پژوهشگاه صنعت نفت

با تلاش پژوهشگاه نفت به حقیقت پیوست

دستیابی ایران به یک دانش فنی منحصر به‌فرد؛ محاسبه حجم مخازن نفت و گاز توسط عصب مصنوعی

91/05/21

نرم‌افزار تخمین‌گر حجم مخزن (ERV) با هـدف تخمین پارامترهای پتـروفیزیکی مورد استفـاده در محاسبـه حجم مخزن، محاسبه حجم در جای هیدروکربن مخازن و تخمین سـایر پارامترها در چاه و یـا مخزن در پژوهشگـاه صنعت نفت ساخته شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی صنعت نفت ایران، نرم‌افزار تخمین‌گر حجم مخزن  (ERV) توسط واحد پژوهش پتروفیزیک مخازن پژوهشگاه صنعت نفت ساخته و در اختیار یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت.

این گزارش حاکیست: استفاده علمی از ابزار هوشمند شبکه‌های عصبی مصنوعی برای تخمین و پیش‌بینی متخصصان مخزن و محاسبه در جای هیدروکربن دلیل اصلی تولید نرم‌افزار تخمین‌گر حجم مخزن (ERV) توسط واحد پژوهش پتروفیزیک مخازن پژوهشگاه صنعت نفت بوده است.

براساس این گزارش این نرم‌افزار اولین بار به درخواست یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران توسط پژوهشگاه صنعت نفت تهیه شده است و تمام مراحل ساخت این نرم‌افزار تحت نظارت کارشناسان این شرکت انجام شده است و بعد از آزمایش موفقیت‌آمیز این نرم‌افزار بر روی یکی از مخازن هیدروکربنی کشور، هم اکنون به صورت صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محاسبه حجم در نرم‌افزارهای موسوم غالباً از دو روش شبیه‌سازی مونت کارلو و زمین آماده انجام می‌گیرد، ولی در نرم‌افزار تخمین‌گر حجم مخزن (ERV) برای اولین بار از روش‌های عصبی مصنوعی برای این منظور استفاده‌شده است.

نرم‌افزار تخمین‌گر حجم مخزن (ERV) در تعیین خواص مخزنی کل لایه‌های مخزن، حجم در جای هیدروکربن مخزن و نقشه‌های دو بعدی و سه بعدی خواص مخزن کاربرد دارد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت