پژوهشگاه صنعت نفت

 

 

پژوهشگاه صنعت نفت در راستاي تجاري‌سازي و توسعه فناوري‌‌هاي موجود، از بين محصولات توليدي  خود، 9 محصول اولويت‌دار را كه به مرحله صنعتي و تجاري رسانده در بيست و يكمين نمايشگاه نفت تهران عرضه مي‌كند.

به گزارش واحد خبر و ارتباطات پژوهشگاه صنعت نفت، كك نفتي، پارسي سول، گوگرد كشاورزي ساده و با ريز مغذي،‌ روغن CNG، گيريس سرچاهي و پلاگ‌هاي حفاري از جمله محصولاتي است كه توسط پژوهشگاه صنعت نفت در حوزه صنايع پايين دستي ارايه مي‌شوند.

اين گزارش مي‌افزايد محصولات تجاري‌شده نظير سيمان سبك و افزونه هرزروي در حوزه بالادستي و جاذب لكه‌هاي نفتي در زمينه محيط زيست ارايه مي‌شوند.

برپايه اين گزارش سيمان فوق سبك با استفاده از نانو فناوري باعث جلوگيري از تخريب پوشش سيماني و نيز بالا بردن دوام سيمان در ايجاد اتصال بين لايه ها، افزايش مقاومت تراكمي در مقايسه با ساير دوغاب‌هاي سبك و كاهش نفوذ پذيري و خلل و فرج سنگ سيمان مي‌شود.

طبق اين گزارش دستیابی به دانش فنی تولید پلاگ­های سیمانکاری چاه­های عمیق، از دستاوردهاي متخصصان پژوهشگاه بوده كه اين دانش فني باعث جلوگيري خروج ارز از کشور با امكان توليد اين قطعات در داخل كشور شده و انحصار تولید اين قطعات از دست شرکت­های آمریکایی خارج شده است.

اين گزارش مي‌افزايد حلال پارسي سول كه يكي از حلال‌هاي مهم صنعت نفت در شيرين‌سازي است توسط پژوهشگاه فرموله شده و سال گذشته در پالايشگاه مسجد سليمان تست و با موفقيت وارد مراحل اجرايي شده است و در سال جاري اين حلال در پالايشگاه ايلام شارژ خواهد شد و اين پالايشگاه توسط اين حلال تصفيه گاز خود را انجام خواهد داد.

بر پايه اين گزارش توليد گوگرد در كشور بيش از 2 ميليون تن بوده و به 4 ميليون تن نيز خواهد رسيد و با توجه به استفاده از گوگرد در توليد كودهاي كشاورزي، در سال 94 سوپر پايلوت توليد گوگرد كشاورزي با استفاده از ريز مغذي‌ها از جمله روي، آهن و بنتونيت در پژوهشگاه به بهره‌برداري رسيد و در اقليم‌هاي مختلف مورد آزمايش قرار گرفت كه نتايج حاصل شده حاكي از افزايش 10 تا 15 درصد محصولات كشاورزي در هر هكتار است.

 

محصول تجاري ديگري كه در ايام نمايشگاه، ارايه مي‌شود كك نفتي است و چون بازاريابي و فروش نفت كوره پالايشگاه‌هاي كشور به دليل سولفور بالا مشكل است با هدف كاهش نفت كوره و افزايش محصولات ميان تقطير با ارزش افزوده بيشتر و توليد محصول راهبردي كك نفتي مورد نياز صنايع آلومينيوم‌سازي، سوپر پايلوت واحد كك‌سازي با مشاركت شركت ايميدرو در پژوهشگاه افتتاح شده كه محصول ان در نمايشگاه عرضه مي‌شود.

همچنين روغن كمپرسور CNG كه تا به حال از آمريكا تامين مي‌شد، در سال 94 فرمولاسيون آن در پژوهشگاه انجام و خط توليد روغن توسط يكي از شركت‌هاي دانش بينان اين مركز طراحي شده است كه كارخانه‌اي با ظرفيت توليد 150 تن در سال در تابستان آتي در يزد افتتاح خواهد شدكه نه تنها كل نياز كشور را تامين مي‌كند بلكه زمينه صدور اين محصول نيز فراهم مي‌شود.

اين گزارش با توجه به نمايش مي‌افزايد  وقوع هرزروي به هنگام حفاري در ميادين مختلف همواره يكي از عوامل مهم در كاهش سرعت حفاري افزايش دكل روز (زمان حفاري) گير لوله­ها، مانده گذاري، پائين آمدن كيفيت نمونه­ها (Cutting) و بعضاً از دست دادن محل دقيق نقاط جداره گذاري خواهد شد از اين  رو همواره چالش‌هاي بسياري در بحث سيال حفاري وجود داشته است كه هرزروي سيال حفاري و حفاري در لايه‌هاي شيلي از مهم‌ترين آن‌ها به حساب مي‌آيد و بر همين براي اولين بار توسط پژوهشگاه صنعت نفت فناوري نويني ارايه شده است كه با كمك اين فناوري توانستيم در يكي از چاه‌هاي اكتشافي، هرزروي تا 200 بشكه در ساعت را به صفر برسد  و محصول تجاري 1ژوهشگاه مراحل تست ميداني خود را سپري كرده است.

از ديگر محصولات ارايه شده در نمايشگاه در حوزه انرژي و محيط زيست مي توان به پد صنعتي اشاره كرد كه در همين راستا بررسی نتايج حاصل از ارزيابی وکارايی نمونه‌های بوم  و پد‌ها ساخته شده در پژوهشگاه نشان داده است که نمونه‌های پژوهشگاه، ضمن برخورداری از تمامی کاربردهای نمونه‌های مشابه،  دارای مزیت‌هایی نظیر 10 درصد جذب بیشتر و قیمت تمام شده کمتر است.

گفتنی ا‌ست پژوهشگاه با هدف تمركز بر توان داخلي و تبيين شبكه فناورانه بين‌المللي در دوره بيست و يكم نمايشگاه نفت تهران حاضر مي‌شود و علاقه‌مندان براي بازدید از دستاوردهای اين مجموعه می‎توانند از روزهای 16 لغایت 19 ارديبهشت ماه به سالن 14 غرفه 144 مراجعه نمایند.

 

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت