پژوهشگاه صنعت نفت

كاتوزيان، رييس پژوهشگاه صنعت نفت در مقايسه سال 92 و 94 گفت:

ارزش قراردادها 2/5 برابر و تعداد پروژه‌ها 3 برابر شده است

 

فعاليت‌هاي پژوهشگاه صنعت نفت در سال 94نسبت به سال 92، از منظر تعداد پروژه‌هاي جاري 3 برابر و از لحاظ ارزش قرارداد‌ها، 2/5 برابر شده است.

دكتر حميد رضا كاتوزيان، رييس پژوهشگاه صنعت نفت روز دوشنبه 6 ارديبهشت در نشست خبري كه با موضوع اهم دستاوردهاي سال 94 و برنامه هاي سال 95 برگزار شد،گفت: پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به وظايف اصلي،‌ تاكيدات وزير نفت و مسولين اين صنعت همواره يك‌سري فعاليت‌ها و برنامه‌ها را در سرلوحه كار خود قرار داده است.

وي با اشاره به اينكه يكي از عمده‌ترين مسايلي كه پژوهشگاه و ديگر سازمان‌هاي مشابه بايد به آن توجه كنند پاسخگويي به مسايل مرتبط با صنعتي است كه از آن‌ها تبعيت مي‌كنند افزود: اين گونه سازمان‌ها بايد مشكلات و معضلات صنعت خود را حل و فصل كرده از اين رو پژوهشگاه نيز اساس كار خود را مبني بر حل مشكلات و مباحث مرتبط با صنعت نفت قرار داده است.

كاتوزيان با اشاره به اين‌كه پژوهشگاه مشكلات و مباحث تحقيقاتي و فناورانه را پيگيري و بررسي مي‌كند گفت: اساس كار ما پيگيري مسايل صنعت نفت براي ارايه راه‌حل فناورانه به صنعت است و اصالت فعاليت‌هاي پژوهشگاه بر متقاضي محور بودن پروژه‌ها است و به صراحت اذعان داريم كه 95 درصد پروژه‌هايي كه اين مركز انجام مي‌دهد، متقاضي صنعتي دارد و 5 درصد باقي مانده نيز مرتبط با صنعت است و براي سهولت در فعاليت‌ شركت‌ها در آينده نزديك مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

رييس پژوهشگاه به برنامه‌ها و راهبردهاي اين مجموعه اشاره كرد و گفت: براي طرح‌ريزي برنامه‌هاي پژوهشگاه در 10 سال آينده، برنامه‌ راهبردي پژوهشگاه در سال 94 تدوين و به تصويب هيات امنا رسيده است.

وي تصريح كرد:‌ هر سه پرديس پژوهشگاه داراي برنامه راهبردي مشخص هستند و پژوهشگاه فقط در راستاي محورهاي اين برنامه فعاليت مي‌كند تا بتوانند براي اقتصاد كشور در حوزه نفت مثمر ثمر بوده و در همان چارچوب برنامه راهبردي پروژه و كار مي‌پذيرد و موضوع استقلال اقتصادي كه مورد توجه مسئولين كشور طي دهه‌هاي مختلف است را دنبال كنيم.

كاتوزيان به تمركز توسعه فناوري با رويكرد تجاري‌سازي دستاوردهاي پژوهشگاه اشاره داشت و گفت: در اين راستا شركت‌هاي دانش‌بينان توسط پژوهشگاه تاسيس و به منظور تجاري سازي دستاوردهاي خود با آنها همكاري تنگاتنگي دارد.

كاتوزيان با بيان اين‌كه بتوانيم به اهداف خود در پژوهشگاه نزديك شويم تغييراتي در ساختار پژوهشگاه ايجاد كرده‌ايم، اظهار داشت: به منظور چابك‌سازي بيشتر سيستم تلاش شده است كه بخش ستاد را كوچك‌تر و در عوض بخش‌ هاي تحقيقاتي و پژوهشي را تقويت كرده و ارتقاء دهيم كه البته با شرايط ايده‌آل فاصله داريم كه اين امر منوط به تلاش همكاران ما در معاونت‌هاي مرتبط و حمايت وزارت‌خانه است.

وي به پروژه‌هاي دو سال اخير اين مجموعه اشاره كرد و گفت: در سال 92 قراردادهاي جاري حدود 90 ميليارد تومان كه شامل 31 قرارداد بوده و در سال 93 با 62 درصد افزايش در مبلغ به حدود 160 ميليارد تومان رسيده است.

كاتوزيان ادامه داد: در زمينه تعداد پروژه‌هاي جاري در سال 93 نسبت به 92، 100 درصد رشد داشته‌ايم و از 31 به 62 پروژه در سال 93 رسيده است.

ايشان با تاكيد بر اين‌كه در سال 94 شاهد رشد پروژه‌ها بوده‌ايم تصريح كرد: در سال 94 تعداد پروژه‌هاي جاري از 62 به 94 پروژه رسيده است و حجم قرارداد‌هاي جاري به لحاظ مالي نسبت به 93 نيز 14 درصد رشد داشته است.

گفتني است در اين نشست دكتر كاتوزيان بر مباحثي نظير تمركز بر پاسخگويي به مشكلات صنعت نفت و گاز براي ارايه راه‌حل‌هاي فناورانه، ‌متقاضي محور بودن پروژه‌ها، تدوين و تصويب راهبرد بلند مدت، توجه به تجاري‌سازي فناوري با تاسيس شركت‌هاي دانش بنيان و اعمال تغييرات ساختاري در پژوهشگاه تاكيد كرد.

خاطر نشان مي‌شود در اين نشست خبري 60 خبرنگار از 50 رسانه حضور داشتند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت