پژوهشگاه صنعت نفت

خنككنندههای آیزوماكس پالایشگاه بندرعباس در برابر خوردگی واكسینه شدند

09/09/1390

 

نفت نیوز: پژوهشگران خوردگی فلزات و كاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت با شناسایی عوامل ایجاد خوردگی در كولر هوایی و ارائه پیشنهادهای عملی، مشكل كولر هوایی واحد آیزوماكس پالایشگاه بندرعباس را رفع كردند.

اكبر ایراندوخت؛ مجری طرح رفع مشكل كولر هوایی واحد آیزوماكس پالایشگاه بندرعباس با اعلام این خبر گفت: شبیهسازی واحد آیزوماكس پالایشگاه بندرعباس یكی از فعالیتهای موفق پژوهشگاه صنعت نفت در راستای حل مشكلات واحدهای صنعتی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی محسوب میشود.

وی افزود: پژوهشگران پژوهشگاه صنعت نفت توانستند با مطالعات و پژوهشهای خود، از تحمیل هزینههای سنگین مشكل خوردگی در كولرهای هوایی واحد آیزوماكس پالایشگاه بندرعباس، جلوگیری كنند.

وی در مورد واحد آیزوماكس یا شكست هیدروژنی توضیح داد: این واحد یكی از فرآیندهای مدرن در پالایشگاههای نفت محسوب میشود كه مواد میان تقطیر با كیفیت بالا تولید میكند.

ایراندوخت افزود: خوراك پالایشگاه بندرعباس، نفت خام سنگین ایران است كه حاوی مقادیر زیادی از تركیبات گوگردی و نیتروژنی بوده و پتانسیل زیادی برای بروز مشكل خوردگی دارد.

وی ادامه داد: به طور طبیعی این گازها در شرایط راكتور و همینطور خارج راكتور با همدیگر واكنش داده و در نهایت نمكهای خورنده نیز تشكیل میشود و از این رو باعث بروز مشكلات عملیاتی از قبیل خوردگی و گرفتگی در تیوبهای كولرهای هوایی میشود.

ایراندوخت توضیح داد: پژوهشگاه صنعت نفت برای رفع مشكل خوردگی و گرفتگی در تیوبهای كولرهای هوایی واحد آیزوماكس پالایشگاه بندرعباس از تكنیكهای شبیهسازی كامپیوتری برای شناخت بیشتر ماهیت مسئله استفاده كرد و توانست این مشكل را برای همیشه حل و از بروز هزینههای اضافی جلوگیری كند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت