پژوهشگاه صنعت نفت

ماموريت اصلي پژوهشكده مهندسی نفت؛

ارائه راه حل‌هاي فناورانه و پژوهش محور به منظور رفع مشكلات حوزه بالادستي نفت

 

 

پژوهشكده مهندسي نفت از گروه هاي مختلف پژوهشي، حفاري و تكميل چاه، تكنولوژي حفاري، سنگ و سيال، توليد و بهره وري و ازدياد برداشت تشكيل شده است.

به گزارش واحد ارتباطات، دکتر عزت ا... کاظم زاده رییس پژوهشکده مهندسی نفت در خصوص ماموریت اصلی این پژوهشکده گفت: ماموريت اصلي اين پژوهشكده ارائه راه حل‌هاي فناورانه و پژوهش محور به منظور رفع مشكلات حوزه بالادستي نفت در زمينه هاي حفاري، توليد و ازدياد برداشت با انجام پروژه هاي پژوهشي و كاربردي با تاكيد بر فناوري هاي نوين و همچنين ارائه خدمات فناورانه در خصوص سنگ و سيال مخزن، حفاري، آسيب سازندي، ژئومكانيك با روش‌هاي پيشرفته از ديگر ماموريت هاي اين پژوهشكده است.

رئیس پژوهشکده مهندسی نفت در خصوص همكاري پژوهشكده مهندسی نفت با ساير پژوهشكده هاي پژوهشگاه گفت: پروژه هاي زيادي به صورت مشترك بين اين پژوهشكده با دو پژوهشكده ديگر پرديس بالادستي يعني علوم زمين و مطالعات مخازن و توسعه ميادين انجام شده و همچنين بيشترين تعداد پروژه هاي مشترك با پژوهشكده هاي، پرديس پايين دستي و انرژي و محيط زيست در سال هاي گذشته مربوط به اين پژوهشكده است.

کاظم زاده در ادامه در خصوص موضوعات مشترك كاري فناوري هاي مربوطه به استفاده از نانو مواد به منظور افزايش راندمان حفاري و مكانيسم هاي ازدياد برداشت گفت: افزودني هاي مرتبط با سيال حفاري و سيمان كاري چاه هاي نفت و گاز، افزايه هاي اسيدكاري و شناسايي و ارائه راه كار جهت برطرف نمودن رسوبات توليدي از مخازن و مديريت آب هاي توليدي است.

وی در ادامه گفت: از طرفي ديگر پروژه هاي تحقيقاتي با درخواست و همكاري اين پژوهشكده با ساير پرديس ها با حمايت معاونت محترم فناوري و روابط بين الملل در حال انجام مي باشد كه هدف نهايي اين پروژه ها تسريع در تكميل فرايند تجاري سازي پژوهش هاي كاربردي درچرخه ايده تا محصول و ارائه نتايج و محصول پژوهش به صنعت مي باشد.

کاظم زاده در خصوص شاخص‌ترين ويژگي پژوهشكده مهندسی گفت: داشتن پرسنل متخصص، با تجربه، متعهد و دل سوز از شاخص ترين ويژگي هاي اين پژوهشكده است كه با پشتوانه اين سرمايه عظيم توانسته اطمينان صنعت را جلب نموده، به طوري كه در مطالعات آزمايشگاهي سنگ و سيال، ازدياد برداشت، فرمولاسيون سيال حفاري و سيمان كاري چاه هاي نفت و گاز هم اكنون به عنوان مرجعي براي صنعت باشد.

وی در ادامه گفت: مهم ترين مزيت هاي پژوهشگاه در پرديس بالادستي، علاوه بر داشتن تمامي نيروهاي متخصص و با تجربه در رشته هاي مختلف بالادستي آزمايشگاه هاي متنوع و پيشرفته مي باشد که به همت و تلاش نيرو هاي پژوهشگاه در صف و ستاد و حمايت هاي مديريتي راه اندازي شده و جزو محدود آزمايشگاه‌هاي معتبر در دنیا مي‌باشد و در داخل كشور اين آزمايشگاه ها به عنوان مرجع مي باشند و درحال حاضر حدود200 سرویس فناورانه در اين پژوهشكده ارائه می شود که امكان ارائه داده‌هاي اساسي مورد نياز جهت پروژه هاي مرتبط با ازدياد و بهبود برداشت از مخزن را فراهم مي سازد.

رییس پژوهشکده مهندسی نفت در خصوص مهمترين پروژه هاي اين پژوهشكده گفت: خوشبختانه با حمايت ها و پيگيري هاي تيم مديريتي پژوهشگاه پروژه افزايش ضريب بازيافت از مخزن بنگستان ميدان اهواز با روش هاي فناورانه در راستاي واگذاري طرح هاي مديريت يكپارچه ميادين به موسسات و مراكز پژوهشي و دانشگاه ها ميادين، طي سال جاري عملا شروع به كار كرده و از كارهاي بسيار مهم و اولويت دار اين پژوهشكده مي باشد و بقيه پروژه هاي مرتبط با اين طرح در مراحل تاييد نهايي شرح كار با كار فرما مي باشد.

وی در خصوص مهمترين طرحي كه در حال حاضر در دست اجرا است، طرح خودکفائی افزایه‌های پرمصرف و راهبردي در صنعت حفاری، تکمیل و انگیزش چاه (كيميا) گفت: در طرح كيميا پيش‌بيني شده كه در طول 5 سال متجاوز از 50 قلم از افزايه‌هاي پرمصرف و راهبردي از مرحله شناسائي تا توليد انبوه مورد بررسي و نهايتا بومي‌سازي قرار گيرد.

کاظم زاده در ادامه گفت: اين طرح متشكل از 5 فاز اصلي بوده كه در فاز صفر، امكان‌سنجي ساخت و شناسايي، غربال گري افزايه‌هاي پرمصرف و راهبردي مورد مطالعه قرار خواهند گرفت، بعد از استخراج مواد افزودني منتخب، مراحل سنتز و فرمولاسيون، توليد آزمايشگاهي، تست در شرايط عملياتي در مدل فيزيكي، توليد در مقياس نيمه صنعتي، تست ميداني، طراحي فرآيند توليد و تهيه بسته دانش فني براي واگذاري ارائه خواهد شد كه در اين صورت حلقه كامل تجاري سازي محصول تكميل مي شود.

وی در ادامه گفت: با توجه به اينكه اولويت‌بندي اجراي پروژه‌هاي طرح با آن دسته از موادي بود كه مراحل اوليه خود را سپري نموده باشند، پروژه طراحي و فرمولاسيون سيالات حفاري سبك و فوق‌سبك، پروژه مطالعه، طراحي و فرمولاسيون سيال مناسب جهت كنترل هرزروي و پروژه طراحي، فرمولاسيون و انتخاب سيال حفاري مناسب و زيست سازگار جهت حفاري لايه‌هاي شيلي پس از طي فازهاي مطالعاتي و آزمايشگاهي مراحل آزمايش ميداني خود را در چاه هاي ميادين منتخب با موفقيت سپري كرده اند.

کاظم زاده در پایان به دستیابی دانش فنی و بومی سازی محصول و خودكفايي، بررسی سازگاری مواد افزودنی با یکدیگر جهت بالا بردن قدرت عمل کرد آنها در شرایط چاه‌های ایران اشاره کرد و گفت: ماندگاری محصول در بازار، تولید انبوه و تجاری سازی، کسب درآمد از بازارهای داخلی و خارجی و رسيدن به سطوح استاندارد در فاز طراحی و اجرا، طراحي فرآيند توليد بهينه و تدوين بسته دانش فني جهت واگذاري با استفاده از توانايی های موجود در کشور با جلب همکاری موسسات دانش‌بنيان و تولیدکنندگان و توسعه دهنده گان بخش خصوصي از دستاوردهاي اين طرح مي باشند.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت