پژوهشگاه صنعت نفت

طراحی سامانه قابل ‏حمل تصفیه آب چشمه آلوده به ترکیبات نفتی در لرستان توسطمحققان کشور

 

سامانه قابل ‏حمل تصفیه آب چشمه آلوده به ترکیبات نفتی منطقه لرستان توسط محققانگروه تصفیه و بازیافت آب پژوهشکده محیط‌ زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت،طراحی و راه‌اندازی شد.

 

 

 

 

به گزارش سرویس علمی ایسنا دکتر کریم قاسمی‏‌پناه، مسئول پروژه تصفیه آب آلودهبه مواد نفتی منطقه لرستان، با اشاره به این طرح گفت: "هدف از اجرای این پروژهتصفیه و کاهش مواد معلق و ترکیبات نفتی آب چشمه‌ آلوده روستای سراب رجب در تنگ فنیبا دبی حدود ٣٤ مترمکعب در ساعت است.

وی افزود: این سیستم به گونه‌‏ای طراحی و ساخته شده که قابل‏ حمل باشد و در صورتعدم‏ نیاز در محل فعلی بتوان آن را به محل دیگر منتقل کرد. تکنولوژی به‏ کار رفتهدر این سیستم سبب شده که بتوان از آن برای جداسازی ذرات معلق و ترکیبات نفتی شناور،امولسیونی و محلول از آب آلوده استفاده کرد.

مسؤول پروژه تصفیه آب آلوده به مواد نفتی منطقه لرستان افزود: "ترکیبات نفتیشناور با استفاده از سامانهCPI(Corrugated Plate Interceptor) که دارای صفحاتموجدار از جنس فایبرگلاس است جدا می‏شوند. این دستگاه بدون هیچ قطعه و تجهیزات برقیو با استفاده از تعدادی صفحات موازی با فاصله معین که به شکل شیب‏دار در درون آنقرار گرفته جداسازی مواد نفتی شناور را در یک سطح کوچک انجام می‏دهد.

وی تاکید کرد: در حالت عادی برای انجام این کار به سطح زیادی نیاز داشتیم اما بااستفاده از CPI سطح لازم کاهش یافته است و خروجی CPI حداقل مقدار مواد نفتی شناوررا دارد.

مهندس فرهاد مشحون، مدیر گروه تصفیه و بازیافت آب پژوهشگاه صنعت نفت، نیز گفت: مطالعات اولیه، طراحی و راه‏‌اندازی این سیستم در پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژیو ساخت و نصب آن در مرکز مهندسی و خدمات فنی پژوهشگاه صنعت نفت انجام شده است و بااستفاده از CPI ذرات نفتی تا قطر 60 میکرون جداسازی شده‏‌اند. معمولا این مواد نفتیجداشده برای سوخت کوره‏‌ها در پالایشگاه‏‌ها استفاده می‏‌شوند.

وی تاکید کرد: این دستگاه برای تمام صنایع دارای پساب آلوده به مواد نفتی قابل‏استفاده است.

به گزارش ایسنا برای اجرای کامل این پروژه از یک سامانهCPI(Corrugated Plate Interceptor) و یک سامانه DAF(Dissolved Air Flotation)، دو سامانه صافی شن- آنتراسیت و یک سامانه کربن فعال استفاده شده است.

دکتر قاسمی‏‌پناه، مسئول پروژه تصفیه آب آلوده به مواد نفتی منطقه لرست در اینباره گفت:این نوع طراحی برای تصفیه آب چشمه آلوده به مواد نفتی برای نخستین بار درکشور استفاده شده و رسالت پژوهشگاه صنعت نفت است که تکنولوژی‌‏های موجود را بومیکند.

وی با بیان این که در سیستم CPI، به رغم حفظ ابعاد کوچک حوضچه، سطحی بزرگ‏تربرای جداسازی ترکیبات نفتی که به شناور شدن تمایل دارند فراهم می‌شود، گفت: درسامانه DAF با استفاده از مواد منعقدکننده و پلیمر و تشکیل حباب‌های میکرونی هوا،به کمک پمپ دوفازی چندمرحله‌‏ای، مواد نفتی منعقدشده امولسیونی به سطح آب می‏‌آیندو مواد معلق سنگین‌تر در کف حوضچه از فاضلاب جدا می‏‌شوند.

وی ادامه داد: باقی‏ مانده ذرات معلق و بخشی از ترکیبات نفتی محلول نیز درسامانه‌های صافی شنی و کربن فعال جداسازی می‌شود و کیفیت آب تصفیه‏ شده در حال حاضربرای مصارف کشاورزی و آبیاری مناسب و امکان تصفیه کامل‏تر آن و کسب استانداردهای آبآشامیدنی قابل‏ بررسی و پژوهش است

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت