پژوهشگاه صنعت نفت

مهندس هندی رئیس شورای تخصصی صنایع بالادستی پژوهشگاه نفت: خلیج فارس، محور غنی تامین انرژی دنیا

25/10/90

در ادامه برگزاری نشست خبری اصحاب رسانه با مدیران پژوهشگاه صنعت نفت ایران؛ مهندس سید صالح هندی رئیس شورای تخصصی صنایع بالادستی پژوهشگاه نفت به ایراد سخنانی در خصوص طرح مدلسازی سیستمهای نفت خلیج فارس و دریای عمان پرداخت و گفت: تا سال 2030، خلیج فارس به منطقهای با پتانسیل برای تأمین انرژی دنیا تبدیل خواهد شد. دکتر هندی در ادامهی سخنان خود یادآور شد: در راستای توانمندسازی منطقه خلیج فارس به عنوان یکی از مناطق پرپتانسیل برای تامین انرژی در دنیا، طرحی برای مدلسازی سیستمهای نفتی عملیاتی میشود که کل منطقه خلیج فارس را مورد مطالعه قرار میدهد. رئیس شورای تخصصی صنایع بالادستی پژوهشگاه نفت افزود: سیستم نفتی سیستمی است که کلیه شرایط لازم برای تولید هیدروکربنهایی مانند نفت و گاز، سنگ منشاء، سنگ مادر و سنگ پوشش را تجزیه و تحلیل میکند. وی تصریح کرد: روند، تولید مواد نفتی در طول فرآیندی پیچیده و طولانی مدت را شامل میشود و در این خصوص گفتنی است که مواد عالی در اعماق زمین پس از رسوبگذاری در دمای بالا تبدیل به مواد هیدروکربنی نفت و گاز میشوند و این مواد تحت شرایط خاصی به مناطقی که مناسب به تله افتادن است مهاجرت میکنند و در این صورت میادین نفتی را ایجاد میکند. دکتر هندی خاطرنشان کرد: مطالعات دقیق و مدونی در پژوهشگاه صنعت نفت ایران برای کشف و شناسایی میادین جدید نفتی صورت گرفته است که در این زمینه گفتنی است اجرای عملیات طرح مروارید خلیج فارس که طی آن 183 هزارکیلومتر مربع مکعب در منطقه خلیجفارس بررسی میشود از زمرهی طرحهای ارزشمند پژوهشگاه است که از این منظر مساحت مذکور شامل 20 میدان نفتی، 80 ساختار زمینشناسی و بیش از 500 مخازن گازی است. دکتر هندی تأکید کرد: اساس مطالعات مزبور، لرزه نگاری منطقه است و همچنین با استفاده از دادههای زمینشناسی نحوه رسوبگذاری لایهها، مطالعات ژئوشیمی و ژئوفیزیک از سیستمهای نفت مدلسازی یک تا سه بعدی ارایه میشود. رئیس شورای تخصصی صنایع بالادستی پژوهشگاه نفت افزود: با استفاده از مدلسازیهایی از این دست، این امکان میسر میشود که به مخازن جدید نفتی و گازی دسترسی پیدا کنیم. وی اظهار داشت: طرح مروارید خلیج فارس با بودجهای بالغ بر 21 میلیون یورو مطالعاتی را از جنوب دشت آبادان تا جنوب تنگه هرمز در برمیگیرد. مهندس هندی افزود: طرح دوغاب سیمان سبک و فوق سبک از زمره دستاوردهای جدید و ارزشمند پژوهشگاه صنعت نفت ایران است و در این خصوص گفتنی است سیمانکاری یکی از مراحل حساس حفاری است و با استفاده از دوغاب سیمان میتوان عمر چاههای حفاری شده را افزایش داد و از این منظر سیمان مذکور در بسیاری از میادین نفتی کاربردی شده است.

وی در پایان سخنان خود افزود: با در نظر گرفتن فشارهای مختلف لایههای پایین چاههای نفت و گاز، شایان ذکر است که این سیمان به گونهای تولید شده است که قابل کاربرد در کلیه فشارها است.

مهندس مرتضوی، رئیس واحد پژوهش حفاری پژوهشگاه نفت: پژوهشگاه طلایهدار پژوهش و توسعه صنعت نفت

همچنین مهندس سید علیرضا مرتضوی، رییس واحد پژوهش حفاری پژوهشگاه صنعت نفت در جریان برگزاری نشست خبری مذکور در محل پژوهشگاه صنعت نفت ایران در جمع خبرنگاران از دستاوردها و فعالیتهای ارزشمند واحد پژوهش حفاری پژوهشگاه سخن گفت: مهندس مرتضوی؛ از رییس پژوهش حفاری پژوهشگاه صنعت نفت در مورد طرح دوغاب سیمان سبک و فوق سبک که توسط وزیر نفت روز شنبه 16 مهرماه امسال رونمایی شد گفت: پس از تحقیق و بررسیهای همه جانبه طراحی دوغاب سیمان فوق سبک با بهرهگیری از فناوری نانو و با تکیه برتکنولوژی توزیع دانهبندی ذرات در مقیاس آزمایشگاهی به نتیجه رسید. وی یادآورشد: در بخش ارزش افزوده طرح دوغاب سیمان سبک و فوق سبک، هزینه یک بشکه دوغاب سبک طراحی شده به روش سنتی حدود 200 یورو است، چنانچه دوغاب فوق سبک توسط شرکتهای خارجی طراحی شود این مبلغ به یک هزار یورو افزایش مییابد و با طراحی دوغاب به روش پژوهشگاه هزینه یک بشکه دوغاب تقریبا معادل 500 یورو است. مهندس مرتضوی تصریح کرد: با توجه به اینکه در طول عملیات سیمانکاری چاه نفت حداقل به 200 بشکه دوغاب سیمان فوق سبک نیاز است، لذا با اجرای این طرح در هر چاه یکصد هزار یورو معادل یک میلیارد تومان صرفهجویی میشود که با توجه به اینکه در طول سال بیش از 50 حلقه چاه به این روند سیمانکاری میشود کل صرفهجویی به دست آمده از این دستاورد به دهها میلیارد تومان میرسد. وی خاطرنشان کرد: دلیل برتری تکنولوژی طرح دوغاب سیمان سبک و فوق سبک نسبت به روشهای سنتی بالا بودن مقاومت، کاهش زمان انتظار، پوشش سیمانی محکم، طراحی آسان، امکان پیشگیری از مهاجرت گاز و پایین بودن نفوذپذیری است. مهندس مرتضوی همچنین عنوان کرد: واحد پژوهشی حفاری پژوهشگاه نفت، با بیش از دو دهه سابقه همکاری با صنعت بزرگ و پرتلاش نفت ایران در زمینههای مربوط به سیالات حفاری، سیمان و اسیدکاری چاههای نفتی و گازی و کسب تجارب ارزشمند، اکنون آمادگی فعالیت در حوزه ارزش آفرین صنعت نفت و همچنین حل مشکلات صنعت مذکور را دارد که امید میرود با تداوم فعالیتها در این واحد در راستای اعتلای صنعت نفت کشور گامهای مؤثر و مهمی برداشته شود. رییس واحد پژوهش حفاری پژوهشگاه صنعت نفت مرتضوی ابراز داشت: طراحی و فرمولاسیون دوغاب سیمان و سیال حائل، حضور در منطقه عملیاتی و نظارت بر اجرای عملیات مخلوطنمائی، سلوشنسازی، مهندس عملیات حفاری و همچنین نظارت بر اجرای عملیات نمودارگیری و تجزیه و تحلیل نمودارها به منظور پوشش سیمانی مطلوب و افزایش عمر بهرهوری از جمله اموری است که توسط متخصصان زبده و کارآمد واحد پژوهش حفاری صورت میپذیرد. مهندس مرتضوی در پایان سخنان خود افزود: گفتنی است پس از موفقیت عملیات سیمانکاری لولههای جداری و آستری چاه خانگیران 60، براساس درخواست رئیس اداره کل حفاری شرکت نفت مناطق مرکزی ایران مهندسی، طراحی دوغاب و نظارت بر عملیات سیمانکاری چاههای خانگیران نیز به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد که این مهم نشان موفقی از توانمندی پژوهشگران داخلی و باور آنان به اصل ارزشمند ما میتوانیم است که از این منظر خواهند توانست در راستای اعتلای صنعت نفت ایران و سرافرازی کشور گام بردارند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت