پژوهشگاه صنعت نفت

با شكست انحصار شركت هاي غربي توسط پژوهشگاه صنعت نفت؛

كسب فناوري سيالات حفاري افروني، مانع خروج ارز از كشور مي شود

 

 

فناوري افرون هاي گازي علاوه بر جلوگيري از هرزروي سيال حفاري، پايداري ديواره چاه، پيشگيري از خوردگي ادوات حفاري، عدم آسيب رساني به سازند به هدف صيانت از مخازن و بهبود بخشي به پاك سازي ديواره چاه، منجر به صرفه جويي ارزي و مانع از خروج ارز از كشور مي شود.

مهندس محمد سليماني، رييس طرح هاي فناوري حفاري پرديس بالادستي در پژوهشگاه صنعت نفت، در تشريح بومي سازي دانش اين فناوري در مصاحبه با راديو ايران، گفت: بر اساس وظايف و مسئوليت هايي كه براي ما و همكارانمان در پرديس بالادستي پژوهشگاه تعريف شده است و با برنامه ريزي لازم در زمينه استفاده از فناوري هاي نوين و پيشرفته حفاري به اين نتيجه رسيديم كه بايد به اصلاحات اساسي در فناوري حفاري دست يابيم كه يكي از آن ها اصلاح سيال حفاري به شمار مي رود.

مجري طرح افرون هاي گازي با اشاره به پيشينه كوتاه مدت اين دانش فني كه ممكن است به كمتر از 10 سال در سطح جهان برسد، تصريح كرد: با گسترش روز افزون فناوري هاي پيچيده حفاري، سختي شرايط دسترسي به بسترهاي منابع هيدروكربوني نفت و گاز، گسترش افق هاي توليد از مخازن و رقابت گسترده در اكتشاف و توليد مواد هيدروكربوني به ويژه در مخازن مشترك، لازم بود با انجام تحقيقات و مطالعات پيشرفته كاربردي و بنيادي برخي از مشكلات صنعت عظيم حفاري را رفع كنيم. از اين رو كار بر روي پروژه اين فناوري نوين حفاري را از دو سال پيش در پژوهشگاه صنعت نفت آغاز كرديم.

سليماني با تاكيد بر كاربرد افرون هاي گازي در حفاري مخازن كم فشار، ادامه داد: در مخازن كم فشار سيال حفاري نسبت به ساير سيال هاي مورد استفاده درانواع مخازن ديگر بايد سبك تر باشد تا با ايجاد فشار كمتر به سازند، آسيبي وارد نشود. به طور عمومي در حفاري مخازن هيدروكربوني از هوا و يا كف هاي مختلف (فوم) استفاده مي شود كه با استناد به سوابق پژوهشي طولاني و بررسي هاي ميداني انجام شده به اين نتيجه رسيديم كه كف هاي معمولي توانمندي و قابليت لازم براي استفاده در اين مخازن را ندارند.

خاطر نشان مي شود، انحصار شركت هاي غربي در دارا بودن فناوري سيالات حفاري افروني يا افرون هاي گازي كه در كاهش هزينه هاي بخش بالادستي صنايع نفت و گاز براي دسترسي به منابع هيدروكربوري فرو تعادلي (under balance  ) يا كم فشار بسيار اهميت دارد، به تازگي با تلاش محققان پژوهشگاه صنعت نفت شكسته شده و تست ميداني آن در حال انجام است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت