پژوهشگاه صنعت نفت

تولید نرم‌افزار EPAT

برای افزایش بهره‌وری انرژی

91/05/15

 

 

 

برای مدیریت مصرف انرژی در واحدهای صنعتی، ابتدا باید وضعیت موجود شناسایی سپس فاصله آن تا وضع مطلوب تعیین شود و یک برنامه‌ریزی عملی برای رسیدن به اهداف تعیین‌شده با در نظر گرفتن ارزیابی‌های مقطعی، اعمال شود و در این میان وجود یک نرم‌افزار جامع مدیریت انرژی می‌تواند نقشی به‌سزا داشته باشد، بر این اساس پژوهشگاه صنعت نفت توانسته است نرم‌افزار EPAT را با جهت‌گیری یادشده توسعه و به بازار ارائه دهد.

این نرم‌افزار، قابلیت بررسی عملکرد تجهیزات انرژی‌بر صنعتی همچون مولدهای بخار، توربین‌های گاز و بخار، فن، پمپ، کمپرسور و مبدل‌های حرارتی را دارد. همچنین قادر به محاسبه خصوصیات ترمودینامیکی هوا، گازهای احتراقی، سوخت‌های مایع و گاز و همچنین آب و بخار با دقت قابل قبول است. در این نرم‌افزار از معتبرترین و جامع‌ترین استانداردهای تست عملکرد استفاده‌شده و در برخی کاربردها، به منظور ارزیابی عملکرد تجهیزات در حال کار، روش‌های مورد استفاده در استانداردهای مربوط، به کمک روابط ترمودینامیکی بسط داده شده است. همچنین بخش دیگری از نرم‌افزار به بررسی سناریوهای بهبود بازده و کاهش اتلاف می‌پردازد.

کاربرد این نرم‌افزار در تمامی محاسبه‌های مهندسی مربوط به ممیزی انرژی (بالانس جرم و حرارت) و همچنین برآورد عملکرد تجهیزات در حال کار توصیه می‌شود.

از جمله تجهیزاتی که نرم‌افزار EPAT قابلیت بررسی آنها را دارد می‌تـوان به یک دیگ بخار، مولد بخار بازیاب حرارت، توربین بخار، توربین گاز، کمپرسور، فن، پمپ، برج خنک‌کن، چگالنده سطحی بخار، چگالنده هوایی بخار، گرمکن بسته آب تغذیه، مبدل حرارتی تک‌فاز، خنک‌کن هوایی و مخزن هوازدا اشاره کرد.

این نرم‌افزار از سال 1388 به بازار عرضه شده و در سال 89 در 3 مرکز صنعتی پتروشیمی بجنورد خراسان، نیروگاه اصفهان و پتروشیمی شیراز با موفقیت کامل به‌ اجرا درآمده است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت