پژوهشگاه صنعت نفت

 

 

دكتر حميد رضا كاتوزيان، رييس پژوهشگاه صنعت نفت در يادداشتي كه رو سه شنبه 14 ارديبهشت ماه در روزنامه دنياي اقتصاد به چاپ رسيد نوشت:

جذب سرمایه خارجی و مزایای آن برای شرایط کنونی اقتصاد کشور، موضوعی راهبردی و برخوردار از اهمیت ویژه است بطوری که همه کشورها، اعم از توسعه یافته و غیره، تلاش می کنند با ایجاد زیر ساخت های لازم، نظیر تدوین قوانینی برای تامین امنیت اقتصادی و کاهش ریسک ، رفع محدودیت های مشارکتی، تعدیل قوانین مالیاتی و هموار سازی مسیر مشارکت، درعین حفظ منافع و منابع داخلی، بیشترین سطح منابع  خارجي اعم از سرمايه و تكنولوژي را به سوی خود جذب کنند. دولت یازدهم نیز با اتخاذ سیاست های حمایتگرانه، اهتمام چشمگیری در ایجاد پیوندهای جدید جهانی دراقتصاد و برقراری تعاملات موثر با کشورهای دیگر داشته است.

رویکرد دوسال گذشته دولت در گشایش باب جدیدی ازهمکاری ها با کشورهای جهان، انتقال فناوری پیشرفته، یکی از برجسته ترین تاثیرات مثبت و بلا منازع سرمایه گذاری خارجی است که علاوه برتوسعه اقتصادی و سیاسی، افزایش تولید ، اشتغال زایی و افزایش کیفیت تولید کالا در کشور، زمینه های لازم برای گسترش آن در همه حوزه ها فراهم آمده است. در این میان، توجه به این نکته ضروری است که انتقال فناوری، تنها به معنی جابجایی صرف فناوری مطرح نبوده و درواقع معانی و مفاهیم گسترده تری در آن مستتر است . این گستردگی ، مفاهیمی نظیر انتقال مهارت ها ، دانش فنی، روشهای ساخت و تولید و شیوه های مدیریت فناوری و دانش را شامل می شود و در مفهومی جامع، علاوه بر مزایای اقتصادی و فناورانه، افزایش و ارتقاء سطح دارایی های فکری و عملیاتی در حوزه فناوری را در بر می گیرد .

با مطالعه دقیق و شناخت کامل ویژگی های یک فرآیند صحیح انتقال فناوری و انطباق آنها با شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور، بطور قطع انتقال فناوری را به شرطی می توانیم دارای ارزش در توسعه همه جانبه بدانیم که با برنامه ریزی صحیح و اصولی، در چارچوب اهداف در نظر گرفته شده در سند چشم انداز 20 ساله و ابلاغیه اقتصاد مقاومتی، مبتنی بر قطع وابستگی و تکیه بر توان داخلی قرار گیرد، در غیر اینصورت، خود می تواند زمینه ساز ایجاد وابستگی های جدید باشد.

پژوهشگاه صنعت نفت، بازوی توانمند وزات نفت کشور در تحقیقات فناورانه، در دوسال گذشته با برنامه ریزی هدفمند در راستای سیاست های تعاملی دولت ، رشدی چشمگیر در برقراری تعاملات داخلی و بین المللی داشته و تجربه و دانش کم نظیر محققین در ارايه مشاوره علمي توسعه بزرگترین میادین نفت و گاز کشور، شریکی مطمئن برای همکاری با شرکت های معتبر حوزه اکتشاف و تولید ( E & P ) به شمار می رود. این نقش در دو دوره برگزاری " همایش فرصت های فناورانه "  به خوبی تبیین شده است.

از سوی دیگر، تجاری سازی دستاوردهای حاصل از تحقیق و پژوهش برای تولید فناوری های مورد نیاز صنعت نفت دانش بنیان، از حلقه های حیاتی در زنجیره ایده تا محصول است که طي آن، يک فناوری در قالب محصول، خدمت، يا فرايندي جديد به بازار و یا صنعت مورد تقاضا عرضه می شود. هدف اصلي ما شکل گیری فرآيند تجاری سازی، ایده پردازی و شناخت کامل از مختصات نیازهای بازار و صنعت، به منظور ایجاد ساز و کارهای ضروری در این بخش است.در واقع، ضامن کسب موفقیت در فرآیند تجاری سازی، توجه توامان به "توسعه فناوری" و کشش واقعی " بازار تقاضا" است.شرکت های دانش بنیان، به عنوان کاتالیزور و شتاب دهندهء فرآیند تجاری سازی، بخشي  از ساز و کارهای محوری در پرداختن به الگوی " توسعه و تجاری سازی فناوری " در پردیس صنایع پایین دستی پژوهشگاه است که صادر کننده دانش های فنی ارزشمند در صنعت نفت به شمار می آید.

سازمانهای پژوهش محور، به عنوان نهادهای تولید کننده و توسعه دهنده فناوری،  به واسطه رویارویی مستقیم با چالش ها و تلاش برای حل معضلات زندگی بشر در زمان حال و آینده و توسعه فناوری های جدید برای مصرف بهینه منابع انرژی، یکی ازارکان " توسعه پایدار" محسوب می شوند. با این مضمون، این سازمانها به همان میزان که به بهره برداری حداکثری از منابع می اندیشند، رسالتِ صیانت از آنها را نیز به عهده دارند. ارتباط جدایی ناپذیر تولید و مصرف انرژی با مفهوم بنیانی " توسعه پایدار " و كاهش آلودگی های زیست محیطی ناشی از بهره برداری از انرژی های فسیلی، نمایانگر نقش محوری مراکز پژوهشی  در تولید فناوریهای نوین در حفاظت از محیط زیست بشری است.

پژوهشگاه صنعت نفت بسیار امیدوار است تا با حضور فعال در بیست و یکمین دوره نمایشگاه بین المللی نفت تهران، برنامه های خود در راستای سیاست های وزارت نفت و ابلاغیه اقتصاد مقاومتی را در بالاترین سطح ملی و بین المللی محقق نماید.

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت