پژوهشگاه صنعت نفت

15/03/1390

 

محققان پژوهشگاه صنعت نفت موفق به طراحی نوعی سوخت ترکیبی اتانول آبدار سازگار با قطعات خودرو شدند که بر اساس آن سوخت اتانولدار حاوی آب و مواد افزودنی مورد بررسی قرار گرفت.

 

به گزارش خبرنگار مشعل، دکتر مرضیه شکرریز با اعلام این خبر، گفت: بر اساس برنامه پنجم توسعه پروژههایی در زمینههای مختلف «سوختهای ترکیبی» در پژوهشکده شیمی و پتروشیمی پژوهشگاه صنعت نفت به اجرا گذاشته شد که در آنها با استفاده از روشهای جدید و افزودن مواد به اتانولآبدار، ترکیبی به دست آمده که تا حدی مانع از خوردگی قطعات خودرو و به هنگام استفاده از این نوع سوخت خواهد شد.

 

محقق پژوهشکده شیمی پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این که در این روش سوخت اتانولدار حاوی آب و مواد افزودنی مورد بررسی قرار گرفت، گفت: مراحل تحقیق با همکاری مراکز خوردگی پژوهشگاه صنعت نفت انجام شد.

 

شکرریز اظهار داشت اتانول در شرایط معمولی محلول در آب است و یا بنزین تشکیل دو فاز میدهد که با افزودن برخی مواد به آن تا حدی از میزان خوردگی قطعات کاسته میشود.

 

وی با اعلام این که ما برای نخستین بار است که به روش سوخت ترکیبی اتانول سازگار با قطعات خودرو دست یافتهایم، افزود: آزمایشهای بلندمدت میدانی برای وارد کردن این نوع سوخت به بازار مصرف، از جمله طرحهایی است که به آن پرداخته میشود.

 

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت