرژی در تحقق مولفه‌های اقتصاد مقاومتی توضیحاتی را ارائه کرد .

در ادامه دکتر منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، ورود این بخش به موضوع تخصصی پنل را از سه جهت مناسب دانست ودر توضیح گفت : " از یک جهت این معاونت می تواند نقشی فرادستگاهی و هماهنگی بین سازمانی را به عهده بگیرد ، از سوی دیگر استفاده از ظرفیت های بانکها و نهادهای تامین اعتباری که زیرمجموعه وزارت کار هستند نیز امکان پذیر است و آمادگی های لازم برای این امر هم شکل گرفته است."

 وی برقراری امکان آموزش برای افرادی که نیازمند کسب مهارت های لازم در شرکتها هستند  را بعنوان سومین امکان ورود به بحث مطرح کرد و گفت: " در این زمینه نیاز به 80% هماهنگی برای دستیابی به 20% دستاوردهای مورد نظر هستیم "

یدا... سبوحی، دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نیز در بخشی از سخنرانی خود به موضوعاتی نظیر دسترسی به اطلاعات و فناوری، توسعه فناوریهای کارآمد، منابع مالی و کاهش ریسک، تنظیم ارتباط حقوقی در چارچوب بازار خدمات انرژی دربخش ضرورت های ملی بهینه سازی انرژی پرداخت و همچنین در بخش ضرورت های بین المللی دو موضوع تغییرات اقلیمی و روشهای مقابله با چالش های آنرا بطور مختصر توضیح داد.

مهندس حسینی، معاون فناوری و امور بین الملل پژوهشگاه صنعت نفت، به فرصت های انتقال توسعه و فناوری در صنعت نفت با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی پرداخت و تعهدات کشور در قالب INDC برای جلوگیری از افزایش بی رویه دمای زمین را مورد توجه قرار داد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنرانی خود، در در توضیح فرصت های ناشی از اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، به مواردی از قبیل کاهش تهدیدهای اقتصادی، افزایش ظرفیت جذب فناوری و کسب تجربه در تامین فناوری پروژه های بزرگ اشاره کرد.

دکتر شکرچی زاده، رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، در توضیح چالش های مبحث 19 و موانع اجرایی شدن آن به بومی سازی نرم افزارهای متن باز اشاره کرد و در ادامه ، ضرورت کاربرد فناوری های نوین ساختمانی در راستای صنعتی سازی در بخش ساختمان کشور، مزایای تولید صنعتی ساختمان و انواع فناوریهای نوین ساختمانی در قالب 5گروه را مورد بحث قرار داد.

 وی همچنین در بررسی آسیب شناسی ساختمانهای مسکونی ساخته شده به روش سنتی، توجه حاضرین را به 3 مولفهء مدیریت زمان ،هزینه و کیفیت به عنوان مباحث کلیدی جلب کرد.

همچنین دکتر الیاسی، معاون سیاستگذاری ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از دیگر سخنرانان این پنل تخصصی بود که بطور مختصر موضوعات مربوط به محورهای ده گانه اقدام و عمل دراقتصاد مقاومتی، تلاش کشورها برای رفع معضلات ملی به عنوان مبنای اندیشه اقتصاد مقاومتی در جهان، اقتصاد دانش بنیان د ربهینه سازی مصرف انرژی را مورد بحث قرارداد. وی همچنین بر نقش کلیدی رگولاتوری حاکمیت و مدیریت استاندارد سازی شاخص های ملی تاکید کرد.

خاطر نشان مي‌شود همايش صنعت نفت دانش بنيان، تبلور اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي روز شنبه 28 فروردين ماه در مركز همايش‌هاي بين‌المللي پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت