پژوهشگاه صنعت نفت

احداث اولين پالايشگاه نفت فوق سنگين در قشم

04/07/1390

رييس پژوهشکده پالايش نفت در پژوهشگاه صنعت نفت از احداث پالايشگاه نفت فوق سنگين در جزيره قشم، به منظور توليد نفت خام سبک و قيرمرغوب از نفت خام سنگين، خبر داد.

منصور بزمي؛ رييس پژوهشکده پالايش نفت پژوهشگاه صنعت نفت، در گفتوگو با پايگاه اطلاعرساني شرکت ملي نفت ايران، با اعلام اين خبر گفت: اولين پالايشگاه نفت فوق سنگين با توليد محصولات نفت خام سبک و قير مرغوب به ظرفيت 30 هزار بشکه در روز تا يک سال و نيم آينده به بهرهبرداري خواهد رسيد.

رييس پژوهشکده پالايش نفت پژوهشگاه صنعت نفت تصريح کرد: با تبديل نفت خام سنگين به محصولات ديگر و ايجاد ارزش افزوده، درآمد بيشتري نصيب کشور خواهد شد.

وي خاطرنشان کرد: نفت خام توليدي از ميادين سروش و نوروز يکي از سنگينترين نفت خامهاي کشور هستند، که در اين پالايشگاه به محصولات با ارزشتر تبديل و بازار فروش مناسبتري نيز در کشورهاي آسيايي و اروپايي پيدا خواهند کرد.

بزمي با بيان اينکه اکنون 6 ماه از مراحل ساخت اولين پالايشگاه نفت فوق سنگين در جزيره قشم ميگذرد، افزود: طراحي واحد پالايشگاه نفت فوق سنگين در قشم توسط پژوهشگاه صنعت نفت انجام شد و با انعقاد قرارداد تکنولوژي توليد نفت خام سبک و قيرمرغوب از نفت خام فوق سنگين، در اختيار يک شرکت خصوصي قرار گرفت.

بزمي در پايان گفت: بازگشت سرمايه براي شرکت خصوصي بسيار سريع انجام ميشود، به طوري که بعد از گذشت يک سال و شش ماه از راهاندازي اين پالايشگاه، سرمايه صرف شده در آن مستهلک خواهد شد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت