پژوهشگاه صنعت نفت

 

پژوهشگاه صنعت نفت موفق شد نوع ويژه‌اي از سيالات حفاري را طراحي كند كه با توجه به فرمولاسيون ويژه‌اي كه ساختار آن را تشكيل داده است صرفه‌‌جويي اقتصادي و افزايش راندمان حفاري را در پي خواهد داشت.

دكتر عزت‌اله كاظم زاده، رئیس پژوهشکده مهندسی نفت پژوهشگاه صنعت نفت در نشست خبري روز سه‌شنبه 4 مهر ماه با اشاره به تحقیقات انجام شده در حوزه‌های حفاری و ازدیاد برداشت، گفت: دستاوردهای محققان زمانی اثربخش خواهد بود که در صنعت به کار گرفته شود.

وي در همين راستا تصريح كرد: در زمینه حفاری با اجرای طرح ملی «خودکفایی در افزایههای پرمصرف و راهبردی صنعت حفاری، تکمیل و انگیزش چاه»، تاکنون ۹ افزایه توسط پژوهشگاه صنعت نفت بومیسازی شده است و در صنعت حفاري مورد بهره‌برداري قرار گرفته است.

رييس پژوهشكده مهندسي نفت پژوهشگاه هرزروی سيال حفاري را يكي از چالش‌هاي اساسي در صنعت حفاري دانست و گفت: هرزروی سیال حفاری، هزینههای زیادی را به صنعت نفت تحمیل میکند، از اين رو نوع ویژهای سیال حفاری برای کنترل هرزروی و کاهش هزینهها توسط پژوهشگران این حوزه در پژوهشگاه به صنعت معرفی شده است که با طراحی و فرمولاسیون سیال حفاری جدید و بکارگیری آن در چاه‌های اکتشافی چارک یک، گیسکان یک، گردان یک و پازن سه ضمن بالا بردن راندمان حفاری، از کاهش ۷۰ درصدی هزینههای هرزروی دارد و میلیاردها تومان سودآوری برای صنعت در پي خواهد داشت.

وي همچنين به قراردادی كه در دستور کار پژوهشگاه صنعت نفت و مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ايران است نيز اشاره كرد و گفت: بر اساس اين قرارداد منعقده این سیال در دیگر چاهها نیز استفاده خواهد شد تا بتوان از مزايا و نتايج كاربردي آن استفاده حداكثري نمود.

كاظم زاده استفاده از سيالات سبك و فوق سبك را از ديگر دستاوردهاي محققان پژوهشگاه صنعت برشمرد و گفت: با انجام تست میدانی در چاه‌های اکتشافی سفید دنگ 1، چارک 1و چاه آغار 20 با استفاده از اين سيال جديد سرعت حفاري تا 10 متر بر ساعت افزايش يافته است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در حفاري از فوم‌های دترجنتیمايع استفاده مي‌شود که برای انتقال آن‌ها نیاز به 40 تریلی است، ولی با استفاده از این مواد جدید بکار گرفته شده به صورت جامد تنها با یک تریلی می‌توان مواد لازم برای این توع از سیالات حفاری را به منطقه عملياتي منتقل کرد که سبب کاهش هزینه‌ها می گردد.

وي در همين راستا تصريح كرد: به منظور رفع مشکلات حفاری در لایه های شیلی فرمولاسیون و طراحی سیالات مناسب و زیست سازگار بکار گرفته شده است که در در 108 متر عملیات حفاری در چاه اکتشافی آبان جنوب غربی نتایج مطلوبی داشته است. این سیال دوستدار محیط زیست بوده و بر روی سایر پارامترهای حفاری نظیر خاصیت لوبریستی، بهبود عملکرد پمپ‌ها، جلو گیری از توپی شدن مته، ریزش دیوار چاه و حمل کنده‌ها بسیار مناسب می باشد و راندمان حفاری به مقدار قابل توجهی بهبود می یابد.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت