پژوهشگاه صنعت نفت

با دستيابي به دانش توليد کاتاليستها محقق ميشود؛

جلوگيري از خروج سالانه 70 ميليون دلار ارز از کشور
توسط پژوهشگاه صنعت نفت

19/06/1390

دستيابي پژوهشگاه صنعت نفت به دانش فني کاتاليستها، باعث جلوگيري از خروج ساليانه 70 ميليون دلار ارز از کشور ميشود.

احمد فضلالهي؛ رييس واحد شناسايي و بررسيهاي راکتوري مرکز تحقيقات کاتاليست پژوهشگاه صنعت نفت در گفتوگو با خبرنگار پايگاه اطلاعرساني شرکت ملي نفت ايران با بيان اين مطلب گفت: در حال حاضر مصرف انواع کاتاليستهاي صنعتي در کشور به بيش از 2 هزار تن در سال ميرسد که در صورت تامين اين نياز از کشورهاي خارجي، ساليانه بيش از 70 ميليون دلار ارز از کشور خارج ميشود.

وي تاکيد کرد: با شناسايي و معرفي منابع مختلف و نيز کاتاليستهاي توليد شده توسط شرکتهاي داخلي، مشکلات و انحصار ناشي از تحريم براي تهيه کاتاليستهاي مورد نياز کشور، شکسته شد.

فضلالهي اظهار کرد: دستيابي پژوهشگاه صنعت نفت به دانش فني توليد کاتاليستها، ضمن ايجاد اشتغال و خوداتکايي، از خروج ارز جلوگيري ميکند بنابراين يکي از برنامههاي اين مرکز ارائه دانش فني کاتاليستها به شرکتهاي داخلي است.

فضلالهي اظهار کرد: پس از تاييد و کنترل کيفيت چند نمونه از کاتاليستهاي توليد شده در داخل کشور، اين توليدات در صنايع پالايشگاهي و پتروشيميايي ايران به کار گرفته شدهاند.

وي تصريح کرد: واحد شناسايي و بررسيهاي راکتوري مرکز تحقيقات کاتاليست پژوهشگاه صنعت نفت، داراي امکانات آزمايشگاهي مجهز و واحدهاي نيمهصنعتي براي ارزيابي کاتاليستها است و به همين علت، اين آزمايشگاه به عنوان آزمايشگاه مرجع براي کنترل کيفيت کاتاليستها در کشور مطرح است.

رييس واحد شناسايي و بررسيهاي راکتوري مرکز تحقيقات کاتاليست پژوهشگاه صنعت نفت، افزود: مصرف کل کاتاليستهاي صنعتي کشور تا پايان برنامه پنجم توسعه اقتصادي کشور، بيش از 5 هزار تن در سال و ارزش کل آن به بيش از 200 ميليون دلار خواهد رسيد.

وي با بيان اينکه ارزش بازار جهاني کاتاليستها در حال حاضر رقمي بيش از 9 ميليارد دلار است، گفت: مصرف اين مقدار کاتاليست در سطح جهان باعث توليد حدود 4 هزار ميليارد دلار سوخت و انواع موادشيميايي و پتروشيميايي شده است.

فضلالهي تصريح کرد: با توجه به اهميت کاتاليستها در فرآيندهاي پتروشيميايي و پالايشي که با راهاندازي واحدهاي جديد الاحداث مصرف آن در ايران به 5 هزار تن در سال خواهد رسيد، بايستي به شناسايي و ارزيابي و بررسي عملکرد اين کاتاليستها پرداخت تا صنعت بتواند به کمک اين کاتاليستها و با استفاده بهينه از مواد اوليه، محصولات بيشتر و مرغوبتري را عرضه کند.

وي متذکر شد: در کشور ما نيز کليه پالايشگاههاي نفت و گاز، مجتمعهاي پتروشيمي، اغلب کارخانجات شيميايي، مجتمعهاي فولاد و بعضي از کارخانجات توليد محصولات غذايي در توليد خود از طيف گستردهاي از کاتاليستها بهره ميگيرند و طوري که ساليانه مقادير زيادي ارز صرف خريد کاتاليستهاي مورد نياز شرکتهاي توليدکننده خارجي ميشود.

رييس واحد شناسايي و بررسيهاي راکتوري مرکز تحقيقات کاتاليست پژوهشگاه صنعت نفت يادآور شد: فرآيندهاي کاتاليستي از مهمترين و کليديترين عمليات صنايع نفت، گاز، پتروشيمي و شيميايي کشورهاي توسعه يافته و يا در حال توسعه هستند که در توليد انواع ساختها و طيف وسيعي از فرآوردههاي مياني و نهايي مورد نياز جامعه نقش موثري دارند.

فضلالهي تاکيد کرد: کاتاليستها باعث افزايش سرعت و جهت دادن به واکنشهاي شيميايي به سمت محصولات دلخواه شده و بيش از يک قرن است که توجه محققين و صاحبان صنايع را به خود جلب کرده است.

وي در پايان يادآور شد: پس از تاييد و کنترل کيفيت کاتاليستهاي توليد شده در داخل کشور توسط واحد شناسايي و بررسيهاي راکتوري مرکز تحقيقات کاتاليست پژوهشگاه صنعت نفت، بسياري از اين توليدات در صنايع پالايشگاهي و پتروشيميايي ايران بکار گرفته شدهاند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت