پژوهشگاه صنعت نفت

پروپان، بوتان و ميعانات پارس جنوبي با فنآوري ايراني تصفيه ميشوند، 

15/06/90

محققان پژوهشگاه صنعت نفت توانستهاند تکنولوژي DMD و DMC ابداع شده در اين مرکز را جايگزين نمونه مشابه خارجي کنند؛ و بر همين اساس پروپان، بوتان و ميعانات گازي توليد شده در تمامي فازهاي پارس جنوبي با تکنولوژي مرکاپتانزدايي پژوهشگاه صنعت نفت تصفيه ميشوند.

منصور بزمي، رييس پژوهشکده پالايش پژوهشگاه صنعت نفت در گفتوگو با خبرنگار پايگاه اطلاعرساني شرکت ملي نفت ايران، با بيان اين مطلب گفت: با شروع تحريمها، شرکتهاي غربي از ارائه دانش فني تصفيه پروپان و بوتان به ايران امتناع کردند و فرصتي براي، پژوهشگاه صنعت نفت فراهم شد تا دانش فني تکنولوژيهاي DMD و DMC خود را براي تصفيه پروپان، بوتان و ميعانات گازي پارس جنوبي، جايگزين دانش فني رقبا کند.

وي افزود: پالايشگاههاي پارس جنوبي در مجموع يک ميليون بشکه در روز توليد ميعانات گازي خواهند داشت که در آينده تمام آنها با تکنولوژي DMC پژوهشگاه صنعت نفت تصفيه ميشود.

رييس پژوهشکده پالايش پژوهشگاه صنعت نفت تاکيد کرد: در دنيا شرکتهاي بسيار محدودي به دانش فني تصفيه ميعانات گازي دست يافتهاند که از لحاظ فني و از نظر اقتصادي دانش فني پژوهشگاه صنعت نفت بهتر از دانش فني مشابه خارجي آن است.

بزمي تصريح کرد: با بکارگيري فرآيندهاي DMD و DMC در پالايشگاههاي پارس جنوبي علاوه بر رساندن مشخصات محصولات LPG و ميعانات گازي به استانداردهاي جديد بينالمللي ارزش افزوده قابل توجهي عايد کشور خواهد شد.

وي توضيح داد: ميعانات گازي توليد شده در پارس جنوبي از نوع ترش هستند، فروش اين ميعانات، با مشکلات زيادي همراه است از اين رو پژوهشگاه براي رفع اين مشکل، تکنولوژي DMC را براي تصفيه ميعانات گازي به کار گرفته است.

رييس پژوهشکده پالايش پژوهشگاه صنعت نفت، افزود: پس از راهاندازي تمامي پالايشگاههاي فازهاي پارس جنوبي ميعانات آنها با تکنولوژي DMC پژوهشگاه صنعت نفت تصفيه خواهد شد.

وي با ارائه گزارشي از آخرين وضعيت پروژههاي نصب واحدهاي تصفيه DMD و DMC در پارس جنوبي گفت: پروژه فازهاي 2 ، 4، 3، 5، 9 و 10 پارس جنوبي با تشکيل کنسرسيومي در حال اجر است و اين پروژه در مرحله خريد و نصب قرار دارد.

وي با بيان اينکه بزرگترين فاز پارس جنوبي در روز، 120 هزار بشکه ميعانات گازي ترش توليد ميکند، گفت: حدود 3 ماه پيش پروژه طراحي واحد DMC تحت ليسانس پژوهشگاه صنعت نفت در فاز 12 پارس جنوبي آغاز شده است و با استفاده از اين ليسانس کل ميعانات اين فاز تصفيه خواهد شد.

رييس پژوهشکده پالايش پژوهشگاه صنعت نفت، تصريح کرد: در فاز 14 پارس جنوبي تکنولوژي DMC پژوهشگاه صنعت نفت براي تصفيه ميعانات گازي ترش و تکنولوژي DMD براي تصفيه بوتان و پروپان استفاده شده و اکنون طراحي اين پروژه به اتمام رسيده و عمليات خريد و اجرائي آن در دست اقدام است.

وي گفت: طراحي پژوهشگاه صنعت نفت براي فازهاي 22 تا 24 پارس جنوبي به اتمام رسيده و نصب واحد مرکاپتانزدايي فاز 22 تا 24 در حال انجام است.

بزمي تصريح کرد: پروژههاي طراحي واحدهاي مرکاپتانزدايي از ميعانات گاز فازهاي 17، 18، 19، 20 و21 پارس جنوبي به عهده پژوهشگاه صنعت نفت است و در حال حاضر 80 درصد اين پروژه به اتمام رسيده و همزمان با طراحي تفصيلي، مراحل خريد نيز در حال انجام است.

وي با بيان اينکه پروژه طراحي واحد DMC فاز 13 پارس جنوبي اخيرا آغاز شده است؛ گفت: پژوهشگاه صنعت نفت اکنون در حال مذاکره براي شروع پروژههاي تصفيه ميعانات گازي فازهاي 13، 15، و 16 است که با آغاز اين 3 فاز در واقع تمام فازهاي پارس جنوبي، از دانش فني DMC پژوهشگاه صنعت نفت استفاده ميکنند.

رييس پژوهشکده پالايش پژوهشگاه صنعت نفت، اظهار کرد: طراحي و نصب واحدهاي DMC و DMD يکي از بزرگترين دستاوردهاي پژوهشگاه صنعت نفت در يک دهه اخير بوده است که استقلال و خودکفايي تکنولوژي را براي صنعت نفت به ارمغان آورده است.

بزمي با اشاره به پروژههاي مرکاپتانزدايي در پتروشيمي خارگ، گفت: واحدهاي مرکاپتانزدايي در پتروشيمي خارگ دو سال گذشته راهاندازي شد که با ايجاد اين واحدها مشکل فروش محصولات پروپان، بوتان و نفتاي پتروشيمي خارگ مرتفع شده و ارزش افزوده بسياري براي پتروشيمي خارگ ايجاد کرده است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت