:: www.ripi.ir ::

در پژوهشگاه صنعت نفت؛

طرح خودكفايي افزايه‌هاي پرمصرف و راهبردي در صنعت حفاري در حال انجام مي باشد

 

دكتر عزت‌الله كاظم‌زاده، رييس پژوهشكده مهندسي نفت پژوهشگاه صنعت نفت، با اشاره به ‌اين‌كه پژوهشگاه در زمينه حفاري تجربيات موفقي را در كارنامه خود دارد، گفت: اين مجموعه فعاليت‌هاي موثري را در زمينه‌هاي مختلف پژوهشي انجام داده و از اين رو توانسته اطمينان صنعت را به خود جلب كند. در اين راستا در طرح خودكفايي افزايه‌هاي پرمصرف و راهبردي در صنعت حفاري، تكميل و انگيزش چاه كه متقاضي آن شركت ملي نفت ايران بوده در دستور كار پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفت.

وي در همين راستا ادامه داد: از سه سال پيش اين طرح آغاز و تاكنون چندين قلم از اين افزايه‌ها به مراحل تست آزمايشگاهي، توليد نيمه صنعتي، صنعتي و ميداني رسيده است كه همگي در عمليات‌ ميداني نتايج مثبتي نشان داده‌اند و اين امر باعث شده كه در همين مدت كوتاه درخواست متعددي از صنعت براي بكارگيري اين دستاوردها در شركت‌هاي عملياتي داشته باشيم.

رييس پژوهشكده مهندسي نفت پژوهشگاه صنعت نفت با تاكيد بر اين‌كه افزايه‌هاي طراحي شده در اين مجموعه كاملا در صنعت حفاري كاربردي شده است، تصريح كرد: اين افزايه‌ها در فهرست كالاي مورد نياز صنعت حفاري قرار گرفته است و از آن‌جايي كه اين امر مي‌تواند براي كشور ارز آوري خوبي به همراه داشته و همچنين از خروج ارز نيز جلوگيري كند از دستاورد‌هاي بسيار ارزشمند اين پژوهشكده محسوب مي‌شود.

ايشان در ادامه افزودند: در فاز دوم اين طرح ساخت و فرمولاسيون ساير افزايه‌هاي مورد نياز صنعت حفاري، تكميل و انگيزش چاه كشور در دستور كار قرار دارد.

در ادامه دكتر عليرضا نصيري، مسئول پروژه گروه پژوهش و فناوري‌هاي حفاري و تكميل چاه به ساخت مواد شيميايي و افزايه‌هاي صنعت حفاري نيز اشاره كرد و گفت: در راستای خودکفایی در ساخت مواد شیمیایی و افزایه‌های مهم سیالات حفاری، فرمولاسیون، ساخت و بهره‌برداری از این مواد در طی سه سال انجام و برای نخستین بار افزایه‌های جدیدی در زمينه هرزروي، سبك‌سازي و سيالات بازدارنده شيل‌ها به صنعت حفاري معرفي شدند كه با كاهش مشكلات حفاري از افزايش هزينه‌ها ممانعت به عمل آورند.

وي ادامه داد: این افزایه‌ها در مقایسه با سایر کنترل‌کننده‌های رایج از کارآمدی و كيفيت بسیار بالاتری برخوردار بوده و در بعضي موارد از لحاظ هزينه به مراتب مقرون به صرفه‌تر مي‌باشد. سازگاری با محیط‌زیست، کاهش زمان حفاری، کاهش صدمات وارده به مخازن و در نهایت کاهش هزینه‌های حفاری از مشخصات بارز این افزایه‌های بومی است.

نصيري به نتايج موفقيت آميز به كارگيري مواد كنترل كننده هرزروي در پژوهشگاه صنعت نفت نيز اشاره كرد و افزود: تست میدانی این مواد در چاه‌های اکتشافی پازن 1، چارک 1، گردان 3 و گیسکان 1 با وجود ریسک بالای چاه‌های اکتشافی با موفقیت انجام و تاییدیه‌های لازم از بهره‌بردار اخذ شده است. براي مثال در آزمون میدانی افزایه‌ها، هرزروي در چاه‌های گردان 3 و گیسکان1 در طی 10روز رژيم هرزروي از 250 بشکه بر ساعت به كمتر از 10 بشكه رسيد، كه در هزینه‌های سیال حفاری كاهشي حدود 50 تا 70 درصد را شاهد بوديم ، بدیهی است که در حفاری چاه‌های نفتی و گازي که احتمال هرزروی‌های بيشتري باشد، این كاهش هزینه‌ها بسیار قابل ملاحظه‌تر خواهد بود.

وي ادامه داد: در همين راستا براي اولين بار از افزايه‌هاي جديدي براي ساخت سيالات فوق سبك دوستدار محيط زيست استفاده شد كه نتايج ميداني آن در چاه آغار 20 بسيار موفقيت‌آميز بوده است و همچنين نخستين سيال بدون جامد(non solid) كشور در كنترل لايه‌هاي شيلي در منطقه دهلران با كارايي قابل قبولي طراحي و مورد استفاده قرار گرفت.

به گفته نصيري برخي از موادي كه به طور سنتي درصنعت سيالات حفاري مورد استفاده قرار مي‌گيرند در داخل كشور توليد مي‌شوند كه متاسفانه از كارايي مناسبي برخوردار نمي‌باشند، از اين‌رو در پاره‌اي از موارد به ناچار بعضي از اين مواد از خارج كشور وارد مي‌شوند. خوشبختانه در اين طرح موادي طراحي شده‌اند كه علاوه بر كارايي بالاتر نسبت به نمونه‌هاي خارجي، از لحاظ هزينه‌ نيز قيمت پايين‌تري داشته كه اين امر مي‌تواند نويد بخش قطع وابستگي تكنولوژيكي در اين زمينه باشد.