پژوهشگاه صنعت نفت

خبرگزاری جمهوری اسلامی

بانک ذخایر زیستی بیوتکنولوژی نفت تشکیل شد

 

91/10/11

تهران- مدیر گروه میکروبیولوژی و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت از تشکیل تنها بانک ذخایر زیستی بیوتکنولوژی نفت برای حفظ و نگهداری میکروب‌های مرتبط با بیوتکنولوژی نفت در این پژوهشگاه خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی، قاسمعلی محبعلی این بانک را مجموعه‌ای از میکروب‌های نفتی توصیف و تأکید کرد: هم اکنون نزدیک به 400 میکروب در این بانک ذخیره شده است.

به گفته وی به جز تعدادی اندک که از بانک‌های زیستی سایر کشورها خریداری شده، بیشتر میکروب‌ها از میادین و مناطق نفتی کشور جداسازی شده‌اند.

وی با تأکید بر این که میکروب‌شناسی، اساس بیوتکنولوژی نفت است، تصریح کرد: از آنجا که میکروب‌ها هم فعالیت‌های مثبت دارند و هم فعالیت‌های منفی، کار ما در این پژوهشگاه، به‌کارگیری صفات مثبت و کنترل صفات منفی میکروب‌ها در صنایع نفتی است.

محبعلی از جمله صفات منفی میکروب‌ها را که باید کنترل شود، ایجاد خوردگی در تأسیسات، ایجاد لجن در آب‌های صنعتی و آلودگی سوخت‌های هوایی عنوان کرد.

وی با تأکید بر این که یکی از دلایل نگهداری این میکروب‌ها استفاده از آنها در پروژه‌های ازدیاد برداشت است، گفت: انتظار داریم کنسرسیوم دانشگاهی ازدیاد برداشت یا هر شرکت نفتی که پروژه‌های ازدیاد برداشت میکروبی در دست اجرا دارد، از توانایی‌های بانک میکروبی پژوهشگاه صنعت نفت استفاده کند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت