پژوهشگاه صنعت نفت

با تلاش محققان پژوهشگاه صنعت روي داد،

شكست انحصار آمريكا در فناوري سيالات حفاري ميكروحباب هاي افرون هاي گازي

 

 

پژوهشگاه صنعت نفت موفق به طراحي و ساخت سيالات افرون هي گازي شد و توانست انحصار كشور آمريكا را شكست دهد، که اين تکنولوژي جديد و به روز دنيا در عملياتسيال حفاري چاه هي نفت و گاز كاربرد دارد؛ اين تكنولوژي به عنوان يکي از سيالات نسل جديدي است كه حفاري مخازن خاص به ويژه مخازن تخليه شده كم فشار و داراي شكاف و نفوذ پذيري بيشتر دارند، را ممکن مي کند.

به گزارش واحد خبر ارتباطات پژوهشگاه صنعت نفت،چالش هاي بزرگ عمليات حفاري كه امروزه مخازن كشور با آن مواجه است شامل هرزروي كامل، خوردگي، تمييز سازي ديواره هاي چاه، بهبود خواص رئولوژيكي و هزينه مصرفي در سيالات حفاري است كه اين تكنولوژي جديد با توانايي خاص خود در رفع اين معضلات برآمده است.

بر همين اساس حفاري اين نوع مخازن با مشكلات فني و اقتصادي زياد از جمله هرزروي هاي كنترل ناپذير در شكاف ها و گير لوله ها همراه است كه توسعه اين ميادين را از لحاظ اقتصادي غيرسودآور مي كنند.

بر پايه اين گزارش با توسعه فناوري افرون ها، مي توان اين مشكل را حل كرد و افرون ها به خوبي مي توانند مقدار هرزروي گل به درون سازند را كنترل كنند.

اين گزارش حاكي است دانش فني اين تحقيق شامل طراحي و ساخت سيال حفاري پايه افروني با استفاده از تركيبات مناسب شامل سورفكتانت ها، پليمر ها و نانوافزودني ها و در نهايت به كارگيري عملياتي اين نوع سيال در عمليات حفاري و تعميرات در مخازن تخليه شده و كاربرد موفق اين فناوري در ميادين بالغ است.

گفتني است فعاليت هاي انجام شده در پژوهشگاه صنعت نفت مشتمل برتعيين مشخصه هاي موثر بر عمل كرد افرون، پايدارسازي، تعيين نوع سورفكتانت مناسب،تعيين زمان نيمه عمر، تعيين پليمر و ديگر افزايه هاي لازم براي بهبود عملكرد بوده است.

از دستاوردهاي اين طرح نيز مي توان به طراحي فرمولاسيون مناسب سيال حفاري پايه افروني با استفاده از تركيبات مناسب با شرايط ميادينكاهش هرزروي گل به درون سازند در مخازن كم فشار يا مخازن تخليه شده با استفاده از اين نوع سيالات، بهبود پايداري حفاري پايه افروني در مقابل عوامل آلاينده سيال حفاري، دما و فشار با استفاده از نانوافزايه ها اشاره كرد.

خاطر نشان مي شود اجراي اين پروژه دستاوردهايي نظير دستورالعمل ها و روش هاي مدون آزمايش هاي موثر در كنترل كيفي اين سيال حفاري پايه افروني، آماده شدن بسترهاي لازم در آزمايشات ميداني ، تعيين عمل كرد، دسترسي آسان به فرمولاسيون سيال حفاري پايه افروني در شرايط واقعي مخزن را در برداشته است.

بر اساس اين گزارش از مشخصات ويژه اين تكنولوژي تعيين اثربخشي پارامترهاي مختلف محيط حفاري، تاثير همزمان تركيبات مختلف، پايدار سازي تحت تاثير شرايط دما و فشار، بررسي عملكرد تكنولوژي در شرايط خاص چاه هاي كشور و همچنين تعيين نوع نانو افزايه بر افزايش پايداري حرارتي و مدل سازي نرم افزاري و مقايسه با داده هاي آزمايشگاهي است.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت