پژوهشگاه صنعت نفت

استقبال از دستاوردهاي پژوهشگاه صنعت نفت در كنگره جهاني نفت

03/10/1390

دستاوردهاي صنعتي پژوهشگاه به ويژه پروژه تاپينگ، كاربردهاي مختلف گوگرد مازاد، ارتقاي كيفيت نفت خام و تبديل نفت سنگين به سبك، مورد استقبال گسترده بازديدكنندگان بيستمين كنگره جهاني نفت قرار گرفت.

امير ناصر احمدي؛ رييس پژوهشكده شيمي و پتروشيمي پژوهشگاه صنعت نفت در گفتوگو با خبرنگار پايگاه اطلاعرساني شركت ملي نفت ايران، با بيان اين مطلب افزود: غرفه پژوهشگاه صنعت نفت در بيستمين كنگره جهاني نفت با استقبال خوب بازديدكنندگان كشورهاي خارجي مواجه شد و ارتباطات خوبي نيز در مورد دانش فني بعضي از فرآيندها و فناوريهاي اين مجموعه با شركتهايي خارجي مانند؛ ايتاليا، آلمان، هند و برزيل برقرار شد.

وي گفت: در بيستمين كنگره جهاني نفت باشركت ORYX قطر در مورد فرآيند GTL و تكنولوژي ايران و تجربياتي كه كشور قطر در اين زمينه داشته است، تبادل نظر شد.

احمدي تصريح كرد: پژوهشگاه صنعت نفت همچنين در اين كنگره، در زمينه مواد شيميايي مصرف در فرآيندهاي مختلف بالادستي و پايين دستي صنعت نفت و سوختهايي با منشا گياهي نيز مذاكراتي با ساير كشورها داشت.

وي با بيان اينكه بيش از پنج هزار نفر از كشورهاي مختلف در اين كنگره حضور داشتند، گفت: كنگره جهاني نفت براي نخستين بار در منطقه خاورميانه در كشور قطر برگزار شد و شايد بتوان گفت دليل برگزاري آن در اين منطقه، جديتر شدن نقش كشورهاي منطقه در بازار و رشد علمي و تحقيقاتي اين كشورها در حوزه نفت و گاز بوده است.

رييس پژوهشكده شيمي و پتروشيمي پژوهشگاه صنعت نفت، توضيح داد: بيستمين كنگره جهاني نفت در دو بخش كنفرانس و نمايشگاه برگزار شد كه در بخش كنفرانس، مجموعه دستاوردهاي جديد در 6 قالب، شامل جلسات وزارتي، تجارب كليدي، جامع و كلي، موضوعات خاص و به روز، ميزگردها و نشستهاي علمي تعريف و اجرا شد.

وي ادامه داد: در حوزههاي مديريتي اين كنگره مسائلي مانند مديريت نفت و گاز، برآوردهاي اقتصادي كلان در نفت و گاز، احداث پالايشگاهها و مجتمعهاي جديد نفت و گاز و مسائل اخلاقي و اجتماعي درصنعت نفت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

اين پژوهشگر اذعان داشت: در حوزههاي تخصصي نيز مواردي همچون كشف منابع جديد گازي، توسعه اكتشاف و مخازن هيدروكربوري، چالشها و تكنولوژيهاي جديد در ازدياد برداشت، حفاري و تكنولوژيهاي جديد، تكنولوژيهاي جديد پالايشگاهي با تكيه بر خوراكهاي مختلف، تجمع فرآيندهاي پالايشگاهي و پتروشيمي و همينطور استفاده از سوخت با منشاء گياهي (Biofuel) مورد بررسي قرار گرفت.

رييس پژوهشكده شيمي و پتروشيمي پژوهشگاه با اعلام اين كه پنج نوبت از جلسات هيات رييسه نشستها با حضور اعضاي ايراني برگزار شد، درباره نشست چهاردهم كنگره توضيح داد: در اين نشست اينجانب به عنوان نايب رييس پنل، وظيفه گردآوري نكات برجسته مقالات ارائه شده و ارائه جمعبندي از مقالات را بر عهده داشتم و مدير عامل شركت TVL مجارستان؛ عهده ارائه روزمه سخنرانان بود و مدير عامل پتروشيمي قطر، وظيفه معرفي پوسترها را بر عهده داشت.

احمدي با تاكيد بر اينكه نمايشگاه، فرصتي مناسب براي تعامل بين نهادهاي فعال در حوزه فناوري است، اظهار داشت: براي استفاده حداكثري از موقعيت نمايشگاه فضاي مناسبي براي مذاكرات و ايجاد تفاهم با مخاطبان در نظر گرفته شده بود.

گفتني است كنگره جهاني نفت هر سه سال يكبار برگزار ميشود و اخيرا براي آن عنوان المپيك جهاني صنعت و نفت گاز پيشنهاد شده است كه اين امر به دليل حضور خيل عظيمي از نمايندگان كشورهاي مصرفكننده و توليدكننده در اين كنگره عنوان شده است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت