پژوهشگاه صنعت نفت

واحد مرکزی خبر گزارش داد؛

شتاب بومی سازی در صنعت نفت

 

    

در حالیکه کاهش قیمت نفت دستیابی به دانش بومی تولید فرآورده‌های نفتی را ارزشمند کرده است؛ پژوهشگاه صنعت نفت در حوزه‌های گاز، پالایش، کاتالیست، نانو و پلیمر روزهای پرکاری را پشت سر می‌گذارد و بخش عمده‌ای از نیاز صنعت نفت کشور در این مرکز بومی سازی می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه 7 دی ماه واحد مرکزی خبر سیمای جمهوری اسلامی ایران، در شرایطی که تحریم‌ها، صنعت نفت کشور را هدف قرار داده‌اند ، بومی‌سازی و تکیه بر دانش ایرانی بهترین روش برای عبور از تحریم‌ها است و به ثمر رسیدن هر طرح در این پردیس به معنای میلیون‌ها دلار صرفه جویی ارزی و کاهش وابستگی در صنعت نفت کشور است.

بر اساس این گزاش، در یکی از پردیس‌های پژوهشگاه صنعت نفت تکیه بر خود به بار نشست، اقتصاد مقاومتی معنا یافت و ده‌ها گره با دانش و تخصص ایرانی، باز شد.

علی ذوقی، مسئول طرح آمین پژوهشگاه صنعت نفت، به ثبت برند محصول پارسی سول اشاره کرد و کاربرد آن برای شیرین‌سازی و جدا سازی گازهای اسیدی از گاز ترش طبیعی را از مهم‌ترین دستاوردهای پژوهشکده گاز این مرکز دانست.

علاوه بر این با برخورداری از راکتور پایلوت گازی‌سازی پلاسما می‌توان زباله‌ها را به صورت مخلوط وارد راکتور کرده که نتیجه این فرآیند مواد معدنی و مذاب از انتهای راکتور خارج و مواد آلی و سلولز به گاز با ارزش سنتز تبدیل می‌شوند.

این گزارش حاکی است در شرایطی که قیمت نفت سیر نزولی داشته، تبدیل مواد خام به مواد فرآوری شده با ارزش به برنامه اصلی در پژوهشکده گاز تبدیل شده است؛ از این رو، اکبر زمانیان، رییس پژوهشکده گاز پژوهشگاه صنعت نفت، معتقد است چنانچه گاز در مرحله اول شیرین‌سازی شود ارزش افزوده بالاتر به دست می‌آید و گاز به فرآورده‌های با ارزش‌تر پتروشیمی و پلیمری تبدیل می شود.

در ادامه این گزارش منصور بزمی، رییس پردیس پایین دستی پژوهشگاه نیز دستاوردهای حاصله را بسیار عظیم می‌داند و معتقد است دانش‌های فنی بسیاری از واحدهای پالایشگاهی مانند واحدهای فنی تصفیه انواع برش‌های حاصل از نفت خام ، تبدیل گاز به مایع، تولید گوگرد از سولفید هیدروژن، تولید بنزین از نفتا، مرکاپتان زدایی ، تصفیه میعانات گازی و حذف نمک از نفت خام اکنون در اختیار این مجموعه قرار دارد.

خاطر نشان می‌شود بازدید اصحاب رسانه از دستاوردهای پردیس پایین‌دستی پژوهشگاه صنعت نفت روز یکشنبه 5 دی ماه در این مرکز برگزار شد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت