پژوهشگاه صنعت نفت

رييس پژوهشگاه صنعت نفت:

پژوهشگاه از اركان خودكفايي نظام است

 

 

 

باعث افتخار است كه پژوهشگاه صنعت نفت با دستاوردهاي خود در سال هاي اخير، يكي از اركان خودكفايي نظام بوده است.

  رييس پژوهشگاه صنعت نفت با خاطر نشان كردن نقش ويژه مراكز تحقيقاتي در توسعه فناوري، اين مراكز را حلقه وصل فناوري و صنايع كاربردي دانست كه راه خودكفايي و استقلال اقتصادي كشور توسط اين مراكز ساخته و هموار مي شود.

دكتر كاتوزيان، پژوهشگاه صنعت نفت را بخشي از دولت دانست كه وظيفه تحقيق و توسعه علمي و فناوري در حوزه تخصصي خود را در راستاي اجرايي كردن اقتصاد مقاومتي به عهده دارد .

وي تاكيد كرد از خبرنگاران انتظار مي رود با همراهي خود ياريگر اين مجموعه بوده تا بتوانيم ايرادات و نقايص خود را برطرف سازيم و با انعكاس بيشتر و بهتر فعاليت هايمان، آگاهي اجتماعي را نسبت به دانش نفت و گاز بالا ببريم.

رييس پژوهشگاه صنعت نفت در نشستي به مناسبت 56 امين سال تاسيس پژوهشگاه و همچنين گراميداشت هفته دولت با اشاره به اينكه حضور رسانه هاي آزاد در جهان مرهون زحمات و تلاش هاي خبرنگاران آزادانديشي است كه بيشترين نقش را در توسعه سياسي و بسط دموكراسي داشته اند، گفت: اين قشر آگاهي بخش، كمترين سهم را از مواهب اين حرفه برده‌اند؛ چراكه انواع محدوديت ها و سلب امكانات اجتماعي همواره گريبان گير آنان بوده است.

كاتوزيان با بيان اينكه انقلاب اسلامي آزادي هاي اساسي همانند آزادي بيان و قلم را به ارمغان آورده است، گفت: البته نبايد از نظر دور داشت كه به لحاظ فرهنگي و رشد تدريجي جوامع، توسعه همه جانبه به طور دفعي و جهشي رخ نمي دهد. چه بسا بايد هزينه هاي مختلفي پرداخت شود تا اين مقوله عمق و توسعه بيشتري يابد.

وي در ادامه افزود: در برهه كنوني كه جامعه ايران در مسير رشد و توسعه خود به مقطعي مهم به لحاظ داخلي و بين المللي رسيده است، نقش خبرنگاران بسيار مهم و تعيين كننده است.

  رييس پژوهشگاه صنعت نفت با برشمردن مولفه هاي اساسي حكمراني خوب، شفاف عمل كردن و مسئوليت پذيري حاكميت ‌و توسعه دموكراسي را از عواملي دانست كه بايد مورد توجه ويژه خبرنگاران و روشنفكران قرار گرفته و ارزش چنين مفاهيمي براي افكار عمومي روشن شود.

وي در ادامه با اشاره به برنامه هاي استعمار براي وابسته نگه داشتن كشورها در حوزه فناوري گفت: استعمار هرگز در چرخه بهره برداري از منابع ملي جايي براي استقلال اقتصادي و خودكفايي ملي نديده بود؛ از اين رو تامين نيازهاي علمي و فناوري را از آن خود قلمداد مي كرد و اجازه رشد به مراكز تحقيقاتي نمي داد.

 

56 سال تلاش در راستاي توسعه كشور

رييس پژوهشگاه صنعت نفت در ادامه اين مراسم در پاسخ به سوال يكي از خبرنگاران مبني بر وجود برخي اظهارات درخصوص ملموس نبودن خروجي هاي پژوهشگاه گفت: اين برداشت از عدم اطلاع از دستاوردهاي مجموعه اي با 56 سال قدمت در پژوهش و توسعه كشور نشئت مي گيرد.

وي در ادامه افزود: پژوهشگاه چه زماني كه به اقتضاي نيازهاي صنعت نفت فعاليت آزمايشگاهي مي‌كرد و چه زماني كه به توسعه فناوري اشتغال داشت دستاوردهاي بسياري را به صنعت نفت كشور هديه كرده است كه بسياري از مديران صنايع نفت و گاز بر منافع هنگفت اين موفقيت هاي علمي مهر تاييد مي زنند.

دكتر كاتوزيان با اشاره به ايفاي نقش پژوهشگاه در مقام يك رقيب براي شركت هاي خارجي گفت: هر زمان در غياب شركت‌هاي خارجي مديران نفتي براي حل مشكلاتشان به اين مجموعه پژوهشي مراجعه كرده و دريافته‌اندكه متخصصان هوشمند و سختكوش داخلي قادرند حتي بهتر از پيمانكاران خارجي به ياري صنعت بشتابند.

وي با اشاره به اينكه وزير نفت همواره حامي اين مركز بوده‌اند گفت: تمام خواسته هاي وزارت نفت، آغاز حركتي نوين از سوي پژوهشگاه است به طوري كه پژوهش هاي اين مركز اثر بخش بوده و ياري گر صنعت باشد.

كاتوزيان تاسيس شركت هاي اقماري را در همين راستا دانست و اظهار كرد: تاسيس اين شركت ها در پژوهشگاه باعث خواهد شد تا نتايج پروژه هاي تحقيقاتي سريع تر تجاري شده و به صنعت برسد.

 برای ديدن تصاوير به گالری مراجعه فرماييد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت