پژوهشگاه صنعت نفت

با ابتكار پژوهشگران صنعت نفت

افزایش تولید نفت خام ایران به میزان 100 هزار بشكه در روز میسر شد

25/09/1390

سرپرست پروژههای نفت خام در پژوهشگاه صنعت نفت از تهیه فرمولاسیونی از نفت كوره برای افزایش ارزش افزوده نفت خام خبر داد كه به گفته وی با اعمال این فرمولاسیون، حجم نفت خام صادراتی كشور افزایش خواهد یافت.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، علی اصغر پاسبان با اعلام این مطلب گفت: پژوهشگاه صنعت نفت موفق به تهیه فرمولاسیونی شده است كه با افزودن این فرمولاسیون به نفت خام، حجم و ارزش افزوده نفت خام، افزایش پیدا میكند.

وی افزود: پژوهشگاه صنعت نفت با حمایتهای امور بینالملل و شركت ملی نفت ایران توانست آزمایشهای مربوط به تهیه این فرمولاسیون را در مقیاس آزمایشگاه، پایلوت و مقیاس صنعتی در پالایشگاه بندرعباس انجام دهد.

وی توضیح داد: حدود 300 هزار بشكه نفت خام در پالایشگاه بندرعباس در مقیاس صنعتی مورد آزمایش قرار گرفت و حدود 236 هزار بشكه نفت خام سنگین از این مقدار نفت خام، برای صادرات آزاد شد كه دستاوردی ملی محسوب میشود.

پاسبان گفت: با حمایت مدیریت امور بینالملل، نتایج تست ران بندرعباس به اجلاس اپك برده شد و دو شركت خارجی برای خرید از محصول جدید، خواستار نمونه شدند.

پاسبان افزود: مواد، مجددا در پژوهشگاه صنعت نفت آزمایش شد و نتایج حاصل از آزمایش، مشخص كرد موادی را كه در بخش نفت سفید، گازوئیل و نفت كوره از این محصول تولید شده است مرغوبتر از حالت قبل است.

او توضیح داد: وقتی فرمولاسیون جدید جذب یك بشكه نفت خام میشود، حجم نفت خام صادراتی كشور افزایش مییابد و حدود 6 تا 7 دلار به ازای هر بشكه نفت خام، برای كشور سودآوری ایجاد میشود.

وی افزود: برای افزایش ظرفیت تولید نفت خام كشور به میزان حدود 20 هزار بشكه در روز زحمت فراوانی كشیده میشد كه با فرمولاسیون جدید به راحتی میتوانیم حدود 100 هزار بشكه كه در روز ظرفیت تولید نفت خام اضافه كنیم و این موضوع باعث افزایش حجم نفت خام صادراتی ایجاد ارزش افزوده میشود.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت