پژوهشگاه صنعت نفت

در راستاي بهره‌برداري از ظرفيت‌هاي تحقيقاتي كشور برگزار شد؛

اولین همایش ملی توسعه میادین نفت و گاز

اولین همایش ملی توسعه میادین نفت و گاز روزهای 8 و 9 بهمن ماه با حضور صدها نفر از متخصصین، صاحب‌نظران و مدیران عالی­رتبه صنعت نفت در بخش­های دولتی و خصوصی و نخبگان، پژوهشگران و اساتید دانشگاه­ها در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

دكتر محمد رضا جعفري نصر، مشاور رييس پژوهشگاه صنعت نفت و نماينده هيئت مديره انجمن مهندسي شيمي ايران در اين همايش درخصوص به محورهاي همايش اظهار داشت: مديريت در توسعه ميادين نفت و گاز، سياست‌هاي راهبردي، اقتصادي و ديپلماسي در توسعه ميادين، مهندسي داده‌ها و علوم زمين در ميادين، چالش‌ها و فناوري‌ها در حفاري چاه‌هاي نفت و گاز، مهندسي بهره‌برداري و بهينه‌سازي توليد از چاه‌ها، مهندسي و مديريت مخازن از مهم‌ترين محورهاي اين همايش محسوب مي‌شدند.

وي اهداف اصلي اين همايش را آشنايي با آخرين دستاوردهاي پژوهشي و فناور‌هاي علمي و فني در صنايع بالادستي، تعامل صنعت و مراكز پژوهشي، صيانت از مخازن هيدروكربوري، چشم انداز توسعه ميادين در تدوين برنامه ششم توسعه اقتصادي كشور دانست.

جعفري نصر در ادامه افزود: اين همايش با دو سخنراني كليدي طی 15 جلسه ارائه مقاله تخصصی با محوریت فناوری توسط مدعوین صنعت و محوریت علمی پژوهش برگزار شد كه در آن اساتيد دانشگاه به بررسی موضوع توسعه میادین نفت و گاز و چالش­های پیش‌رو پرداختند..

وي با بيان اين‌كه هم زمانی این رویداد با موافقت­نامه اخیر بین شرکت ملی نفت ایران و دانشگاه­ها در خصوص پژوهش و فناوری برخی میادین به اهمیت موضوع افزوده است، گفت: با توجه به موضوع مهم واگذاري مطالعات تحقيقاتي بر روي ميادين و مخازن از سوي شركت ملي نفت، طی یک پنل تخصصی و با حضور نماينده پژوهشگاه ابعاد این موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

اين مقام مسئول با اشاره به نقش پژوهشگاه صنعت نفت در جريان برگزاري و اجراي موفق اين همايش اظهار داشت: پژوهشگاه حضور فعال و نقش پررنگي را در اين همايش بر عهده داشت و در حوزه‌هايي نظير برنامه‌ريزي و اجرا، ارائه مقالات، داوري مقالات و سخنراني‌هاي كليدي و پوستر‌ها، برگزاري كارگاه‌هاي تخصصي و داشتن غرفه، نمايشگاه كتاب و مستندسازي با دانشگاه شريف همكاري داشت.

مشاور رييس پژوهشگاه صنعت نفت با بيان اين‌كه در اين همايش اساتید، پژوهشگران، متخصصان و کارشناسان صنعت نفت و گاز حضوري چشمگير داشتند، گفت: دكتر محمد رضا كمالي، رئيس پرديس پژوهش و توسعه صنايع بالادستي به عنوان سخنران كليدي در خصوص "مهندسي داده ها و علوم زمين در ميادين نفت و گاز" ارائه داشتند كه مورد استقبال ويژه‌اي از سوي دانشگاهيان و كارشناسان صنعت نفت قرار گرفت.

وي در ادامه با بيان اين‌كه در اين همايش عهده‌دار پنل تخصصي روش‌هاي تحليل مدل‌سازي در مخازن بوده است، گفت: دكتر محمد كرامتي، رئيس پژوهشكده مطالعات مخازن نيز در اين همايش مسئول پنل "فرايند اجرايي فناوري‌هاي ازدياد برداشت از ميادين واگذار شده" بوده‌اند و در اين ميزگرد دكتر كرامتي تجارب ارزنده خود در حوزه مطالعات ميادين را كه در سنوات گذشته با موفقيت عهده دار بودند را در اختيار حاضرين قرار داده و چالش‌هاي پيش رو را به‌صورت كاملا ملموس گوشزد كردند.

جعفري نصر با بيان اين‌كه در پايان و به عنوان اختتاميه مواردي مورد تاکید مسئولان صنعتی و دانشگاهی قرار گرفت، گفت: ضرورت تدوین نقشه راه نحوه همکاری دانشگاه­ها با شرکت­های خارجی، کارفرما و شرکت­های بهره­بردار در توسعه میادین، لزوم هماهنگی بین دانشگاه­های مختلف و تجمیع ظرفیت­ها و جلوگیری از موازی کاری­های پژوهشی و ایجاد بستر لازم برای تبادل تجربه بین موسسات پژوهشی و دانشگاه­ها با صنعت نفت از مهم ترين موارد تاكيد شده در اين همايش محسوب شده است.

وي در خاتمه با بيان اين‌كه ایجاد بانک اطلاعات ظرفیت­های پژوهشی، آزمایشگاهی بین دانشگاه­هااز مهم‌ترين مسايل اين همايش است، گفت: از ديگر نكات حايز اهميت اين همايش مي‌توان به حرکت به سوی ایجاد شرکت‌‌های دانش­بنیان با توانایی ملی و بین‌المللی با مدیریت چند دانشگاه و ایجاد دبیرخانه دائمی همایش توسعه میادین نفت و گاز در محل دانشگاه شریف اشاره كرد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت