پژوهشگاه صنعت نفت

 

 

محققان پژوهشگاه صنعت نفت موفق به ثبت اختراع تركيبات سيمان فوق سبك و سبك بر پايه نانو فناوري در آمريكا شدند.
به گزارش واحد خبر ارتباطات پژوهشگاه اختراع ترکيبات سيمان که با عنوان: "Modified cement composition, preparation and application thereof"در کشور آمريکا به ثبت رسيده است، مربوط به تركيبات سيمان فوق سبك و سبك بر پايه نانو فناوري مي باشد.طراحي دوغاب با تكنولوژي نانو ذرات ضمن بهينه كردن سيمانكاري چاه، كيفيت بالاي مقاومت تراكمي سنگ سيمان را نيز باعث مي­شود.
بر پايه اين گزارش با تنظيم اندازه ذرات جامد­، رئولوژي دوغاب بهتر تنظيم مي­­شود و همچنين با افزايش سطح ويژه دانه­ها چگالي مخلوط كمتر شده و براي طراحي سيمان­هاي فوق سبك با نرخ فشار پايين بسيار ايده­آل مي­باشد. نانو افزودني­ها خواص ويژه­اي نظير پايداري­، كيفيت و قابليت استفاده شدن به سيمان چاه نفت بخشيده و در حفاري چاه­هاي عميق و بسيار عميق و در مكان­هاي بسيار سرد خواص مطلوبي منجمله تراكم پذيري اوليه و زمان بندش مناسب به سيمان مي­دهد. با توجه به اينكه استفاده از نانو ذرات باعث تسريع در زمان بندش مي­گردد زمان انتظار براي حفاري مجدد كمتر شده و حفاري با سرعت بيشتري ادامه مي­يابد. علاوه بر موارد فوق، افزايش مقاومت تراكمي­، كاهش تخلخل و تراوايي و نهايتا" كنترل و مهار مهاجرت گاز و سيال از درون ستون سيمان از مزاياي ديگر استفاده از نانو ذرات در طراحي دوغاب سيمان مي­باشد.
همچنين پس از اعطاي اولين گواهي اختراع، اداره ثبت اختراعات و علائم تجاري کشور آمريکا اعلام نمود که امکان ثبت دو اختراع مستقل ديگر از اختراع اوليه پژوهشگاه (پتنت مادر) وجود دارد. بنا به اين گزارش در تاريخ 1395/03/11 دومين گواهي اختراع "ترکيبات سيمان" نيز به پژوهشگاه صنعت نفت اعطا گرديد. در حال حاضر مراحل تشکيل پرونده سومين اختراع به پايان رسيده و به زودي سومين گواهي ثبت اختراع به پژوهشگاه اعطا خواهد شد.
شايان ذكر است اختراع "ترکيبات سيمان" به صورت سه اختراع مستقل در اداره ثبت اختراعات و علائم تجاري کشور آمريکا به ثبت رسيده و حقوق انحصاري بهره برداري از اين اختراعات در ايالات متحده به مدت 20 سال به پژوهشگاه صنعت نفت اعطا گرديده است.
اين گزارش مي افزايد، پيش از اين نيز اختراع فرآیند تولید پیوسته نانو لوله های کربنی که حقوق انحصاری آن در سال ١٣٩٠ از سوی اداره ثبت اختراعات اتحادیه اروپا به پژوهشگاه صنعت نفت اعطا شده بود، در سال ١٣٩٤ نیز در آمریکا به مرحله اعطا یاGrant رسیده است.
گفتني است پژوهشگاه صنعت نفت توسط کانون پتنت ایران كه بازوی مالکیت فکری معاونت علمي و فناوري نهاد رياست جمهوري اسلامی ایران است، با 23 مورد اختراع گرنت شده خارجي صرفا در ادارات ثبت اختراع ایالات متحده و اروپا با فاصله بسيار زياد در بين41 دانشگاه و موسسه پژوهشي صاحب نام حايز رتبه اول ثبت اختراع در ايران شد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت