پژوهشگاه صنعت نفت

شانا

SHANA

به کوشش پژوهشگران صنعت نفت

پایلوت ارزیابی مواد بازدارنده و ضدخوردگی ساخته شد

 

91/01/15

پژوهشگران صنعت نفت ظرف 5 ماه پایلوت سیستم خنک‌کننده برای ارزیابی مواد بازدارنده خوردگی و ضد رسوب ساختند.

به گزارش شانا، مسوول پروژه ساخت و راه‌اندازی سیستم پایلوت خنک‌کننده برای ارزیابی مواد بازدارنده خوردگی و ضد رسوب با بیان این که این سیستم در پتروشیمی مارون مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: این سیستم‌های خنک‌کننده براساس شرایط فرایندی و مطابق با استانداردهای مهندسی، تجربیات صنعتی و تحقیقاتی موجود از سوی گروه پژوهشی خوردگی فلزات پژوهشگاه صنعت نفت به منظور ارزیابی مواد بازدارنده خوردگی و ضد رسوب طراحی و ساخته شده است.

محسن صبوری تصریح کرد: با ساخت سیستم پایلوت خنک‌کننده برای ارزیابی مواد بازدارنده خوردگی و ضد رسوب، مصرف مواد بازدارنده خوردگی و ضد رسوب در سیستم‌های خنک‌کننده قابل ارزیابی خواهد بود.

وی ارزیابی ماده بازدارنده خوردگی یا ضد رسوب را یکی از مزیت‌های سیستم خنک‌کننده اعلام کرد و افزود: براساس استاندارد، هر دوره ارزیابی حدود 30 تا 90 روز زمان می‌برد و طولانی بودن دوره ارزیابی برخلاف روش‌های تسریع شده آزمایشگاهی، سبب می‌شود سرعت خوردگی دقیق‌تری برای آلیاژهای مهندسی مسیر گردش آب اندازه‌گیری شود.

صبوری تشخیص نوع خوردگی ایجاد شده و نحوه رسوب‌گذاری روی سطوح فلزی و به‌‌ویژه سطوح حرارتی را از دیگر مزایای این سیستم برشمرد و گفت: خوردگی‌های موضعی (از جمله خوردگی حفره‌ای) برای جوانه‌زنی و رشد نیاز به گذشت زمان دارد؛ از این رو با استفاده از سیستم پایلوت خنک‌کننده، مشاهده و مطالعه خوردگی موضعی، به‌‌ویژه خوردگی حفره‌ای آلیاژهای مهندسی با دقت بیشتری امکان‌پذیر است.

وی با بیان این که ساخت سیستم پایلوت خنک‌کننده و توجه به ارزیابی‌های پایلوتی، اهداف فنی و اقتصادی برای مصرف بهینه آب و مواد شیمیایی در سیستم‌های خنک‌کننده ایجاد می‌کند، افزود: سیستم‌های خنک‌کننده یکی از مهم‌ترین بخش‌ کارخانه‌ها و مراکز صنعتی هستند که در صنعت از انواع آن برای خنک کردن تجهیزات فرایندی و کنترل دمای فرایندهای تولیدی استفاده می‌شود.

صبوری با بیان این که سیستم باز گردشی از متداول‌ترین انواع سیستم‌های خنک‌کننده است، تصریح کرد: خنک‌کننده باز گردشی به دلیل وجود اکسیژن محلول در آب و تماس آب با اتمسفر صنعتی، تبخیر و تغلیظ نمک‌های محلول در آن، همواره با مشکلات نظیر خوردگی، رسوب‌گذاری و رشد میکروارگانیسم‌ها روبه‌رو است؛ از این رو فرایند خوردگی، به تدریج، زیان‌های مالی یا جانی جبران‌ناپذیری را ایجاد می‌کند.

وی گفت: در کشورهای صنعتی دنیا با وجود توجه به مقوله‌های فنی و اقتصادی در طراحی تجهیزات فرایندی و فرایندهای تولید، هزینه‌های تحمیلی ناشی از خوردگی 3 تا 5 درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) تخمین زده می‌شود.

صبوری افزود: مجموع هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم خوردگی در آمریکا در سال‌های 1998 و 2008 به ترتیب 276 و 430 میلیارد دلار برآورد شده که حدود 3 درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) آمریکا در سال‌های یادشده بوده است و این مساله، اهمیت توجه به موضوع خوردگی در کنار مباحثی چون افزایش تولید را نشان می‌دهد.

وی رسوب‌گذاری را از دیگر مشکلات سیستم‌های خنک‌کننده عنوان کرد و افزود: رسوب‌گذاری در سیستم‌های خنک‌کننده منجر به ایجاد گرفتگی در تجهیزات فرایندی، دستیابی نداشتن به ضرایب حرارتی و کاهش تولید می‌شود.

صبوری رسوب‌گذاری و بازدهی عملیات سیستم خنک‌کننده را سبب کاهش داده و باعث افزایش هزینه‌های نگهداری، تعمیر و تعویض قطعات خواند و تأکید کرد: انجام پروژه‌های حفاظت از خوردگی در سیستم‌های صنعتی بسیار حائز اهمیت است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت