پژوهشگاه صنعت نفت

دکتر کاتوزیان رییس پژوهشگاه صنعت نفت؛
توافق نامه با IFP فرانسه در آینده نزدیک به قرارداد تبدیل می شود

 


با توجه به شرايط جديد بوجود آمده برای پژوهشگاه در حوزه فناوري و سياست­هاي وزير نفت، با يك نيرو و قدرت كامل به همراه شركت ملي نفت ايران و گروه IFP، هر چه سريعتر توافق­نامه با طرف فرانسوی به قرارداد تبديل مي­شود.
به گزارش واحد خبر ارتباطات، روز سه­شنبه 29 تیرماه توافق­نامه همکاری بین دکتر حمیدرضا کاتوزیان
رییس پژوهشگاه صنعت نفت و دیدیر حسین مدیر عامل گروه IFP فرانسه با تکیه بر 8 موضوع امضاء شد.
بر اساس این گزارش دکتر کاتوزیان ضمن خوش­آمدگویی و ابراز خورسندی از حضور آقای دیدیر حسین گفت: پژوهشگاه تاریخچه طولانی همکاری با این گروه را داراست و خدمات بسیار خوبی از طرف گروه IFP فرانسه به صنعت نفت و گاز كشور ارائه شده است، بر همين اساس مفتخر خواهيم بود با موسسه نفت فرانسه همكاري داشته و آن را توسعه دهیم.
کاتوزیان گفت: یک همکاری مهم و موثر پژوهشگاه با IFP فرانسه در حوزه آموزش پرسنل می باشد که با توجه به امکانات غنی پژوهشگاه و تجربیات موثر IFP در زمینه آموزش نیروهای تخصصی، در صنعت نفت و گاز کشور مثمر ثمر است.
وي در خصوص ابعاد اين توافق نامه گفت: بخشي از اين توافق نامه مربوط به مطالعات و فعاليت­هاي علمي در حوزه مشاوره شركت ملي نفت ايران و شركت­هاي تابع وزارت نفت است به طور مشخص در حوزه بالادست، ازدياد برداشت،‌ مطالعات ميدان، مخازن و چاه­ها، ميدان يادآوران در حوزه پايين­دست، در ارتباط با موضوع شيرين سازي گاز و بخش ديگر مسائل مربوط به محيط زيست و مسائل مربوط به استخراج نفت و آلودگي­هايي كه ايجاد مي­شود و تلاش براي برطرف كردن اين آلودگي­ها است.
اين مقام مسئول در خصوص مدلي كه اين توافق نامه بر اساس آن تهيه،‌ تنظيم و امضاء شده است، گفت: اين يك توافق نامه بوده و قرارداد به حساب نمي آيد، در واقع جزئیات ابعاد همكاري­هاي مشترك در آینده مشخص خواهد شد.
وي در ادامه گفت: توافق­هاي كلي طي ماه هاي گذشته صورت گرفته و جمع بندي آن انجام شده و در حال حاضر ابعاد همكاري مشخص و تا تبديل شدن آن به قرارداد مستلزم زمان خواهد بود.
كاتوزيان گفت: اين توافق­نامه در قالب قراردادهاي جدید نفتی نيست، در واقع قراردادهاي جدید نفتی مربوط به بهره­برداری در حوزه نفت می­باشد در حالیکه که فعاليت­های پژوهشگاه مربوط به مشاوره و همكاري در حوزه­هاي علمي و فناورانه است.
وي در ادامه در خصوص زمان تبديل شدن توافق­نامه همكاري به قرارداد گفت: کارگروه­های مشترک دو طرف تعيين و وظيفه اصلي آنها روشن كردن جزییات بيشتر ابعاد همكاري و تبديل اين توافق نامه به قرارداد با توجه به اشتياق و علاقه­مندي هر دو طرف براي همكاري و كمك به يكديگر را دنبال خواهند كرد.
دكتر كاتوزيان در پاسخ به اين سوال كه شركت هاي فرانسوي در حوزه لغو قراردادها سابقه طولاني دارند، گفت: در گذشته با مسائلی مربوط به تحریم و موضوعات دیگر، شرایط خاصی وجود داشته که خوشبختانه برطرف شده و فضای سیاسی جدیدی در دنیا و کشورهای اروپایی بوجود آمده که ان­شاءالله این قراردادها به گونه ای مثبت و شایسته ای رقم خواهد خورد.
رئیس پژوهشگاه در ادامه گفت: آنچه امروز امضا شد، يك توافق نامه كلي در بخش هاي مشترك است، در بخش هاي بعدي كه اين توافق نامه جزئي تر شده و وارد حيطه قراردادي مي شود بخش هاي حقوقي پژوهشگاه و گروه IFP وارد موضوع شده و قطعاً منافع هر دو طرف مد نظر قرار خواهد گرفت.
وي در پايان گفت: اميدواريم توافقات آينده و قراردادهاي آتي مابين اين دو مجموعه كه تحت نظر
بخش­هاي حقوقي هر دو شركت بسته مي شود، به نحو شايسته­اي باشد تا دچار مشكل و مسئله اي نشويم.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت