پژوهشگاه صنعت نفت

معاون فناوري و روابط بين‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت:

پژوهشگاه صنعت نفت شريك و همكار مطمئن براي شركت‌هاي E&P بين‌المللي است

 حلقه‌هاي انتقال فناوري با مشاركت پژوهشگاه و صنعت تكميل مي‌شود

 

 

طي 2 سال گذشته با استفاده از ظرفيت‌هاي ايجاد شده در فضاي تعاملات بين‌المللي و حضور كشور در عرصه‌ مناسبات تاثير گذار جهاني تقريبا معادل مجموع 4 سال قبل آن توافق‌نامه‌هاي منتج به انتقال و توسعه فناوري داشته‌ايم كه آخرين آن مربوط به روز يكشنبه 5 ارديبهشت ماه است كه با حضور رييس جمهور ايران و آفريقاي جنوبي و همچنين رييس پژوهشگاه  و معاون شركت نفت آفريقا به امضاء رسيد.

سيد امير عباس حسيني،‌ جانشين و معاون فناوري و روابط بين‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به فعاليت‌هاي پژوهشگاه در حوزه بين‌الملل گفت: پژوهشگاه صنعت نفت از ظرفيت‌هاي ايجاد شده در فضاي تعاملات سياسي كشور بهره گرفته و طي مذاكرات خود با شركا، دانشگاه‌ها و شركت‌هاي بين‌المللي معتبر در زمينه صنعت نفت و گاز موفق به تشكيل شبكه اي از شركاي فناورانه در سطح دنيا شده است.

وي با بيان اين‌كه اين شبكه اكنون در حوزه‌هاي بالادست، پايين دست و محيط زيست با پژوهشگاه همكاري مي‌كنند گفت: در اين حوزه حركت پژوهشگاه منطبق با راهبرد‌ها و سياست‌هايي است كه از قبل تعيين و مشخص شده و به تصويب هيات امنا نيز رسيده است.

حسيني ادامه داد: در حوزه بالادستي با مشاركت با معتبر‌ترين دانشگاه‌ها و موسسات علمي و پژوهشي در حوزه صنعت نفت و گاز شبكه توانمندي را در اختيار داريم كه در پروژه طرح توسعه ميدان اهواز، بررسي و توسعه ميدان آزادگان و پايلوت ازدياد برداشت يادآوران و رفع مشكلات صنعت كه راهبرد اصلي پژوهشگاه در حوزه بالادستي است از اين شركا استفاده مي‌كنيم.

وي به گسترش‌ همكاري‌هاي دوجانبه پژوهشگاه با ديگر كشورهاي خارجي اشاره كرد و گفت: هم اكنون با دانشگاه دلف هلند كه شريك پژوهشگاه در طرح توسعه ميدان اهواز بوده و گروه LR-Synergy انگليس توافقاتي انجام و در بيست و يكمين نمايشگاه نفت تهران توافقات با ساير شركت‌هاي معتبر نيز  به امضاء خواهد رسيد.

معاون فناوري و روابط بين‌الملل پژوهشگاه به مشاركت اين مجموعه با IFP فرانسه در حوزه‌هاي متنوع اشاره كرد و افزود: از جمله همكاري‌هاي دوجانبه پژوهشگاه با اين شركت فرانسوي در حوزه بالادست صنعت است و آنچه كه در صنايع بالادستي اولويت دارد حل مشكلات صنعت براي دستيابي به ميزان توليد هدف گذاري شده و اولويت دوم توسعه ميادين نفتي، بهبود ضريب ازدياد برداشت و موضوع انتقال فناوري به خصوص در قرارداد‌هاي جديد نفتي است.

حسيني افزود: پژوهشگاه در نمايشگاه نفت تهران به عنوان يك همكار و شريك معتبر و مطمئن براي شركت‌هاي E&P بين‌المللي كه قصد ورود به بازار‌ انرژي ايران را دارند حضور پيدا مي‌كند و توانمندي خود را در زمينه‌هاي مرتبط با صنايع بالادستي ارايه مي‌كند.

وي به همكاري پژوهشگاه صنعت نفت با شركاي بين‌المللي در حوزه‌هاي پايين دستي اشاره كرد و گفت: در اين حوزه تمركز پژوهشگاه متمركز بر توسعه دانش فني‌هاي تكرار پذير در صنعت نفت بوده و اين توانمندي هم اكنون در پژوهشگاه ايجاد شده است.

حسيني با بيان اينكه براي دستيابي به فناوري نمي توان از صفر شروع كرد گفت: همواره مسير سريع‌تر انتخاب شده ، مسير انتقال فناوري است و اشكالاتي كه به اين مسير وارد است عدم تكميل اين مسير در توسعه فناوري به خصوص حلقه‌هاي اساسي و پايه اين مسير است كه تا مرحله ارتقاء و توسعه نسل جديد فناوري و نهايتا خلق فناوري جديد پيش مي‌رود.

اين مقام مسئول ادامه داد: با تدابير مشخص شده و شراكتي كه بين پژوهشگاه ، صنعت و صاحبان فناوري در دنيا در حوزه‌هاي تكرار پذير مورد نياز است پيش بيني مي‌شود اين روش با سرعت مطلوب به نتايج  مورد انتظار در روش DVI دست يابيم.

حسيني به موضوع تاسيسات سطح الارضي صنعت نفت اشاره كرد و گفت: پژوهشگاه طي يك توافق سه جانبه با يك شركت كانادايي صاحب فناوري در اين حوزه و شركت هپكو در موضوع انتقال فناوري ساخت تاسيسات سطح الارضي نمك‌زدا مشاركت داشته و اين مشاركت به مراحل عقد قرارداد نزديك است.

وي با بيان اينكه اين مجموعه در حوزه توسعه صادرات خدمات مهندسي گام برداشته و در سال 95 اين اقدامات بيشتر به منصه ظهور خواهد رسيد گفت: پژوهشگاه طراحي 9واحد پالايشگاهي را در دستور كار خود داشته و اين اولين تجربه برون مرزي به حساب مي‌آيد.

جانشين رييس پژوهشگاه با تاكيد بر اين‌كه گاز به عنوان يك موضوع راهبردي در كشور مطرح است افزود: پژوهشگاه در حوزه پايين دست متولي شيرين‌سازي گاز و همچنين مسئوليت انستيتو شيرين‌سازي گاز را طي قراردادي بر عهده گرفته است و در اين حوزه داراي دانش فني  و محصول تست شده به نام حلال پارسي سول است.

حسيني ادامه داد: با توجه به همكاري پژوهشگاه با يك شركت معتبر فرانسوي موضوع شيرين‌ساز گاز طبيعي و فناوري‌هاي مورد نياز آن در ايران رار توسعه خواهيم داد.

وي به موضوعات حايز اهميت در حوزه انرژي و محيط زيست اشاره كرد و گفت: اكنون، مديريت آب در همكاري‌هاي بين‌المللي پژوهشگاه با شركا خارجي از اهميت بسزايي برخوردار است و اين مركز در اين زمينه توانمندي خود را به اثبات رسانده است.

اين مقام مسئول با اشاره به اينكه موضوع مديريت آب در مناطقي نظير خانگيران، تنگ فني، جزيره سيري و برخي پتروشيمي‌ها در حال انجام است گفت: مديريت آب هم در زمينه توليد نفت و هم د ر رفع آلايندگي‌هاي منابع آب‌هاي زيرزميني از اولويت‌هاي اين مجموعه بوده و همكاري‌هاي بين المللي پژوهشگاه نيز در همين راستا توسعه خواهد يافت.

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت