پژوهشگاه صنعت نفت

حميد رضا كاتوزيان، رييس پژوهشگاه صنعت نفت:

شناخت چالش ها و فرصت هاي اصلي، از مولفه هاي برنامه ريزي براي صنعت نفت است

 

 

 

 

 

تمركز عمده منابع هيدروكربني در خاورميانه و منطقه خليج فارس اهميت ژئوپليتيكي اين منطقه را افزايش داده و بر همين اساس، حساسيت منابع كشور ما نيز بيش از گذشته شده است از اين رو شناخت چالش ها و فرصت هاي اصلي اين صنعت از مولفه هاي مهم برنامه ريزي براي آن است.

دكتر حميد رضا كاتوزيان، رييس پژوهشگاه صنعت نفت و رييس چهارمين كنگره ملي مهندسي نفت با بيان اين كه چالش آينده، چالش رشد تقاضاي انرژي است كه جهان با آن مواجه خواهد شد گفت: به دنبال رشد مصرف، آثار سياسي و تنش هاي منطقه اي و جهاني نيز به وجود خواهد آمد؛ به ويژه در مناطقي كه منابع هيدروكربني متمركز تر است.

وي در ادامه تصريح كرد: مطالعات نشان مي دهد كه تا 35 سال آينده، بحران عمده اي به لحاظ كمبود منابع هيدروكربني وجود نخواهد داشت؛ چراكه بر اساس بررسي ها 45 تريليون بشكه منابع درجا شناسايي شده است.

رييس چهارمين كنگره ملي مهندسي نفت در خصوص لزوم پاسخگويي صحيح به تقاضاي بالاي انرژي گفت : بايد تلاش كنيم، در اكتشاف منابع جديد نفت و گاز بهتر از گذشته عمل كنيم و در قابليت هاي محاسبات كامپيوتري و تحليل داده هاي لرزه نگاري و در تكنيك هاي حفاري چاه ها قوي تر شويم.

اين مقام مسئول، بر لزوم توجه به علوم مرتبط با زمين، مكانيك خاك و سنگ، شناسايي سنگ هاي حاوي نفت تاكيد كرد و گفت: همان طور كه اكتشاف پارس جنوبي به عنوان يك ميدان غول آساي گازي و يك منبع عظيم انرژي براي ما شغل و رشد اقتصادي به وجود آورد، اكتشافات جديد و بهره برداري از تكنولوژي هاي روزآمد نيز مي تواند بازارهاي بزرگ تري را فراهم آورد.

وي با اشاره به پيشرفت هاي فناورانه اخير در حوزه بالادستي گفت: سال ها پيش مواجهه با ميدان هايي كه سنگ و صخره هاي محكم و عظيمي داشت، كار بهره برداري را متوقف مي كرد، اما امروز در سايه رشد تكنولوژي و پيشرفت هاي حوزه تحليل داده هاي لرزه نگاري سه بعدي و چهاربعدي و فن آوري هاي جديد در حفاري مي توان سختي هاي گذشته را جبران كرد.

رييس پژوهشگاه صنعت نفت با بيان اين كه امروزه مشخص شده است كه برداشت از منابع غير متعارف، نيازمند سبك تفكر غير متعارف است، بيان داشت: دستيابي به اين ذخاير، نيازمند فناوري و دانش غير متعارف است و ديگر نمي توان با تمسك به روش هاي سنتي و قديمي پاسخگوي نياز بالاي انرژي بود.

وي با اشاره به موضوع ازدياد ضريب برداشت اظهار كرد: امروز در صنايع پيشرفته نفت، نرخ برداشت 35 درصد، يك موضوع متعلق به گذشته است، در حالي كه حركت به سمت نرخ برداشت 70 درصد، در برنامه بسياري از شركت هاي بزرگ قرار دارد.

كاتوزيان با بيان اين كه فرصت هاي جديد در پاسخگويي به چالش تقاضاي بالاي انرژي مي تواند در رويه هاي جديد قراردادي نيز منعكس شود، گفت: همكاري و مشاركت مناسب بين دولت، شركت هاي بين المللي و شركت هاي داخلي عملياتي، در قالب يك قرار منصفانه كه منافع طرفين را تامين مي كند مي تواند شكل بگيرد.

رييس پژوهشگاه در خصوص موضوع مهم مديريت و هدايت پروژه هاي نفتي و گازي گفت: پروژه ها بايد بدون تاخير و با بودجه هاي پيش بيني شده انجام شوند و اگر چنين شد رهبري پروژه موفق بوده است.

وي در خاتمه خاطر نشان كرد: بسيار خوش بينم كه ما از شرايط سخت و دشوار و روش هاي سنتي، به سمت ترقي و رشد حركت مي كنيم و عدم قطعيت ها، به قطعيت تبديل مي شوند.

گفتني است، چهارمين كنگره ملي مهندسي نفت ايران با هدف قراردادن نيازهاي روز صنعت نفت و بخش بالادستي و اهداف و محورهاي جديد، در روزهاي سه شنبه و چهارشنبه 19 و 20 خردادماه در مركز همايش هاي بين المللي پژوهشگاه صنعت نفت برگزار مي شود.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت