پژوهشگاه صنعت نفت

شانا SHANA

 

ورود صنعت نفت به قلمروهای جدید دانش

بانک ذخایر زیستی بیوتکنولوژی نفت تشکیل شد

 

91/10/11

مدیر گروه میکروبیولوژی و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت از تشکیل تنها بانک ذخایر زیستی بیوتکنولوژی نفت برای حفظ و نگهداری میکروب‌های مرتبط با بیوتکنولوژی نفت در این پژوهشگاه خبر داد.

قاسمعلی محبعلی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا این بانک را مجموعه‌ای بی‌نظیر از میکروب‌های نفتی توصیف و تأکید کرد: هم اکنون نزدیک به 400 میکروب در این بانک ذخیره شده است.

به گفته او به جز تعدادی اندک که از بانک‌های زیستی سایر کشورها خریداری شده، بیشتر میکروب‌ها از میادین و مناطق نفتی کشور جداسازی شده‌اند.

وی با تأکید بر این که میکروب‌شناسی، اساس بیوتکنولوژی نفت است، تصریح کرد: از آنجا که میکروب‌ها هم فعالیت‌های مثبت دارند و هم فعالیت‌های منفی، کار ما در این پژوهشگاه، به‌کارگیری صفات مثبت و کنترل صفات منفی میکروب‌ها در صنایع نفتی است.

محبعلی از جمله صفات منفی میکروب‌ها را که باید کنترل شود، ایجاد خوردگی در تأسیسات، ایجاد لجن در آب‌های صنعتی و آلودگی سوخت‌های هوایی عنوان کرد.

وی با تأکید بر این که یکی از دلایل نگهداری این میکروب‌ها استفاده از آنها در پروژه‌های ازدیاد برداشت است، گفت: انتظار داریم کنسرسیوم دانشگاهی ازدیاد برداشت یا هر شرکت نفتی که پروژه‌های ازدیاد برداشت میکروبی در دست اجرا دارد، از توانایی‌های بانک میکروبی پژوهشگاه صنعت نفت استفاده کند.

تدوین سند راهبردی بیوتکنولوژی صنعت نفت

مدیر گروه میکروبیولوژی و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت از تدوین سنـد راهبردی بیـوتکنولوژی صنعت نفت مطابق با شاخص‌ها و استانداردهای مورد نیاز این صنعت خبر داد.

محبعلی به تعریف 5 برنامه جامع در این سند راهبردی اشاره کرد و گفت: این برنامه‌ها که در دو حوزه بیوتکنولوژی صنعتی و محیطی تعریف شده است، بر رفع مشکلات امروز صنعت نفت تمرکز دارد.

وی ازدیاد برداشت میکروبی، پایش میکروبی آب‌های صنعتی و مقابله با خوردگی زیستی و ارتقا برش‌های نفتی با کمک بیوکاتالیست‌ها را از جمله برنامه‌های تعریف شده در بخش صنعتی اعلام کرد و افزود: در بخش محیطی نیز، بر پاکسازی زیستی محیط‌های آلوده به نفت و تصفیه بیولوژیکی فاضلآب‌های صنعتی خاص توجه شده است.

به گفته او این سند که تمامی اولویت‌ها، نقاط ضعف و قدرت بیوتکنولوژی نفت را شامل می‌شود، در دست بررسی نهایی و تصویب در شورای سیاست‌گذاری وزارت نفت است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت