پژوهشگاه صنعت نفت

معاون پژوهش و فناوري وزير نفت:

نفت بايد به ارزش افزوده تبديل شود

 

 

 

 

نفت يك دارايي براي كشور به حساب مي آيد و نبايد صرفا به عنوان يك توليد به آن نگاه كرد و حتي بايد آن را به ارزش افزوده تبديل كرد .

دكتر محمد رضا مقدم، معاون پژوهش و فناوري وزير نفت، در چهارمين كنگره ملي مهندسي نفت كه روز سه شنبه 19 خردادماه در مركز همايش هاي بين المللي پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، با اشاره به اهميت بنيادي اين كنگره و ثمرات آن در صيانت از بزرگترين سرمايه و دارايي كشور و منابع طبيعي نفت و گاز گفت: در بحث اكتشافات گاز، در ابتداي راه هستيم و ذخاير ما بالاتر از اين مقدار است.

وي در ادامه افزود: بزرگترین دارایی کشور ما، منابع نفت و گاز است به طوری که ایران دارنده بزرگترین ذخایر نفت و گاز است و تاکنون ٨ هزار میلیارد دلار با احتساب نفت ١٠٠ دلاری، از ذخایر نفت وگاز بهره برداری شده است.

وی تصریح کرد : زمانی امنیت انرژی به وجود می آید که مسائل زیست محیطی در کنار آن به كار گرفته شود ؛ البته باید در این زمینه تعاملاتی صورت گيرد و زمانی که این تعاملات محقق شد، انتقال فناوري همسو با آن صورت می گیرد.

مقدم اضافه کرد: آینده صنعت نفت، توأم با رشد انرژي و رشد و گسترش نفت و گاز در بخش های مختلف است و ما به عنوان كشوري كه داراي منابع نفت و گاز فراواني است، بايد به اين مقوله توجه ويژه اي داشته باشيم كه آيا واقعا مصرف آن مثل گذشته بر مبناي روشي درست و مناسب بوده است و يا اين كه بايد تغييراتي در تفكر و روش هاي خود ايجاد كنيم.

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری، با اشاره به اين كه نفت و گاز یک دارایی به حساب مي آيد و نه تولید تأکید کرد: نفت را بايد به ارزش افزوده تبديل كرد و نه تنها باید درست برداشت کنیم، بلكه باید در مصرف هم صرفه جو باشیم.

مقدم با بيان اين كه ایران در عرصه صنعت نفت و گاز پیشتاز است و در این زمینه باید جهشی قابل قبول در دانش و فناوری داشته باشیم گفت : این دانش و فناوری باید از جنسی باشد که در راستای توسعه اقتصاد کشور حرکت کند، ولي متأسفانه در این زمینه غافل مانده ایم و باید در توسعه دانش و فناوری به سمت تجاری سازی حرکت کنیم تا بتوانیم با تکیه بر سیاست ها، به خلق و نوآوری برسیم.

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری گفت: متأسفانه در کشور ما، نظام نوآوری ملی به صورت کامل شکل نگرفته است و بايد عوامل و زیرساخت هایی با تکیه بر شبکه ای از بازیگران صورت گیرد تا بتواند با یکپارچگی به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کند.

وي در ادامه افزود: ما هرگز نمي توانيم اقتصاد دانش بنيان داشته باشيم مگر اين كه از نفت و گاز به صورت بهينه استفاده كنيم و نبايد تنها به عنوان يك درآمد به آن نگاه كنيم.

مقدم با بیان این که سامانه حوزه بالادستی برای سهولت انتقال اطلاعات به عنوان سرمایه اصلی دانش نیز در این معاونت دنبال می شود، اظهار کرد: همگی باید برای پیوند ایجاد شده میان دانشگاه و صنعت برای ایجاد فضای نوآوری فناورانه و توسعه فناوری تلاش کنیم تا به حقوق نسلها و حفظ این منابع عظیم نفت و گاز دست یابیم.

خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت خبرنامه لطفا ابتدا فرم عضویت را تکمیل نمائید.


کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد.© 2019

طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت