پژوهشگاه صنعت نفت

نعمت زاده در مراسم 50‌امين سالگرد تاسيس شركت ملي گاز ايران:
صنعت نفت و گاز كشور يك صنعت بومي است

 


 

صنعت نفت و گاز کشور یک صنعت بومی است و با همت مردم و با اعتماد به صنتعگران و مهندسین این حوزه امیدواریم نواقص نيز برطرف و تمامی امکانات داخلی شود و این وزارتخانه آمادگی همکاری با صنعت عظیم نفت را دارد.
محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز دوشنبه 11 مردادماه 95 در مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه پس از سرمایه عظیم کشور که همان منابع انسانی و جوانان تحصیلکرده آن است، منابع طبیعی و هیدروکربوری را بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: ایران به عنوان بزرگترین دارنده منابع طبیعی گاز جهان به حساب می آید و در سال 2014، 56 % گاز جهان را تامین کرده است.
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه باتلاش محققان کشور در صنعت نفت هم اکنون در بخش تولید گاز کشور در اکثر زمینه ها به خودکفایی رسیده ایم گفت: در بحث اکتشاف کشور ما در شرکت های نفتی و خصوصی توان بالایی دارد و همچنین دوره های آموزشی عالی در بخش مخازن توان، بالایی در سطح علمی و اجرایی برای کشور به عنوان یک پایگاه پر توان در سطح منطقه ایجاد کرده است.
وزیر صنعت معدن و تجارت در همین راستا ادامه داد: کشور ما در بخش حفاری، بخشی از لوله های جداره چاهی را در داخل کشور تولید کرده و توان طراحی و ساخت سکوهای حفاری که در گذشته وجود نداشت را به منصه ظهور قرار داده است.
وی با اشاره به اینکه برخی از وسايل و تجهيزات درون چاهی و حفاری نیز در داخل کشور تولید می شود گفت: سکوهای بهره برداری در چند روز گذشته در حال نصب بودند که طراحی و ساخت آن از چند سال گذشته در ایران انجام شده و امروز انحصار آن از دست چند شرکت خارج شده و به خودکفایی داخلی رسيده‌ايم.
نعمت زاده با بیان اینکه یکی از ثمرات برجام فعالیت های گسترده شرکت های خارجی در کشور است افزود: در سه ماهه امسال چند مورد مشارکت خارجی را به سرانجام رسانده ایم و شاهد احداث دو مجتمع صنعتی به صورت مشارکتی در کشور خواهیم بود.
وی در همین راستا ادامه داد: در پالایشگاه های گاز از طراحی پایه تا طراحی تفصیلی همگی به صورت داخلی انجام می شود و ساخت تجهیزات ثابت همگی داخلی شده و ساخت برخی تجهیزات دوار نیز در دستور کار قرار دارد.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه 38 % گاز تولیدی جهان در بخش صنعت به مصرف می رسد بیان داشت: در کشور چین این میزان 49 % و در ایران 26 % است و این رقم بیانگر آن است که گاز صنعت ارزشمندی برای رفاه مردم بوده و در راستای پیشرفت کشور باید تلاش های اساسی صورت پذيرد.
وی با اشاره به اینکه در مصرف انرژی دقت بسیاری می بایست صورت گیرد بیان داشت: در این صنعت ضایعات زیادی وجود دارد و باید در طراحی، ساخت تجهیزات مسکونی و انتقال حرارت روش های مناسبی در نظر گرفته شود تا از اتلاف انرژی جلوگیری بعمل آید.
وی با اشاره به اینکه مطالعه 25 ساله در خصوص گاز طبیعی نشان‌گر آن است که گاز طبیعی صرفاً متان نبوده و ترکیبات هیدروکربوری را نيز شامل می شود، افزود: نادرترین ترکیبات آن گاز هلیوم است که متاسفانه تولید داخلی نداشته ولی مصرف آن بسیار بالا است از این رو برای تولید آن باید تلاش بسیار شود

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت