پژوهشگاه صنعت نفت

معرفي همكار فرانسوي پژوهشگاه صنعت نفت

آشنايي با IFP و مدير عامل صنعتي – نفتي آن

 

 

گروه IFP Energies nouvelles دارای جایگاه بین المللی است و در زمینه‌های انرژی، حمل و نقل و محیط زیست فعال بوده و از تحقیقات تا صنعت، نوآوری در فن آوری بخش اصلی تمام فعالیت‌های آن است.

شرکت‌ای اف پی كه قرار است امروز(سه شنبه 29 تيرماه) با پژوهشگاه صنعت نفت توافق‌نامه‌اي امضاء كند، نقش مهمی در پژوهش‌های عمومی و آموزش دارد و به عنوان یک مهره اصلی مورد توجه است.

به عنوان بخشی از ماموریت عام المنفعه شرکت که از سوی مقام‌های دولتی بر عهده آن قرار داده شده، IFPEN در زمینه‌های ارائه راه‌حل‌هایی برای رویارویی با چالش‌های پیش روی جامعه در زمینه انرژی و آب و هوا، تسهیل پیشرفت به سوی تحرک پذیری پایدار و ظهور یک سبد متنوع تر از منابع تأمین انرژي وایجاد ثروت و اشتغال با حمایت از فعالیت‌های اقتصادی فرانسوی و اروپایی، و رقابت پذیری بخش‌های صنعتیفعاليت مي‌كند.

علاوه بر اين یکی از بخش‌های جدایی ناپذیر IFPEN، دانشکده مهندسی مقطع کارشناسی ارشد این شرکت به نام مدرسه IFP است که نسل‌های آینده را برای رویارویی با این چالش‌ها آماده مي كند.

در زمینه تحقیقات صنعتی، نوآوری‌های فناورانه یکی بخش اصلی فعالیت‌های این شرکت به حساب می‌آید که این تحقیقات حول سه محور اصلی تحرک پذیری پایدار، انرژی‌های نو و نفت و گاز انجام مي‌شود.

علاوه بر اين ارائه راه‌حل‌هایی برای رویارویی با چالش‌های پیش روی جامعه در زمینه انرژی و آب و هوا، تسهیل پیشرفت به سوی تحرک پذیری پایدار و ظهور یک سبد متنوع تر از منابع تأمین انرژی و ایجاد ثروت و اشتغال با حمایت از فعالیت‌های اقتصادی فرانسوی و اروپایی، و رقابت پذیری بخش‌های صنعتی از مهم‌ترين ماموريت هاي اين شركت فرانسوي به حساب مي‌آيد.

بر اساس آمارهاي به دست آمده IFPEN نشان داده که در کل زنجیره ارزش از پژوهش‌های بنیادی تا نوآوری تبحر دارد. تأمین سرمایه این شرکت هم از سوی بودجه دولتی و هم از طریق منابع وابسته به خود شرکت که شرکای صنعتی آن هستند انجام می‌شود.

علاوه بر اين بیش از نیمی از کل بودجه IFPEN از طریق همین شرکای صنعتی تأمین می‌شود. این امر یک مزیت مالی در این شرکت ایجاد کرده که در کل فرانسه تقریبا منحصر به فرد است.

گفتني است مدل اقتصادی IFPEN بر اساس انتقال فن آوری‌های توسعه یافته بوسیله محققان این شرکت به صنعت بنا نهاده شده است. این انتقال فناوري به صنعت تولید شغل و کسب و کار، حمایت از توسعه اقتصادی رشته‌ها و روش‌های مربوط به بخش‌های تحرک پذیری، انرژی و بخش‌های سازگار با محیط زیست و صنعت را به همراه دارد.

همچنين نوآوری‌های IFPEN از طریق همکاری نزدیک با بازیگران اصلی صنعتی و شرکت‌های تابعه گروه IFP به بازار وارد می‌شود. هم در بازارهای در حال ظهور و هم بازارهای بالغ، IFPEN شرکت‌‌های مختلف ایجاد می‌کند و یا سهامدارانی از شرکت‌هایی با پتانسیل قابل توجه، یا به طور مستقیم و یا از طریق صندوق‌های سرمایه به دست می‌آورد.

علاوه بر این، و به عنوان بخشی از توافق نامه‌های همکاری، IFPEN پشتیبانی از توسعه شرکتهای کوچک و متوسط که به نوبه خود از از تخصص فنی و حقوقی آن بهره مند می‌شوند، حمایت می‌کند.

نكته حايز اهميت در رابطه با اين شركت فرانسوي در حوزه بين‌الملل اين است كه اين شركت یک بازیگر فعال در پروژه‌های متعدد، پلتفورم‌ها و شبکه‌های فن آوری در چارچوب برنامه چارچوب افق2020 اروپا است و در ایجاد یک چشم انداز اروپایی از پژوهش در زمینه‌های تحرک پذیری و انرژی نقش آفرین است.

بر همين اساس IFPEN با بیش از 100 شریک دانشگاهی و صنعتی، شرکت‌های بین المللی و شرکتهای کوچک و متوسط در سراسر جهان، از طریق پروژه‌های همکاری، کنسرسیوم‌ها و یا قراردادهای دو جانبه همکاری می‌کند.

دانشکده IFP و کارگاه آموزشی IFP، با داشتن سابقه‌ای طولانی از حضور در زمینه انتقال انرژی، به ارائه خدمات صنعتی با همراهی پرسنلی مجرب می‌پردازد. با استفاده از همین نیروهاست که این شرکت به مقابله با چالش‌های تکنولوژیکی، اقتصادی و زیست محیطی در حال حاضر و آینده می‌رود.

مدرسه IFP در یک محیط بسیار بین المللی فعالیت می‌کند و به مهندسان فارغ التحصیل جوان برنامه‌های کارشناسی ارشد پیشرفته در زمینه‌های انرژی، وسایل نقلیه موتوری و محیط زیست ارائه می‌دهد. هر سال بیش از 500 نفر از دانش آموزان از سراسر جهان از این دانشکده فارغ التحصیل می‌شوند.

کارگاه‌های آموزشی IFP، به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه IFPEN ، به حدود 15 هزار نفر از کارکنان این گروه برنامه‌های آموزشی ارائه می‌دهد. این کارکنان کسانی هستند که در صنعت فعال هستند و به دنبال آن هستند تا مزیت رقابت پذیری خود را افزایش دهند.

8 آوریل 2015، دولت فرانسه دیدیر حسین (Didier Houssin) را به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت‌ای اف پی انرژیز نوول (IFP Energies nouvelles (IFPEN) منصوب کرد.

وي این مسئولیت را از اولیویر آپرت Olivier Appert كه دوره رياستش 12 سال بود تحویل گرفت .

حسین ديديِر که فارغ التحصیل از انستیتو مطالعات سیاسی پاریس (1977) و اداره ملی اکول (1983) است، تاکنون پست‌های مختلفی در سطوح بین المللی در وزارت صنایع فرانسه بین سال‌های 1983 تا 1987 بر عهده داشته است و او همچنین در سال 1990 به عنوان مأمور به شرکت توتال اعزام شد.

بر همين اساس او پس از آن به عنوان معاون امور اقتصادی و دارایی در وزارت صنایع فرانسه مشغول به کار شد و بعد از آن به سمت مدیر انرژی و منابع معدنی منابع از 1997 تا 2004 منصوب و سپس به پست مدیر عاملی موسسه تحقیقاتی زمین شناسی فرانسه (BRGM) منصوب شد.

گفتني است از ژوئیه 2007 تا اکتبر 2012، او مدیر بازارها و امنیت انرژی در آژانس بین المللی انرژی (IEA) بود. در این نقش، او مسئول تجزیه و تحلیل بازارهای انرژی، خصوصا بازار نفت، گاز، برق و انرژی‌های تجدید پذیر بود و بر امنیت نظارت می‌کرد.

علاوه بر اين از دسامبر سال 2012، او مدیر سیاست و فناوري انرژی پایدار در آژانس بین المللی انرژی بوده است و در این نقش، او مسئول توسعه فن آوری‌های کاهش انتشار کربن و انتقال انرژی (شامل سناریوهای ETP تا سال 2050، نقشه راه‌های تکنولوژی، جذب و جداسازی کربن و شبکه تحقیق و توسعه بین المللی در آژانس) بود.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت