پژوهشگاه صنعت نفت

زنگنه، وزير نفت:

سهم گاز در سبد انرژي كشور، 70 درصد است

 

 

جایگاه فعلی گاز در کشور وضعیتی بی نظیر و یا کم نظیر برای ایران در سبد انرژی کشور ایجاد کرده است و سهم گاز

در سبد انرژی کشور به سرعت به 70 % نزدیک می شود.

مهندس بیژن زنگنه وزیر نفت امروز دوشنبه 11 مردادماه 95 در مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز ایران با بیان این‌که این مراسم فرصت مناسبی است تا بتوان جمع‌بندی از فعالیت‌های این شرکت داشت، افزود: شرکت گاز یکی از گسترده‌ترین شبکه‌های خدمات رسانی در سطح کشور است و بیش از 90 % جمعیت کشور تحت پوشش گاز رسانی هستند كه از اين ميان ٩٩ درصد جمعیت شهری و بیش از ٦٠ درصد جمعیت روستایی است.

زنگنه با اشاره به این‌که در سال 57 میزان تولید گاز 5/2 میلیارد متر مکعب و در سال 68 ، 5/ 14 میلیارد متر مکعب و پیش بینی می‌شود که در سال 96 این میزان به 284 میلیارد متر مکعب برسد تصریح کرد: با توجه به آمار بیان شده پیش بینی می‌شود در سال 92 تا 96 مصرف گاز دو برابر مي‌شود و جمعیت تحت پوشش که در سال 57 کمتر از 1% بوده در سال 96 به بیش از 95% نيز خواهد رسيد.

وی در ادامه به تولید گاز از میدان پارس جنوبی اشاره کرد و افزود: در سال 94 میزان تولید 130 میلیارد مترمکعب در سال بوده و با پیش بینی‌های انجام شده امیدواریم این میزان در سال 96 به 3/236 میلیارد متر مکعب برسد.

این مقام مسئول با بیان اینکه طرح های متعدد گازرسانی به شهرهای کوچک و روستاها و همچنین استان سیستان و بلوچستان در دست اجرا است، گفت: از ابتدای سال 92 تا پایان سال 94 گازرسانی به بیش از 6200 روستای جدید و حدود 6 شهر جدید انجام شده است.

زنگنه با اشاره به این‌که در صنعت پتروشیمی به اتکای گاز طبیعی و برش‌های سنگین‌تر جدا شده از گاز مانند اتان برنامه‌ریزی وسیعی صورت گرفته است، تصریح کرد: به اتکای تولید مناسب گاز اکنون پتروشیمی‌های کشور بدون هیچ مشکل در ارتباط با خوراک به فعالیت خود ادامه می‌دهند و همواره تولید خود را افزایش داده‌اند.

وزیر نفت با بیان اینکه گازرسانی به نیروگاه‌ها از شاخصه‌هاي مهم در بخش گاز می‌باشد، گفت: عملکرد صنعت نفت در موضوع گاز رسانی به نیروگاه‌ها نیز عملکردی بسیار قابل دفاع و درخشان است، و بهره برداری کامل از فازهای 12 ، 15 ، 16 و 17 پارس جنوبی که جمعاً حدود 160 میلیون متر مکعب در روز به ظرفیت پالایشی و حدود 140 میلیون متر مکعب توليد گاز خشك به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده شده است نشان از توانمندی این حوزه است.

وي با بیان این که سهم گاز مایع مصرفی نیروگاه‌ها طی سال‌های اخیر روند نزولی داشته است، ادامه داد: در سال ٩٣، ٢٧ درصد و در سال ٩٤ ، ١٨ درصد سوخت مصرفی نیروگاه‌ها گاز مایع بوده و این سهم امسال به کمتر از ١٠ درصد می رسد.

زنگنه، با بيان اين‌كه برای افزایش صادرات گاز روزانه به٢٠٠ میلیون مترمکعب برنامه ریزی شده است گفت: در این زمینه صادرات گاز با خط لوله به کشورهای همسایه و پروژه ایران ال ان جی، در اولویت هستند.

وزیر نفت با اشاره به نسل جدید پتروشیمی‌ها که با اتکا به صنعت گاز در سال‌های گذشته بنیان شده‌اند، اشاره كرد و گفت: در سه ماه نخست امسال مجموع توليد اين پتروشیمی‌ها سه میلیون و ١٩٣ هزار تن بوده است در حالی که این رقم در مدت مشابه پارسال ٢ میلیون و ٨٦٨ هزار تن بوده است و هم اکنون صنایع مشکل خوراک ندارند و تولید پتروشیمی‌ها رو به افزایش است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت