پژوهشگاه صنعت نفت

با امضا تفاهم نامه سه جانبه در حاشیه نمایشگاه نفت تهران؛

کشور از واردات ماده ضد کف پالایشگاه های گاز خود کفا می شود

 

 

 

پژوهشگاه صنعت نفت، شرکت ملی گاز و شرکت اکسون شیمی جنوب تفاهم نامه سه جانبه ای با عنوان " ساخت و بومی سازی آنتی فوم پایه سیلیکونی "  عصر روز شنبه 18 اردیبهشت ماه در غرفه پژوهشگاه امضاء کردند.

سعید پاک سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در حاشیه امضاء این تفاهم نامه اظهار داشت: تفاهم نامه ای که امضاء شد به منظور تولید ماده ضد کف  بوده که این ماده یکی از مواد مورد استفاده در واحدهای پالایشگاه گاز است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه این ماده تا به حال جزء مواد وارداتی بوده است اظهار داشت: تاکنون تامین کننده داخلی ضد کف بسیار محدود بوده است و تلاش هایی که در گذشته برای تولید آن انجام شده بود نتایج عملیاتی در بر نداشت.

پاک سرشت ادامه داد: در چند سال اخیر شرکت ملی گاز با همکاری  پژوهشگاه صنعت نفت و تعدادی از شرکت های تولید کننده مواد شیمیایی بر آن شدند تا این ماده را در داخل تهیه کنند.

پاک سرشت با بیان اینکه اولین اقدام، تهیه فرمولاسیون مناسب در آزمایشگاه و پایلوت بود گفت: خوشبختانه با همت پژوهشگاه این اقدام بعمل رسیده و کارهای آزمایشگاهی آن انجام و فرمولاسیون مناسب آن نیز تهیه شده است.

وی ادامه داد: تست آزمایشگاهی و پایلوتی آن انجام گرفت که نتایج مطلوبی در بر داشته و یکی از شرکتهای تولید کننده همکاری خود را  برای تجاری سازی آغاز کرده است.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه شرکت اکسون شیمی پذیرفت که دانش فنی توسعه داده شده در پژوهشگاه را خریداری کند تصریح کرد: بر همین اساس شرکت ملی گاز نیز استفاده از این ماده تولیدی را در پالایشگاه های خود تضمین داده است.

در ادامه این مراسم سیدامیرعباس حسینی معاون فناوری و روابط بین الملل پژوهشگاه صنعت نفت با بیان اینکه در تکمیل حلقه توسعه فناوری، موضوع تجاری سازی را بعنوان یک اولویت در پژوهشگاه در نظر داریم گفت: با توجه به توسعه فناوری و تجاری سازی می توانیم برای رفع نیاز داخل و کاهش وابستگی به مواد و محصولاتی که منابع تامین آن در دنیا محدود است و ما را با چالش مواجه می کند اقدامی موثر انجام دهیم.

وی در ادامه تصریح کرد تولید داخل از اولویت های کاری پژوهشگاه صنعت نفت است که ما را یک گام در جاده کفایی و تحقق اقتصاد دانش بنیان فراتر می برد.

گفتنی است شرکت ملی گاز در این تفاهم نامه بعنوان بهره بردار، پژوهشگاه صنعت نفت ارائه دهنده دانش فنی و شرکت اکسون شیمی جنوب خریدار دانش فنی تولید و فروش این ماده را در داخل کشور بر عهده دارد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت