پژوهشگاه صنعت نفت

 به منظور تعیین کیفیت هیدروکربن ها
منشا هیدروکربورهای ناحیه مغان ارزیابی می شود

 

شانا _ گروه نفت: توافقنامه پروژه " ارزیابی و مطالعه تکمیلی ژئوشیمیایی سنگ های منشاء هیدروکربوری در ناحیه مغان" عصر دیروز (١٩ آذر) بین مدیریت اکتشاف نفت و پژوهشگاه صنعت نفت امضا شد.

به گزارش خبرنگار شانا، مدیریت اکتشاف نفت به منظور ارزیابی و تعین ویژگی های پتانسیل مواد آلی، بلوغ و کیفیت هیدروکربن های موجود در سنگ های مولد احتمالی در دشت مغان، اقدام به برگزاری مناقصه ای با موضوع فوق کرد که پژوهشگاه صنعت نفت با داشتن تجربه کافی در زمینه ارزیابی های ژئوشیمیایی حوضه های نفتی و امکانات و تجهیزات مورد نیاز به عنوان پیمانکار این طرح برگزیده شد.

این قرارداد با مبلغ ٧ میلیارد و ٧٥٥ میلیون و ٥٠٠ هزار ریال و در مدت ٢٠ ماه اجرا خواهد شد. قرار است این طرح به کارفرمایی مدیریت اکتشاف و تحت نظارت کارشناسان آن و در جهت شناخت سیستم هیدروکربوری ناحیه مغان به اجرا درآید و تاکنون نیز ٨ چاه اکتشافی در منطقه مورد نظر حفر شده است .


بر اساس این گزارش و با توجه به این که حوضه تکتونیکی- رسوبی مغان واقع در غرب دریای خزر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان دارد، وجود چشمه های قیری در اطراف تاقدیس های قیردره و ارتاداغ که از ساختارهای زمین شناسی مستعد اهداف اکتشافی در دشت مغان است، از ظرفیت و پتانسیل خوبی برخوردارند و به نظر می رسد سازندهای سلم آغاجی، اجاق قشلاق و زیور به ترتیب سنگ مولد و سنگ مخزن در دشت مغان باشند؛ بنابراین مطالعات تکمیلی اکتشافی در این حوضه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

 

 

 

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت